Repkový olej BIO

Repkový olej patrí medzi najzdravšie rastlinné oleje, keďže obsahuje omega 3 mastné kyseliny, omega 6 mastné kyseliny a omega 9 mastné kyseliny.
Výrobca: Podor
Objem: 100ml

Repkový olej

Rastlinné oleje

Repkový olej patrí medzi najzdravšie rastlinné oleje s pozitívnymi účinkami na náš organizmus. Zdravé oleje obsahujú väčšinou veľké množstvo nenasýtených mastných kyselín a vitamíny. Nenasýtené mastné kyseliny predstavujú zdravé tuky, to znamená omega-3 mastné kyselinyomega-6 mastné kyseliny a omega-9 mastné kyseliny.

Repkový olej je vyrábaný z čiernej repky metódou lisovania za  studena. To znamená, že je nereafinovaný, preto má v porovnaní s rafinovaným repkovým olejom výraznejšiu, intenzívnejšiu chuť a žltohnedú farbu.

Semená repky sa skladujú v priestoroch na to určených pri ideálnej teplote, ktorá ich chráni voči škodcom a znehodnoteniu.

100% nefiltrovaný prírodný repkový olej je vyrábaný metódou lisovania za studena zo semien najlepšej kvality.

 

Výživové hodnoty v 100 g repkového oleja:

 • Polynenasýtené mastné kyseliny: 31 g
 • Nasýtené mastné kyseliny: 13 g
 • Omega-3 mastné kyseliny: 8 %
 • Omega-6 mastné kyseliny: 19 %
 • Omega-9 mastné kyseliny: 65 %
 • Vitamín E: 30 mg

Obsahuje aj ďalšie biologicky aktívne látky, najmä tokoferoly a steroly.

Vďaka polynenasýteným mastným kyselinám (PUFA)  repkový olej dokáže znížiť riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení. Stačí jedna lyžička oleja denne. Je jedným z najbohatších prírodných zdrojov omega-3 mastných kyselín. Tie sa v prírode nachádzajú najmä v rybách ako sú makrely, lososy, pstruhy a slede. Kyselinu obsahujú aj vlašské orechy a vo veľkej miere práve repkový a sójový olej.

 

Účinky omega-3 mastných kyselín:

 • chránia organizmus pred srdcovo-cievnymi ochoreniami
 • chráni pred infarktom
 • pomáhajú udržiavať zdravý kardiovaskulárny systém
 • zlepšujú imunitu
 • priaznivo vplýva na nervový systém
 • zlepšuje funkcie mozgu, pamäť a koncentráciujej príjem je dôležitý najmä počas tehotenstva

 

Pôvodne bol repkový olej zatracovaný kvôli veľkému množstvu kyseliny erukovej, ktorá nemala na ľudský organizmus pozitívne účinky. Zmenami metód pestovania a šľahtením repky bolo množstvo tejto kyseliny znížené na minimum a v súčasnosti patrí repkový olej medzi najzdravšie rastlinné oleje kvôli pomeru nenasýtených mastných kyselín. V niektorých parametroch dokonca repkový olej prekonáva aj olivový olej. Repka je jediná plodina, ktorá prešla tak drastickou zmenou v kvalite. Zloženie repkového oleja v súčasnosti sa nedá porovnať s repkovým olejom, aký poznali naši predkovia.

Je dokázané, že najkvalitnejší repkový olej so zachovaním všetkých pozitívnych účinkov je ten, ktorý je lisovaný za studena.

Za najväčšiu výhodu repkového oleja je považovaný práve vysoký obsah kyseliny alfa- linolenovej, ktorá patrí do skupiny omega-3 mastných kyselín. Obsah tejto kyseliny je v repkovom oleji dokonca vyšší ako v častokrát preferovanom olivovom oleji. Obsahuje tiež kyselinu olejovú, ktorá má na starosti udržiavanie optimálnej hladiny cholesterolu v tele.

Použitie:

Odporúča sa jeho používanie najmä v studenej kuchyni, aj keď určité druhy sú vhodné aj na tepelnú úpravu. Pri tepelnej úprave sa prejavuje podobne ako panenský olivový olej. Fritovanie sa odporúča len pri nižších teplotách.

Skladovanie:

V neotvorenom stave sa odporúča skladovať maximálne 16 mesiacov na chladnom, suchom a tmavom mieste. V otvorenom stave sa olej odporúča spotrebovať do 3 – 4 mesiacov, aby sa neznehodnotili vzácne zložky obsiahnuté v oleji.

Krajina pôvodu: Rakúsko

Upozornenie podľa nariadenia komisie EÚ: 
Tento produkt je registrovaný ako doplnok stravy. Nemá schválené liečivé účinky a nejedná sa o liek. Nie je určené ako náhrada pestrej stravy. Neprekračujte odporúčané dávkovanie. Ukladajte mimo dosahu detí. Minimálna trvanlivosť vyznačená na obale.