Ako esenciálne oleje bojujú proti alergiám?

Alergická reakcia začína v imunitnom systéme. Alergén je látka, ktorá napáda imunitný systém, takže si myslí, že alergén je votrelcom. Imunitný systém potom nadmerne reaguje na alergén, ktorý je v skutočnosti neškodnou látkou, a produkuje protilátky imunoglobulínu E. Tieto protilátky putujú do buniek, ktoré uvoľňujú histamín a ďalšie chemikálie, a spôsobujú alergickú reakciu.

Medzi najčastejšie príčiny alergickej reakcie patria:

  • Peľ
  • Prach
  • Pleseň
  • Bodnutie hmyzom
  • Zvieracie chlpy
  • Jedlo
  • Lieky
  • Latex

Tieto alergény vyvolávajú príznaky v nose, hrdle, pľúcach, ušiach, prínosových dutinách a sliznici žalúdka alebo na koži. Ak tieto bežné príčiny existujú už tisíce rokov, prečo sa v nedávnej histórii zvýšila miera alergií?

Jedna z teórií vysvetľujúcich nárast alergií je spojená so zápalmi, ktoré sú koreňom väčšiny chorôb. Telo reaguje určitým spôsobom na alergén, pretože imunitný systém je preťažený. Keď telo už bojuje s veľkým zápalom, akýkoľvek alergén vyvoláva zvýšenú reakciu. To znamená, že keď je imunitný systém tela prepracovaný a namáhaný, prítomnosť alergénu vedie telo k neprimeranej reakcii.

Keby bol imunitný systém a zápal v tele vyrovnaný, reakcia na alergén by bola normálna. Dnes sú však zápaly príliš časté a to vedie k ďalším nepotrebným alergickým reakciám.

Jednou z najúžasnejších výhod éterických olejov je ich schopnosť bojovať proti zápalom a posilňovať imunitný systém. Esenciálne oleje pomáhajú pri detoxikácii tela a v boji proti infekciám, baktériám, parazitom, mikroorganizmom a škodlivým toxínom. Znižujú náchylnosť orgánov na vonkajšie zdroje a zmenšujú neprimerané reakcie imunitného systému, keď čelí neškodnému votrelcovi. Niektoré výnimočné esenciálne oleje dokonca pôsobia na zmiernenie dýchacích ťažkostí a zvýšenie potenia a tvorby moču čím pomáhajú pri eliminácii toxínov.

Top 5 esenciálnych olejov na alergie

1. Mätový olej

Vdýchnutie mätového oleja môže často okamžite uvoľniť dutiny a poskytnúť úľavu pri škrabaní v hrdle. Mäta pieporná poskytuje úľavu pri alergiách, ako aj pri nachladnutí, kašli, sínusitíde, astme a bronchitíde. Má moc rozpúšťať hlieny a zmierňovať zápal, ktorý je hlavnou príčinou alergických reakcií.

Štúdia publikovaná v European Journal of Medical Research naznačuje, že liečba mätovým olejom má protizápalové účinky – zmierňuje príznaky chronických zápalových porúch, ako je alergická nádcha a bronchiálna astma.

Použitie: Rozptýľte doma päť kvapiek oleja z mäty priepornej aby ste uvoľnili nosové svaly a umožnili telu vylučovať hlien a alergény, ako je peľ. Na zmiernenie zápalu užívajte 1–2 kvapky čistého mätového oleja vnútorne jedenkrát denne.

Môže sa pridať do pohára s vodou, šálky čaju alebo smoothie. Mätový olej sa môže tiež nanášať lokálne na hrudník, zadnú časť krku a spánky. Pre ľudí s citlivou pokožkou je najlepšie pred topickou aplikáciou zriediť olej z mäty priepornej s kokosovým alebo jojobovým olejom.

Kúpiť mätový olej Hanus

2. Citrónový olej

Citrónový olej podporuje odvodnenie lymfatického systému a pomáha pri prekonávaní dýchacích ťažkostí. Štúdie preukázali, že citrónový olej zabraňuje množeniu baktérií a posilňuje imunitný systém. Ak je citrónový olej v domácom prostredí rozptýlený do vzduchu, môže zabíjať baktérie a eliminovať alergické spúšťače vo vzduchu.

Pridanie 1–2 kvapiek citrónového oleja do vody pomáha pri rovnováhe pH. Citrónová voda zlepšuje imunitné funkcie a detoxikuje organizmus. Stimuluje pečeň a vyplavuje toxíny, ktoré môžu viesť k zápalom a neprimeraným reakciám imunitnému systému. Citrónová voda tiež stimuluje produkciu bielych krviniek, ktoré sú nevyhnutné pre funkciu imunitného systému, pretože pomáhajú chrániť telo.

Citrónový olej je možné použiť aj na dezinfekciu domu bez použitia alkoholu. Odstráni baktérie a znečisťujúce látky a vzduch bude pre vás a vašu rodinu čistejší. To môže byť obzvlášť užitočné, pretože sa menia ročné obdobia a do vášho domu sa dostávajú alergény zvonka na topánkach a oblečení.

Použitie: Pridajte citrónový olej do pracieho prostriedku alebo zmiešajte pár kvapiek s vodou a nastriekajte túto zmes na gauč, plachty, záclony a koberce.

Kúpiť citrónový olej Hanus

3. Eukalyptový olej

Eukalyptový olej otvára pľúca a dutiny, čím zlepšuje cirkuláciu a zmierňuje príznaky alergie. Štúdie preukázali, že v nose vyvoláva pocit chladu, ktorý pomáha zlepšovať prúdenie vzduchu.

Eukalyptus obsahuje citronellal, ktorý má analgetické a protizápalové účinky. Taktiež pomáha vyčistiť telo od toxínov a škodlivých mikroorganizmov, ktoré pôsobia ako alergény.

Štúdia zverejnená v roku 2011 v dokumente Doplnková a alternatívna medicína založená na dôkazoch zistila, že eukalyptový olej bol účinný pri liečbe infekcií horných dýchacích ciest. Pacienti, ktorí boli liečení olejom z eukalyptu, pociťovali zmiernenie bolesti v krku, zachrípnutia alebo kašľa.

Použitie: Na liečbu respiračných problémov spojených s alergiami rozptýlite doma päť kvapiek eukalyptového oleja alebo si ho naneste lokálne na hrudník a spánky.

Kúpiť eukalyptový olej Hanus

4. Bazalkový olej

Bazalkový olej zmierňuje zápalovú reakciu alergénov. Podporuje tiež nadobličky, ktoré sa podieľajú na produkcii viac ako 50 hormónov, ktoré poháňajú takmer všetky telesné funkcie. Bazalkový olej v podstate pomáha telu primerane reagovať na hrozbu prúdením krvi do mozgu, srdca a svalov.

Bazalkový olej tiež pomáha pri detoxikácii tela od baktérií a vírusov, pričom bojuje proti zápalom, bolestiam a únave. Štúdie dokazujú, že bazalkový olej vykazuje antimikrobiálnu aktivitu a môže zabíjať baktérie, kvasinky a plesne, ktoré môžu viesť k astme a poškodeniu dýchacích ciest.

Použitie: Na potlačenie zápalu a reguláciu nadmernej reakcie imunitného systému, užite jednu kvapku bazalkového oleja pridaním do polievky, šalátového dresingu alebo iného pokrmu. Na podporu dýchacieho systému rozrieďte 2–3 kvapky bazalkového oleja rovnakým množstvom kokosového oleja a naneste ich lokálne na hrudník, krk a spánky.

bazalkový olej Hanus

Kúpiť bazalkový olej Hanus

5. Tea tree olej

Tento silný olej dokáže zničiť vzdušné patogény, ktoré spôsobujú alergie. Rozptýlený olej z čajovníka v domácnosti zabíja baktérie a plesne. Je to antiseptikum a má protizápalové vlastnosti. Tea tree olej je možné aplikovať na pokožku alebo sa môže použiť ako čistiaci prostriedok v domácnosti.

Štúdia z roku 2000 uskutočnená v Nemecku zistila, že čajovníkový olej vykazuje antimikrobiálnu aktivitu proti širokému spektru baktérií, kvasiniek a plesní. Tieto mikróby vedú k zápalu a nútia náš imunitný systém nadmerne pracovať.

Použitie: Tea tree olej používajte na vyrážky a žihľavku alebo ako prostriedok na čistenie domácnosti. Pri lokálnom použití pridajte 2–3 kvapky do čistej vaty a jemne naneste na postihnuté miesto. Pre ľudí s citlivou pokožkou najskôr zrieďte čajovníkový olej s nosným olejom, ako je jojobový alebo kokosový olej.

tea tree olej hanus

Kúpiť tea tree olej Hanus

Ako používať esenciálne oleje na alergie

Potravinové alergie

Vnútorne užívajte 1 – 2 kvapky citrónového alebo mätového oleja, aby ste zmiernili príznaky potravinovej alergie. Pomôže to detoxikovať organizmus a vylúčiť alergény potením alebo močením.

Kožné vyrážky a žihľavka

Na ošetrenie kožných vyrážok a žihľavky používajte lokálne olej z čajovníka alebo bazalky. Pridajte 2–3 kvapky na vatový tampón a naneste na postihnuté miesto.

Sezónne alergie

Dezinfikujte svoj domov citrónovým a čajovníkovým olejom, vylúčite tak spúšťače a vyčistíte vzduch. Do fľaše s rozprašovačom s objemom 500 ml pridajte 40 kvapiek citrónového oleja a 20 kvapiek tea tree oleja. Naplňte fľašu čistou vodou a trochou bieleho octu a nastriekajte na ľubovoľné miesto v domácnosti.

Na zníženie respiračných problémov spojených so sezónnymi alergiami vyskúšajte éterické oleje, ktoré poskytujú upokojujúci pocit, otvoria dýchacie cesty a uľahčia dýchanie.

Možné vedľajšie účinky

Pri lokálnom použití zrieďte spomínané esenciálne oleje s nosným olejom, najmä pri použití na citlivú pokožku.

Pri vnútornom používaní konzumujte iba 1-2 kvapky denne po dobu jedného mesiaca. Potom si dajte dvojtýždňovú prestávku a znovu začnite s liečbou. Tea tree olej sa neodporúča užívať vnútorne.

Súvisiace články

10 esenciálnych olejov na celulitídu

10 esenciálnych olejov na celulitídu

Čo je to celulitída? Celulitída je slovo, ktorým sa označuje zakrpatené alebo hrudkovité tkanivo, ktoré sa môže nachádzať na stehnách, bokoch, zadku alebo bruchu. Dospievajúce a dospelé ženy sú najčastejšie skupiny, ktoré bojujú s týmto kožným problémom, často...

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Esenciálne oleje sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života ľudí už tisíce rokov. Éterické oleje sa v Biblii označujú aj ako arómy, parfumy a sladké vône. V Biblii je celkovo viac ako 600 odkazov na esenciálne oleje alebo aromatické rastliny, z ktorých boli...

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

Vedeli ste, že éterické oleje môžu skutočne pomôcť k rýchlejšiemu vyliečeniu bolesti hrdla alebo dokonca k tomu, aby ste sa jej úplne vyhli? Bolesť hrdla sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka, a to z rôznych dôvodov. Bolesť v krku je dráždenie, škriabanie alebo...

3 Esenciálne oleje na prirodzenú rovnováhu hormónov

3 Esenciálne oleje na prirodzenú rovnováhu hormónov

V tomto článku sa dozviete, ktoré esenciálne oleje pomáhajú vyrovnať hladinu progesterónu a estrogénu, zlepšujú hormóny štítnej žľazy a pomáhajú mužom prirodzene zvyšovať nízku hladinu testosterónu. 1. Šalviový olej Štúdia z roku 2014 zverejnená v časopise Journal of...

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

Mnoho ľudí chce spaľovať tuky a schudnúť rýchlo, ale zároveň bezpečne a efektívne. Z tohto dôvodu sú esenciálne oleje na chudnutie jednou z vašich najlepších možností. Samotným používaním esenciálnych olejov neschudnete 20, 30 alebo 50 kilogramov. Môžu však pomôcť...

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

Aj keď množstvo ľudí trpí kašľom každý rok, mnohí si neuvedomujú, aké prírodné prostriedky sú skutočne účinné. Existuje niekoľko esenciálnych olejov na kašeľ, ktoré majú vykašliavacie, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Tieto oleje slúžia ako bezpečný a účinný...