Komerčné zubné pasty sú naplnené prísadami, ktoré by ste neponúkli ani najhoršiemu nepriateľovi. Našťastie je lacné a ľahké pripraviť dobrú domácu zubnú pastu. Recept uvedený nižšie bude fungovať prinajmenšom rovnako ako štandardná komerčná zubná pasta. Plus vás to bude stáť oveľa menej ako nákup prírodnej zubnej pasty v miestnom obchode so zdravou výživou.

Najprv sa pozrime na niektoré sporné zložky, ktoré sa často nachádzajú v komerčných zubných pastách:

Umelé farbivá a arómy

Potravinové farbivá sú spojené s rakovinou, kožnými vyrážkami a problémami so správaním.

Fluorid

Fluorid údajne zabraňuje vzniku zubného kazu. Nedávne štúdie však naznačujú, že opak môže byť pravdou. Navyše má veľa nepríjemných vedľajších účinkov.

Glycerín

Je to prírodný silikón používaný na dosiahnutie hladkého pocitu v ústach. Jeho konzumácia je bezpečná, ale môže narušiť mineralizáciu zubov.

Peroxid vodíka

Používa sa na vybielenie zubov. Môže však podráždiť mäkké tkanivo v ústach.

Propylénglykol

Tento vedľajší produkt spracovania fosílnych palív, ktorý sa používa na dosiahnutie hladkého pocitu v ústach, sa tiež používa na výrobu nemrznúcej zmesi.

Laurylsulfát sodný

Peniace činidlo, ktoré je spojené so zvýšeným rizikom vzniku vredov.

Oxid titaničitý

Tento biely prášok sa používa na vytvorenie svetlej bielej zubnej pasty. Posledné štúdie ho spojili so zlým stavom čriev.

Triclosan

Antimikrobiálna chemikália spojená s mnohými zdravotnými a environmentálnymi problémami.

Čistenie zubov

Začnime najskôr tým, prečo si čistíme zuby a čo by dobrá zubná pasta na domáce použitie mala obsahovať. Čistíme si zuby, aby sme odstránili akékoľvek kyslé alebo sladké potravinové častice a každý kúsok plaku, ktorý môže obaliť naše zuby a viesť k zubnému kazu.

Čistenie zubov (mechanický proces) je cestou číslo 1, ktorá chráni zuby pred kazmi. Je to oveľa dôležitejšie ako zubná pasta, ústna voda alebo akýkoľvek iný produkt. Možno vás prekvapí zistenie, že si môžete zuby čistiť aj bez zubnej pasty. „Suchá kefka“ je skvelý spôsob, ako sa dá čistiť, keď ste mimo domova alebo medzi jedlami. Pridaním správnej zubnej pasty však môže byť čistenie mimoriadne účinné.

Ak pridáte len kúsok niečoho drsného (veľmi jemného brúsneho materiálu), bude čistenie povlaku trochu jednoduchšie. Ale majte na pamäti, že príliš silné abrazívum nie je dobrá vec, pretože môžete začať odstraňovať viac ako len čiastočky povlaku a jedla.

Sóda bikarbóna je lacný, ľahko dostupný a veľmi účinný jemný brúsny prostriedok. Je zásaditá, takže má ďalšiu výhodu v tom, že pomáha neutralizovať nadbytok kyseliny v ústach. Môžete len zmiešať sódu bikarbónu s dostatočným množstvom vody, aby ste vytvorili pastu. Ale niekoľko ďalších doplnkov vytvorí omnoho príjemnejšiu pastu s hladkým pocitom v ústach a príchuťou na maskovanie slanej chuti.

Kokosový olej v zubnej paste poskytuje hladký pocit v ústach, drží pohromade zvýšné ingrediencie a pomáha ničiť mikroorganizmy (vrátane baktérií spôsobených kandidou a zubnými kazmi). Kokosový olej sa topí pri teplote nad 25°C, čo znamená, že vaša zubná pasta bude v chladných podmienkach veľmi tuhá a v teplejších podmienakach bude náchylná na oddeľovanie. Táto premenlivosť nemá vplyv na to, ako dobre zubná pasta funguje. Znamená to však, že je lepšie uchovávať domácu zubnú pastu obsahujúcu kokosový olej v nádobe so širokým hrdlom. Týmto spôsobom ju môžete nabrať, keď je veľmi tuhá alebo namočiť do nej kefku, ak je skvapálnená (a ak sa oddeľuje, znova ju premiešajte).

Esenciálne oleje sú dobrým spôsobom, ako maskovať slanú príchuť. Niektoré navyše ponúkajú ďalšie výhody. Okrem mätového oleja môžete použiť aj klinčekový olej (antibakteriálne účinky) alebo škoricový olej (bojuje proti zápalom a vírusom).

Domáca zubná pasta

Zloženie:

Postup:

Nádobu z kokosového oleja vložte do horúcej vody, aby sa olej skvapálnil (v závislosti od teploty v miestnosti to môže trvať až 15 minút). Ak nemáte toľko času skúste vodný kúpeľ.

Do roztopeného kokosového oleja pridajte zvyšné ingrediencie a dobre premiešajte. Hotový produkt skladujte v sklenenej nádobe s viečkom.

Súvisiace články

Domáca grapefruitova masť proti celulitíde

Domáca grapefruitova masť proti celulitíde

Krémy proti celulitíde môžu byť drahé a plné chemikálií! Namiesto toho vyskúšajte tento recept na domácu masť proti celulitíde s grapefruitovým olejom. Kokosový olej pomôže hydratovať pokožku, zatiaľ čo esenciálny olej z grapefruitu obsahuje veľké množstvo...

Domáca masť proti artritíde

Domáca masť proti artritíde

Artritída je ochorenie, ktoré spôsobuje opuchy a bolesti v kĺboch. Zvyčajne sa klasifikuje ako osteoartritída alebo reumatoidná artritída. Éterické oleje majú široké možnosti využitia, a to aj pri vážnych zdravotných problémoch. Táto domáca masť proti artritíde...

Domáci premasťujúci krém pre extrémne suchú pokožku

Domáci premasťujúci krém pre extrémne suchú pokožku

Zima je obdobie roka, kedy sa naša pokožka stáva suchá a citlivá. Chladné vonkajšie teploty v kombinácii s nízkou vlhkosťou a suchým vzduchom môžu tento nepríjemný pocit suchej a citlivej pokožky vytvoriť. Na vyriešenie tohto problému existuje niekoľko prírodných...

Rozmarínovo mätový domáci šampón

Rozmarínovo mätový domáci šampón

Bežné šampóny môžu obsahovať škodlivé chemikálie, ktoré narúšajú prirodzenú vlhkosť vlasov. Namiesto toho skúste tento rozmarínovo mätový domáci šampón! Šetrne čistí pokožku hlavy a pomáha zredukovať lupiny. Zloženie 100 ml kokosového mlieka 300 ml tekutého mydla bez...

Domáci sprchový gél

Domáci sprchový gél

Tento domáci recept na sprchový gél čistí pokožku a ničí baktérie. Zároveň poskytuje výživu a vitamíny, aby ju udržal hydratovanú a zdravú. Vyskúšajte to ešte dnes! Zloženie 100ml vody 300ml tekutého mydla 1 polievková lyžica medu 30 kvapiek levanduľového,...

Domáca voda po holení

Domáca voda po holení

Potešte svoju polovičku vlastnoručne vyrobenou vodou po holení! Ľahko sa vyrába a éterické oleje z bergamotu, cédrového a santalového dreva úžasne voňajú. Okrem toho spomenuté esenciálne oleje majú výrazné antibakteriálne, sťahujúce a upokojujúce účinky na podráždenú...