Tea tree olej, tiež známy ako čajovníkový olej, je jedným z najpoužívanejších esenciálnych olejov, ktorý by nemal chýbať v žiadnej domácnosti. Jeho schopnosť zabíjať rôzne kmene baktérií, vírusov a húb je zdokumentovaná v mnohých lekárskych štúdiách.

Olej z čajovníka má široké možnosti použitia. Môže sa použiť pri výrobe domácich čistiacich prostriedkov na ničenie toxických plesní, ktoré rastú vo vašej domácnosti. Napriek tomu, že pôsobí ako silný dezinfekčný prostriedok, je dostatočne jemný na to, aby sa aplikoval lokálne a bojoval s podráždením kože.

Čo tea tree olej obsahuje?

Jedná sa o prchavý esenciálny olej pochádzajúci z austrálskej rastliny Melaleuca alternifolia. Hlavnými aktívnymi zložkami čajovníka sú terpénové uhľovodíky, seskviterpény a monoterpény. Práve tieto zlúčeniny dodávajú čajovníku antibakteriálnu, antivírusovú a protiplesňovú aktivitu. Prchavé uhľovodíky nachádzajúce sa v oleji sa považujú za aromatické a schopné prechádzať cez kožné póry a sliznice. Preto sa čajovníkový olej bežne používa aromaticky a lokálne na ničenie mikróbov a upokojenie kožných ochorení.

Kúpiť tea tree olej

9 Účinkov čajovníkového oleja

1. Bojuje proti akné a iným kožným chorobám

Vďaka antibakteriálnym a protizápalovým vlastnostiam má tea tree olej potenciál pôsobiť ako prírodný prostriedok proti akné, ekzému a psoriáze.

Štúdia z roku 2017, ktorá sa uskutočnila v Austrálii, hodnotila účinnosť čajovníkového oleja pri liečbe mierneho až stredne ťažkého akné na tvári. Účastníci, ktorí si ho nanášali na tvár dvakrát denne počas 12 týždňov, zaznamenali významne nižší výskyt akné. Nezaznamenali sa žiadne závažné nežiadúce účinky. Vyskytli sa však vedľajšie účinky, ako napríklad olúpanie a suchosť kože.

2. Lieči suchú pokožku hlavy

Výskum naznačuje, že čajovníkový olej je schopný zlepšovať príznaky seboroickej dermatitídy, ktorá spôsobuje ložiská šupín na pokožke hlavy a lupiny. Uvádza sa tiež, že pomáha zmierňovať príznaky kontaktnej dermatitídy.

Štúdia z roku 2002 uverejnená v časopise Journal of the American Academy of Dermatology skúmala účinnosť šampónu s 5% obsahom tea tree oleja. Po štvortýždňovej liečbe účastníci vykázali zníženie výskytu lupín a zmiernenie svrbenia.

3. Upokojuje podráždenú kožu

Čajovníkový olej môže byť účinný pri znižovaní zápalov a v boji proti infekciám kože. Môže sa použiť na upokojenie popálenín od slnka, vredov a uštipnutí hmyzom. Najprv sa však musí otestovať na malej časti kože, aby sa vylúčila citlivosť.

4. Bojuje s vírusovými, plesňovými a bakteriálnymi infekciami

Laboratórne štúdie preukázali, že tea tree olej môže inhibovať rast baktérií, ako sú Streptococcus pyogenes, Streptococcus pneumoniae, Pseudomonas aeruginosa, Escherichia coli a Haemophilus influenzae. Tieto baktérie spôsobujú vážne infekcie, vrátane infekcií močových ciest, respiračných chorôb, pneumónie, infekcií krvného riečiska, infekcie hrdla a sínusových infekcií.

Kvôli antimykotickým vlastnostiam je schopný bojovať proti plesňovým infekciám, ako je napríklad kandida a pleseň na nechtoch.

Laboratórne štúdie ukazujú, že čajovníkový olej má schopnosť bojovať s opakujúcim sa herpes vírusom, ktorý spôsobuje opary. Antivírusová aktivita oleja sa pripisuje prítomnosti terpinen-4-olu, jednej z hlavných aktívnych zložiek oleja.

A ak premýšľate, či by vás tea tree olej zbavil bradavíc, máte šťastie. V prípadovej štúdii z roku 2008 sa zistilo, že keď sa čajovníkový olej aplikoval raz denne na bradavicu, bradavice úplne zmizli po 12 dňoch liečby. Toto je ďalší príklad antivírusovej aktivity čajovníka.

5. Pomáha zabrániť antibiotickej rezistencii

Esenciálne oleje, ako je tea tree olej a oreganový olej, sa používajú ako náhrada za tradičné lieky alebo spolu s nimi. Zároveň slúžia ako silné antibakteriálne látky bez nepriaznivých vedľajších účinkov. Výskum publikovaný v časopise The Open Microbiology Journal naznačuje, že niektoré éterické oleje, ako napríklad čajovníkový olej, majú v kombinácii s konvenčnými antibiotikami pozitívny synergický účinok.

To znamená, že esenciálne oleje môžu pomôcť zabrániť rozvoju rezistencie na antibiotiká. V modernej medicíne je to veľmi dôležité, pretože rezistencia na antibiotiká môže viesť k zlyhaniu liečby a zvýšeniu nákladov na zdravotnú starostlivosť.

6. Lieči infekcie dýchacích ciest

V minulosti sa listy rastliny Malaleuca rozdrvili a vdýchli na liečenie kašľa a prechladnutia. Dnešné študie ukazujú, že tea tree olej má antimikrobiálne účinky, čo mu dáva schopnosť bojovať s baktériami, ktoré vedú k nepríjemným infekciám dýchacích ciest. Antivírusové účinky, sú zas užitočné v boji proti kašľu a prechladnutiu. To je presne dôvod, prečo je olej z čajovníka jedným z najlepších éterických olejov pri kašli a respiračných problémoch.

7. Pomôže vám zbaviť sa vší

Tea tree olej má insekticídne účinky a dá sa použiť na odstránenie vší, ktoré sú malým parazitickým hmyzom živiacim sa ľudskou krvou. Laboratórna štúdia vykonaná v Taliansku skúmala účinnosť čajovníkového oleja proti všiam a jeho vajíčkam. Testoval sa v rôznych pomeroch proti 69 všiam a 187 vajíčkam počas šiestich mesiacov. Liečba viedla k 100% úmrtnosti vší a zabránila vyliahnutiu polovici vajíčok.

8. Pomáha liečiť svrab

Štúdia uskutočnená na Flinders University v Austrálii zistila, že tea tree olej a jeho aktívna zložka terpinen-4-ol boli vysoko účinné pri ničení svrabovitých roztočov. Čajovníkový olej funguje ako prirodzená liečba svrabu, pretože má silné antimikrobiálne vlastnosti.

9. Je účinný proti zápachu z úst

Zlý dych pochádza z baktérií, ktoré sa nachádzajú v ústach, najmä z chrbta jazyka, krku a mandlí. Pretože tea tree olej má antimikrobiálne vlastnosti, ktoré môžu tieto baktérie zabiť, funguje ako prírodný prostriedok proti zápachu.

Čajovníkový olej pôsobí ako účinné antiseptické činidlo proti orálnym patogénom vrátane Candida albicans, Staphylococcus aureus a Escherichia coli.

Majte však na pamäti, že olej z čajovníka by sa nemal používať vnútorne. Ak ho používate ako ústnu vodu na ničenie ústnych mikróbov, neprehĺtajte ho a na záver vypláchnite ústa čistou vodou.

Použitie tea tree oleja

Čajovníkový olej možno použiť nasledujúcimi spôsobmi:

Aromaticky: Olej z čajovníka môžete rozptyľovať do vzduchu pomocou difúzera alebo môžete vdychovať olej priamo z fľaše.

Lokálne: Tea tree olej sa môže lokálne aplikovať na pokožku, ale pred aplikáciou ho vždy vyskúšajte najskôr na malej ploche.

NIE na vnútorné použitie: Čajovníkový olej sa neužíva vnútorne, mohlo by dôjsť k vedľajším účinkom, ako sú zažívacie ťažkosti, žihľavka alebo závraty. Ak ho používate na zlý dych alebo ústne zdravie, uistite sa, že ste ho vypľuli.

Tu je niekoľko základných spôsobov, ako môžete tea tree použiť aj u vás doma:

Prírodný boj proti akné

Čajovníkový olej sa považuje za jeden z najúčinnejších domácich liekov na akné.

Tea tree olej na akné (recept)

Zloženie:

  • 12 kvapiek tea tree oleja
  • 2 polievkové lyžice aloe vera gélu
  • ½ čajovej lyžičky arganového oleja

Postup:

Vložte všetky ingrediencie do malej misky a dobre premiešajte. Aplikujte na pleť pred spaním. Ráno vypláchnite teplou vodou a použite hydratačný krém.

Zlepšenie psoriázy a ekzému

Olej z čajovníka môže pomôcť pri úľave od mnohých zápalov kože, vrátane použitia na liečbu ekzému a psoriázy. Jednoducho zmiešajte jednu čajovú lyžičku kokosového oleja, päť kvapiek tea tree oleja a päť kvapiek levanduľového oleja, čím si vytvoríte svoju vlastnú pokožku zlepšujúcu emulziu.

Odstránenie lupín a suchej pokožky hlavy

Tea tree olej sa ukázal byť veľmi prospešný pre zdravie vlasov a pokožky hlavy. Má schopnosť upokojiť suchú pokožku a odstrániť lupiny. Ak chcete vyrobiť domáci šampón zmiešajte niekoľko kvapiek tohto esenciálneho oleja s aloe vera gélom a kokosovým mliekom.

Prírodné ošetrenie proti všiam

Ak sa chcete zbaviť vší, skombinujte 3 polievkové lyžice kokosového oleja s 1 čajovou lyžičkou ylang ylang oleja a tea tree oleja. Naneste túto zmes na celú pokožku hlavy a dôkladne ju premasírujte. Potom vlasy prečešte hrebeňom a nechajte pôsobiť dve hodiny. Potom vlasy opäť rozčesajte a opláchnite. Tento proces sa musí opakovať každých 5 dní počas niekoľkých týždňov, aby sa zabezpečilo usmrtenie všetkých vší a vajíčok.

Prírodný čistiaci prostriedok pre domácnosť

Ďalším fantastickým spôsobom použitia čajovníkového oleja je čistenie domácnosti. Predstavuje silnú antimikrobiálnu aktivitu, ktorá môže zničiť škodlivé baktérie u vás doma. Ak chcete narýchlo pripraviť čistiaci prostriedok, zmiešajte 5–10 kvapiek tea tree oleja s vodou, octom a 5–10 kvapkami citrónového oleja. Použite na pultové dosky, kuchynské spotrebiče, umývadlá, WC a sprchu.

Môžete si tiež vyrobiť vlastný domáci čistiaci prostriedok do kúpeľne, ktorý je kombináciou prírodných čistiacich prostriedkov, ako je sóda bikarbóna a jablčný ocot.

Osviežovač bielizne

Olej z čajovníka má antibakteriálne vlastnosti, takže funguje skvele ako prírodný osviežovač bielizne, najmä ak je bielizeň zatuchlá alebo plesnivá. Jednoducho pridajte 5-10 kvapiek čajovníka do pracieho prostriedku.

Bojovník proti plesniam

Vzhľadom na svoju schopnosť ničiť parazity a plesňové infekcie je tea tree olej skvelou voľbou pri nechtovej mykóze. Čistým vatovým tampónom naneste na postihnuté miesto 2-5 kvapiek neriedeného oleja. Pokiaľ ide o odolné huby, zvážte zmiešanie s prírodným oregánovým olejom. Olej z čajovníka sa tiež osvedčil pri liečbe a odstraňovaní bradavíc. Jednoducho nakvapkajte niekoľko kvapiek oleja priamo na bradavicu po dobu 30 dní raz alebo dvakrát denne.

Zmiernenie zápachu nôh

Tu je ďalší príklad toho, ako je antibakteriálna aktivita čajovníkového oleja prospešná. Zmiešajte pol lyžičky kokosového oleja s 2-3 kvapky tea tree oleja a vmasírujte zmes do nôh.

Na odstránenie zápachu z topánok pridajte 5-10 kvapiek oleja z čajovníka do rozprašovacej fľaše naplnenej do polovice vodou a nastriekajte dovnútra obuvi.

Prírodný odpudzovač hmyzu

Čajovníkový olej nielenže funguje ako prírodný odpudzovač hmyzu, ale tiež pomáha upokojiť ranu po uhryznutí hmyzom. Repelenty proti hmyzu zvyčajne obsahujú toxické chemikálie, preto použitie prírodnej možnosti je jemnejšie ku vašej pokožke.

Jednoducho pridajte 2–5 kvapiek tea tree oleja do sprejovej fľaše naplnenej do polovice vodou a nastriekajte na pokožku. Pri uštipnutí pridajte 1–2 kvapky na postihnuté miesto.

Zmiernenie kašľa

Na zmiernenie kašľa spôsobeného bežným prechladnutím alebo iným respiračným ochorením jednoducho rozptýľte 5 kvapiek oleja do vzduchu pomocou difúzera. Ak difúzer doma nemáte vdychujte olej priamo z fľašky. Ďalšou možnosťou je pridanie 1-2 kvapiek tea tree oleja do pol lyžičky kokosového oleja a votrieť zmes na hruď a zadnú časť krku.

Tea tree olej Hanus

Tea tree olej Saloos

Tea tree olej Salus

Tea tree olej – bezpečnostné opatrenia a možné vedľajšie účinky

Čajovníkový olej sa všeobecne považuje za bezpečný, ak sa používa aromaticky alebo lokálne a vo väčšine prípadov nespôsobuje vedľajšie účinky. Ak však máte citlivú pokožku, je možné, že zaznamenáte reakciu. Udržujte ho mimo očí, kontaktných šošoviek, sliznice nosa a citlivých častí pokožky. Nezabudnite, že tea tree olej by sa nemal konzumovať a ak ho používate na zdravie ústnej dutiny, je potrebné ho vypľuť, aby nedošlo k jeho prehltnutiu.

Pri použití v kozmetických produktoch v koncentrácii 5-10% nespôsobuje alergie ani kožné vyrážky, ale silnejšia koncentrácia spôsobuje podráždenie. Vždy je vhodné najskôr urobiť malú skúšku na paži alebo nohe, aby ste sa uistili, že nemáte negatívnu reakciu pred použitím väčšieho množstva.

 Keď kupujete čajovníkový olej, vždy hľadajte stopercentne čistý esenciálny olej a skontrolujte, či je na etikete fľaše uvedený správny názov druhu (Melaleuca alternifolia). Svetlo, teplo, vystavenie vzduchu a vlhkosť ovplyvňujú stabilitu éterického oleja, preto ho uchovávajte v tme, chlade a suchu.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...