Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a má upokojujúce vlastnosti.

Esenciálny olej z tymiánu obsahuje 20 až 54 percent tymolu, vďaka čomu má silné antiseptické vlastnosti. Z tohto dôvodu sa tymiánový olej bežne používa v ústnych vodách a zubných pastách. Účinne ničí choroboplodné zárodky a infekcie v ústach a chráni zuby pred povlakom a kazom.

Tymiánový olej je jedným z najsilnejších známych antioxidantov a odpradávna sa používal ako liečivá bylina. Je to jeden z najlepších esenciálnych olejov na vyrovnanie hladiny hormónov. Pomáha ženám s menštruačnými a menopauzálnymi príznakmi.

8 účinkov tymiánového oleja

1. Lieči dýchacie ťažkosti

Tymiánový olej lieči infekcie v hrdle, ktoré spôsobujú bežné prechladnutie alebo kašeľ. Nachladnutie je spôsobené viac ako 200 rôznymi vírusmi, ktoré môžu napadnúť horné dýchacie cesty a šíria sa vzduchom z človeka na človeka. Medzi bežné príčiny prechladnutia patrí oslabený imunitný systém, emočný stres, nedostatok spánku, vystavenie plesniam a nezdravý tráviaci trakt. Schopnosť tymiánového oleja zabíjať infekcie, znižovať úzkosť, zbavovať telo toxínov a liečiť nespavosť z neho robí dokonalý prírodný liek na bežné prechladnutie.

tymiánový olej Hanus

Kúpiť tymiánový olej

2. Podporuje zdravie pokožky

Tymiánový olej chráni pokožku pred škodlivými baktériami a plesňovými infekciami. Funguje tiež ako domáci liek na akné, hojí rany a jazvy a zmierňuje popáleniny.

Ekzém je bežná kožná porucha, ktorá spôsobuje suchú, červenú, svrbivú pokožku, ktorá môže praskať. Niekedy je to spôsobené zlým trávením, stresom, dedičnosťou, liekmi a nedostatkom imunity. Pretože tymiánový olej pomáha tráviacemu systému, stimuluje vylučovanie toxínov z tela močením, uvoľňuje myseľ a funguje ako antioxidant je skvelým prostriedkom na liečbu ekzému.

3. Podporuje zdravie zubov

Vďaka svojim antiseptickým a antibakteriálnym vlastnostiam ničí choroboplodné zárodky v ústach. Funguje ako prírodný liek na ochorenie ďasien a lieči zápach z úst. Tymol, aktívna zložka tymiánového oleja, chráni zuby pred kazom.

4. Slúži ako repelent

Tymiánový olej bojuje proti škodcom ako sú komáre, blchy, vši a ploštice. Niekoľko kvapiek tohto oleja odpudzuje aj mole a chrobáky, takže vaša skriňa a kuchyňa zostanú v bezpečí. Je účinný aj pri bodnutí hmyzom.

5. Zvyšuje cirkuláciu

Esenciálny olej z tymiánu je stimulant, ktorý aktivuje cirkuláciu. Blokovaný obeh vedie k stavom, ako je artritída a mŕtvica. Tento silný olej je tiež schopný uvoľniť tepny a žily, znižuje stres na srdce a krvný tlak. Vďaka tomu je tymiánový olej prírodným liekom na vysoký krvný tlak.

6. Zmierňuje stres a úzkosť

Tymiánový olej účinne odbúrava stres a uvoľňuje telo. Je dôležité zostať uvoľnený a vyrovnaný, pretože neustála úzkosť môže viesť k vysokému krvnému tlaku, nespavosti, záchvatom paniky a problémom s trávením. Môže to byť spôsobené aj nerovnováhou hormónov, ktorú dokáže olej z tymiánu prirodzene regulovať .

Aby ste znížili hladinu úzkosti, pridajte niekoľko kvapiek oleja do kúpeľa, difuzéra, telového mlieka alebo ho len vdychujte.

7. Vyrovnáva hladinu hormónov

Esenciálny olej z tymiánu má účinky na vyváženie progesterónu a prospieva telu zlepšením produkcie progesterónu. Veľa mužov a žien má nízky obsah progesterónu a nízke hladiny progesterónu súvisia s neplodnosťou, depresiou, ako aj s inými nevyváženými hormónmi v tele.

Výskum publikovaný v časopise Proceedings of the Society of Experimental Biology and Medicine poznamenal, že zo 150 bylín testovaných na produkciu progesterónu, ktoré inhibujú rast buniek rakoviny prsníka, je tymiánový olej jedným zo šiestich najlepších s najvyššou väzbou na estradiol a progesterón. Z tohto dôvodu je použitie tymiánového oleja skvelým spôsobom, ako prirodzene vyvážiť hormóny v tele. Je to oveľa lepšie ako sa obrátiť na syntetické lieky, ktoré maskujú príznaky pri vývoji chorôb v iných častiach tela a často spôsobujú vážne vedľajšie účinky.

Tymiánový olej odďaľuje menopauzu a slúži tiež ako prírodný prostriedok na úľavu od príznakov menopauzy (výkyvy nálady, nával horúčavy, nespavosť atď.).

8. Lieči myómy

Myómy sú výrastky spojivového tkaniva, ktoré sa vyskytujú v maternici. Medzi príčiny vzniku myómov patria vysoké hladiny estrogénu a nízke hladiny progesterónu.

Pretože olej z tymiánu zvyšuje hladinu progesterónu v tele, slúži ako prírodná liečba myómov. Naneste dve kvapky tymiánového oleja na brucho dvakrát denne, aby ste liečili myómy a zmiernili príznaky PMS a menštruácie.

Ako používať tymiánový olej

Tu je niekoľko jednoduchých spôsobov, ako používať tymiánový olej vo svojom každodennom živote:

  • Na zmiernenie únavy a stresu pridajte 2 kvapky tymiánového oleja do teplého kúpeľa.
  • Na zmiernenie menštruačných kŕčov zmiešajte 2 kvapky tymiánového oleja s nosným olejom a rozotrite po bruchu.
  • Ak ho chcete použiť ako ústnu vodu, pridajte 2 kvapky tymiánového oleja do vody a kloktajte.
  • Ak chcete otvoriť upchaté nosné priechody, inhalujte 2 kvapky tymiánového oleja alebo ho pridajte do horúcej vody na inhaláciu parou.
  • Ak sa chcete zbaviť plesne na nohách, pridajte 5 kvapiek tymiánového oleja do teplého kúpeľa na nohy.
tymiánový olej Salus

Tymiánový olej Salus

tymiánový olej Hanus

Tymiánový olej Hanus

Tymiánový olej – možné vedľajšie účinky a interakcie

Tymiánový olej je vo väčšine prípadov bezpečný pri aplikácii na pokožku, existujú však správy o podráždení pokožky, preto najskôr olej otestujte. Ľudia, ktorí sú alergickí na oregano, môžu byť tiež alergickí na tymián.

Tymián môže spomaliť zrážanie krvi a užívanie tymiánu môže zvýšiť riziko krvácania, najmä ak sa užíva vo veľkom množstve. Z tohto dôvodu by ste mali prestať používať olej z tymiánu dva týždne pred plánovanou operáciou. Tymián môže tiež pôsobiť v tele ako estrogén, takže ak máte akýkoľvek stav, ktorý by sa vystavením estrogénu mohol zhoršiť, nepoužívajte ho.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej sa v ajurvédskej medicíne používa na liečenie širokého spektra zdravotných problémov najmenej 1 000 rokov. Citrusové rastliny sú hlavným zdrojom esenciálnych olejov s pozitívnymi účinkami pre zdravie a širokým využitím v potravinárstve a medicíne....