Aj keď množstvo ľudí trpí kašľom každý rok, mnohí si neuvedomujú, aké prírodné prostriedky sú skutočne účinné. Existuje niekoľko esenciálnych olejov na kašeľ, ktoré majú vykašliavacie, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Tieto oleje slúžia ako bezpečný a účinný spôsob, ako sa zbaviť kašľa a iných príznakov respiračných ochorení.

Podľa prieskumu uverejneného v Kanadskom časopise Medical Association Journal of the Over The Counter (OTC), lieky proti kašľu nie sú pre deti prínosom a nemali by ich používať deti mladšie ako 6 rokov. Okrem toho sú výhody pre dospelých pravdepodobne minimálne. Mnoho ľudí sa obracia na kodeín, ale vedeli ste, že kodeín je narkotikum, ktoré môže pri nadmernom užívaní spôsobovať abstinenčné príznaky ako iné opiáty? Štúdie navyše ukazujú, že kodeín a antihistaminiká u dospelých nemajú žiadny vplyv na kašeľ.

Vyskúšajte esenciálne oleje proti kašľu, ktoré sa snažia riešiť príčinu a súčasne uvoľňujú hlien a znižujú intenzitu kašľa.

7 najlepších esenciálnych olejov proti kašľu

Tieto éterické oleje na kašeľ sú účinné dvoma spôsobmi – pomáhajú riešiť príčinu vášho kašľa zabíjaním toxínov, vírusov alebo baktérií, ktoré spôsobujú problém, a snažia sa zmierniť kašeľ uvoľnením hlienu.

1. Eukalyptus

Eukalyptus je vynikajúci éterický olej na kašeľ, pretože pomáha vyčistiť telo od mikroorganizmov a toxínov, ktoré spôsobujú ochorenie. Tiež rozširuje krvné cievy a umožňuje vniknutie väčšieho množstva kyslíka do pľúc, čo môže byť užitočné, keď neustále kašlete a máte ťažkosti s lapaním dychu. Okrem toho má hlavná zložka v eukalyptovom oleji, cineole, antimikrobiálne účinky proti mnohým baktériám, vírusom a plesniam.

Najlepším spôsobom, ako používať eukalyptový olej na kašeľ, je rozptýliť do vzduchu pomocou difúzera 5 kvapiek, najmä tesne pred spaním. Eukalyptus sa môže tiež aplikovať lokálne na hrudník a krk, ale používajte iba veľmi malé množstvo (1-2 kvapky). Majte na pamäti, že eukalyptus by sa nemal používať lokálne u detí mladších ako 2 roky. U starších detí najskôr vykonajte test na malej ploche, aby ste sa uistili, že sa u nich nevyskytujú nepriaznivé kožné reakcie.

Kúpiť eukalyptový olej Hanus

2. Mäta pieporná

Mäta pieporná je vynikajúci esenciálny olej na kašeľ, pretože obsahuje mentol a má antibakteriálne aj antivírusové vlastnosti. Mätový olej je účinný proti škrabaniu v krku, ktoré spôsobuje suchý kašeľ. Je tiež známe, že má antitusické (proti kašľu) a antispasmodické účinky. Taktiež uvoľňuje hladké svaly priedušiek a zvyšuje prietok vzduchu, preto ho športovci často používajú na zvýšenie výkonu. Práve tieto vlastnosti umožňujú znížiť závažnosť kašľa a zlepšiť dýchanie.

Najlepším spôsobom, ako využiť mätový olej na liečbu kašľa a dýchacích ťažkostí, je rozptýliť 5 kvapiek do vzduchu, vdychovať ho priamo z fľaše alebo aplikovať 2 až 3 kvapky lokálne na váš hrudník, zadnú časť krku a spánky. Ak sa olej z mäty priepornej používa lokálne na pokožku, môžete ho aplikovať samostatne alebo skombinovať s kokosovým olejom. Nepoužívajte ho na pokožku detí mladších ako 2 roky a blízko očí, pretože to môže spôsobiť podráždenie.

Kúpiť mätový olej Hanus

3. Rozmarín

Rozmarínový olej má relaxačný účinok na tracheálny hladký sval, ktorý pomáha zmierniť kašeľ. Podobne ako eukalyptový olej obsahuje aj rozmarín cineol, ktorý preukázal zníženie frekvencie záchvatov kašľa u pacientov s astmou a rinosinusitídou. Rozmarín tiež vykazuje antioxidačné a antimikrobiálne vlastnosti, takže funguje ako prírodný posilňovač imunity.

Ak chcete tento esenciálny olej použiť na kašeľ, rozptýľte približne 5 kvapiek do vzduchu alebo zmiešajte 2 kvapky s ½ lyžičky kokosového oleja a votrite do hrude. Rozmarínový olej by sa nemal používať u detí mladších ako 4 roky a nie je bezpečný pre tehotné ženy.

Kúpiť rozmarínový olej Hanus

4. Citrón

Esenciálny olej z citróna má antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové vlastnosti, čo z neho robí skvelý nástroj na podporu vašej imunity pri boji s dýchacími problémami. Citrónový olej tiež prospieva vášmu lymfatickému systému, ktorý chráni vaše telo pred vonkajšími hrozbami, a to zlepšením prietoku krvi a znížením opuchov v lymfatických uzlinách.

Existuje niekoľko spôsobov, ako použiť citrónový olej na zmiernenie kašľa. Môžete rozptýliť 5 kvapiek pomocou aromalampy doma alebo v práci. Môžete tiež skombinovať 2 kvapky citrónového oleja s ½ lyžičky kokosového oleja a aplikovať zmes na krk do oblasti lymfatických uzlín. Ak chcete použiť citrónový olej vnútorne, pridajte 1-2 kvapky čistého oleja do pohára vody.

Kúpiť citrónový olej Hanus

5. Oregano

Účinné látky v oreganovom oleji sú tymol a karvakrol, ktoré majú silné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Výskum naznačuje, že vďaka svojim antibakteriálnym účinkom sa oreganový olej môže používať ako prírodná alternatíva k antibiotikám, ktoré sa často používajú na liečbu respiračných ochorení. Oreganový olej tiež vykazuje antivírusovú aktivitu a pretože veľa respiračných stavov je v skutočnosti spôsobených vírusom a nie baktériami, môže to byť zvlášť užitočné pri zmierňovaní stavov, ktoré vedú ku kašľu.

Ak chcete na kašeľ použiť oreganový olej, rozptýľte 3-5 kvapiek doma alebo v práci. Môžete tiež kombinovať 2-4 kvapky oregana s rovnakým dielom nosného oleja (napr. kokosovým olejom) a aplikovať ho na hruď, chrbát, krk alebo spodok chodidiel. Na liečbu bakteriálnych stavov, ktoré vedú ku kašľu, pridajte 1-2 kvapky do pohára vody dvakrát denne maximálne po dobu dvoch týždňov. Pretože vnútorné užívanie oreganového oleja môže interagovať s určitými liekmi, pred jeho použitím sa poraďte so svojím lekárom.

Neexistuje dostatok výskumov, ktoré by naznačovali, že používanie oreganového oleja je bezpečné počas tehotenstva. Taktiež sa neodporúča podávať oreganový olej vnútorne deťom mladším ako 5 rokov. Ak chcete používať oreganový olej lokálne pre deti, jednoducho rozrieďte jednu kvapku s čajovou lyžičkou kokosového alebo olivového oleja a votrite do chodidiel.

Kúpiť oreganový olej Salus

6. Tea tree

Jednou z najväčších výhod čajovníkového oleja sú jeho silné antimikrobiálne vlastnosti, ktoré mu umožňujú ničiť škodlivé baktérie, ktoré vedú k respiračným ochoreniam. Tea tree olej tiež vykazuje antivírusovú aktivitu, vďaka čomu je užitočným nástrojom na riešenie príčiny kašľa a slúži ako prírodný dezinfekčný prostriedok.

Ak chcete použiť tea tree olej na kašeľ, rozptýľte 5 kvapiek do vzduchu, vdychujte ho priamo z fľaše alebo rozrieďte 1-2 kvapky v ½ čajovej lyžičky kokosového oleja a votrite ho do hrude a na zadnú časť krku. Olej z čajovníka nie je určený na vnútorné použitie a nemal by sa používať počas tehotenstva.

Kúpiť tea tree olej Hanus

7. Kadidlo

Kadidlo je známe svojím pozitívnym vplyvom na dýchací systém. Tradične sa používa pri vdychovaní parou, kúpeľoch a masážach, ktoré pomáhajú pri úľave od kašľa. Kadidlo je považované za jemné a je všeobecne dobre znášané na koži samo o sebe, ale v prípade pochybností ho narieďte s nosným olejom.

Kúpiť kadidlový olej Hanus

Opatrenia

Je dôležité, aby vaše éterické oleje na kašeľ boli 100% prírodné silice, najmä pri vnútornom užívaní. Mali by ste sa oboznámiť aj s bezpečnosťou éterického oleja, najmä ak ste tehotná, staráte sa o dieťa alebo plánujete olej používať vnútorne.

Zo spomínaných siedmich éterických olejov na kašeľ, eukalyptus, rozmarín a tea tree sa nemajú používať počas tehotenstva. Ak ste tehotná a plánujete používať oreganový olej, buďte opatrná a vopred sa porozprávajte so svojím lekárom. Ak tieto oleje používate na pokožku vášho dieťaťa, vždy používajte základový olej a iba veľmi malé množstvo esenciálneho oleja.

Súvisiace články

10 esenciálnych olejov na celulitídu

10 esenciálnych olejov na celulitídu

Čo je to celulitída? Celulitída je slovo, ktorým sa označuje zakrpatené alebo hrudkovité tkanivo, ktoré sa môže nachádzať na stehnách, bokoch, zadku alebo bruchu. Dospievajúce a dospelé ženy sú najčastejšie skupiny, ktoré bojujú s týmto kožným problémom, často...

5 esenciálnych olejov účinných na alergie

5 esenciálnych olejov účinných na alergie

Ako esenciálne oleje bojujú proti alergiám? Alergická reakcia začína v imunitnom systéme. Alergén je látka, ktorá napáda imunitný systém, takže si myslí, že alergén je votrelcom. Imunitný systém potom nadmerne reaguje na alergén, ktorý je v skutočnosti neškodnou...

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Esenciálne oleje sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života ľudí už tisíce rokov. Éterické oleje sa v Biblii označujú aj ako arómy, parfumy a sladké vône. V Biblii je celkovo viac ako 600 odkazov na esenciálne oleje alebo aromatické rastliny, z ktorých boli...

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

Vedeli ste, že éterické oleje môžu skutočne pomôcť k rýchlejšiemu vyliečeniu bolesti hrdla alebo dokonca k tomu, aby ste sa jej úplne vyhli? Bolesť hrdla sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka, a to z rôznych dôvodov. Bolesť v krku je dráždenie, škriabanie alebo...

3 Esenciálne oleje na prirodzenú rovnováhu hormónov

3 Esenciálne oleje na prirodzenú rovnováhu hormónov

V tomto článku sa dozviete, ktoré esenciálne oleje pomáhajú vyrovnať hladinu progesterónu a estrogénu, zlepšujú hormóny štítnej žľazy a pomáhajú mužom prirodzene zvyšovať nízku hladinu testosterónu. 1. Šalviový olej Štúdia z roku 2014 zverejnená v časopise Journal of...

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

Mnoho ľudí chce spaľovať tuky a schudnúť rýchlo, ale zároveň bezpečne a efektívne. Z tohto dôvodu sú esenciálne oleje na chudnutie jednou z vašich najlepších možností. Samotným používaním esenciálnych olejov neschudnete 20, 30 alebo 50 kilogramov. Môžu však pomôcť...