Bežné krémy na opaľovanie často obsahujú množstvo toxických prísad, ktoré na našej koži nechceme. Našťastie, prírodné oleje ponúkajú spôsob, ako jemne a ľahko chrániť vašu pokožku pred slnečnými lúčmi.

1. Malinový olej

Je jedným z najpopulárnejších olejov na ochranu pokožky pri opaľovaní s ochranným faktorom v rozsahu 28 – 50 (v závislosti od kvality oleja). Navyše chráni pokožku pred UVB aj UVA lúčmi.

Malinový olej je v skutočnosti takmer rovnocenný s ochranou, ktorú by ste dostali od oxidu titaničitého, ktorý sa nachádza vo väčšine minerálnych krémov na opaľovanie. Vitamín E, esenciálne mastné kyseliny a množstvo antioxidantov v tomto oleji sú tiež vynikajúce na iné účely hojenia pokožky vrátane ekzému a psoriázy.

Všetky tieto faktory spolu s vysoko hodnotenou SPF ochranou z neho jednoznačne robia jeden z najlepších olejov na ochranu pred slnečným žiarením.

Kúpiť malinový olej s pumpou

2. Mrkvový olej

Olej z mrkvy s ochranným faktorom okolo 38 – 40 poskytuje prirodzenú ochranu pred slnkom. Je tiež bohatý na antioxidanty a má antiseptické vlastnosti. Pomáha liečiť suchú, popraskanú pokožku a dodáva jej potrebnú vlhkosť. Mrkvový olej je sám o sebe dosť silný, preto by ste ho mali vždy používať spolu s nosným olejom.

Kúpiť bio mrkvový olej 

3. Olej z pšeničných klíčkov

Olej z pšeničných klíčkov je vynikajúcim zdrojom vitamínu E, K a B a cholínu. To je fantastická kombinácia na hydratáciu pokožky a ochranu pred voľnými radikálmi. Olej z pšeničných klíčkov s SPF 20 poskytuje strednú ochranu pred slnečným žiarením.

Kúpiť olej z pšeničných klíčkov

Ostatné oleje s nízkou ochranou (SPF 10 alebo menej)

Existuje mnoho ďalších olejov s nižším ochranným faktrom, ktoré môžu byť vhodné pre ľudí s tmavšou pokožkou:

Avokádový olej – SPF 4 – 10 (môže byť až 15)

Kokosový olej – SPF 2 – 8

Olivový olej – SPF 2 – 8

Makadamiový olej – SPF 6

Konopný olej – SPF 6

Mandľový olej – SPF 5

Jojobový olej – SPF 4

Sezamový olej – SPF 4

Recept na domáci vodeodolný opaľovací krém

Bambucké maslo dodáva potrebnú hutnosť a taktiež poskytuje ochranný faktor (SPF 3 – 6). Čajovú lyžička roztaveného včelieho vosku zabezpečuje vodeodolnosť opaľovacieho krému.

Ako nosný olej použite niektorý z horeuvedených olejov s nízkou ochranou. Esenciálne oleje podporujú hojenie pokožky, použiť môžete niektorý z nasledujúcich:

  • harmančekový olej
  • gerániový olej
  • kadidlový olej
  • levanduľový olej
  • myrhový olej
  • mätový olej

Vyhnite sa citrusovým esenciálnym olejom. Citrusové oleje sú fotosenzitívne a môžu spôsobiť popálenie od slnka.

Zloženie:

 

Postup:

Bambucké maslo a nastrúhaný včelí vosk dajte do menšieho hrnca a ten vložte do väčšieho hrnca s vodou. Zapnite platňu a počkajte kým sa všetky ingrediencie nerozpustia.

Odsuňte hrniec z platne a pridajte nosný olej, esenciálny olej a mrkvový olej. Dobre premiešajte, aby sa oleje rozložili do celej zmesi. Skladujte na chladnom mieste.