Rozmarín je omnoho viac ako len aromatická bylinka, ktorá skvele chutí na zemiakoch a pečenom jahňati. Je to vlastne jedna z najmocnejších bylín na planéte!

Keďže rozmarín obsahuje antioxidant ORAC s hodnotu 11 070, má rovnakú neuveriteľnú silu na boj s voľnými radikálmi ako bobule goji. Táto malá zelená rastlinka pochádzajúca zo Stredomoria sa v tradičnej medicíne používa už tisíce rokov na zlepšenie pamäti, upokojenie tráviacich problémov, posilnenie imunitného systému a zmiernenie bolesti.

Esenciálny olej z rozmarínu sa extrahuje z listov a kvetov. Kvôli drevnatej vôni sa rozmarínový olej obvykle označuje ako osviežujúci a čistiaci.

Väčšina priaznivých účinkov na zdravie sa pripisuje vysokej antioxidačnej aktivite jeho hlavných chemických zložiek vrátane karnozolu, kyseliny karnosovej, kyseliny ursolovej, kyseliny rozmarínovej a kyseliny kávovej.

Vzhľadom k tomu, že Gréci, Egypťania, Rimania a Židia považovali rozmarín za posvätný, má dlhoročnú históriu používania. V niektorých čatiach Austrálie a Európy sa používa na pohreboch ako znak cti a spomienok.

Kúpiť rozmarínový olej

5 Účinkov oleja z rozmarínu

1. Zmierňuje vypadávanie vlasov a podporuje ich rast

Androgénna alopécia je bežnou formou vypadávania vlasov, o ktorej sa predpokladá, že súvisí s genetickými a pohlavnými hormónmi danej osoby. Je známe, že aktívnejšia forma testosterónu nazývaná dihydrotestosterón (DHT) útočí na vlasové folikuly, čo vedie k trvalému vypadávaniu vlasov. Tento problém postihuje najmä mužov, ktorí produkujú viac testosterónu ako ženy.

Štúdia uverejnená v roku 2015 sa zamerala na účinnosť rozmarínového oleja na vypadávanie vlasov v dôsledku androgénnej alopécie v porovnaní s bežnou konvenčnou formou liečby (minoxidil 2%). Šesť mesiacov používalo 50 jedincov rozmarínový olej, zatiaľ čo ďalších 50 používalo minoxidil. Po troch mesiacoch nedošlo u žiadnej skupiny k zlepšeniu, ale po šiestich mesiacoch obe skupiny zaznamenali rovnako významné zvýšenie počtu vlasov. Prírodný rozmarínový olej tak účinne odstraňoval vypadávanie vlasov ako konvenčná forma liečby a ako vedľajší účinok spôsobil menej svrbenia pokožky hlavy v porovnaní s minoxidilom.

2. Vylepšuje pamäť

Rozmarínový olej môže pomôcť liečiť a predchádzať Alzheimerovej chorobe. Účinky aromaterapie publikované v psychogeriatrii boli testované na 28 starších ľuďoch s demenciou (17 z nich malo Alzheimerovu chorobu).

Po vdýchnutí pary rozmarínového oleja a citrónového oleja boli vykonané rôzne funkčné vyšetrenia a všetci pacienti vykazovali významné zlepšenie osobnej orientácie vo vzťahu k kognitívnym funkciám bez nežiadúcich vedľajších účinkov. Vedci dospeli k záveru, že „aromaterapia môže mať určitý potenciál na zlepšenie kognitívnych funkcií, najmä u pacientov s Alzheimerovou chorobou.“

3. Čistí pečeň

Okrem toho, že rozmarínový olej pomáha pri problémoch s trávením, je tiež fantastický prostriedok na čistenie a posilňovanie pečene. Je to bylina známa svojimi choleretickými a hepatoprotektívnymi účinkami. To znamená, že rozmarín zvyšuje množstvo žlče vylučovanej pečeňou a zároveň zabraňuje poškodeniu pečene.

Výskum na zvieratách odhaľuje, že extrakty z rozmarínu majú pozitívny vplyv na cirhózu pečene. Rozmarín bol schopný inhibovať nežiadúce tkanivové zmeny v pečeni, ktoré sú výsledkom cirhózy.

4. Znižuje kortizol

Na univerzite Meikai v Japonsku sa uskutočnila štúdia, ktorá hodnotila, ako päť minút levanduľovej a rozmarínovej aromaterapie ovplyvnilo hladiny kortizolu (stresový hormón) v slinách 22 zdravých dobrovoľníkov.

Po pozorovaní, že obidva éterické oleje zvyšujú aktivitu odstraňovania voľných radikálov, tiež zistili, že výrazne znižujú hladiny kortizolu, ktoré chránia telo pred chronickým ochorením v dôsledku oxidačného stresu.

5. Bojuje proti rakovine

Okrem toho, že je rozmarín bohatý na antioxidanty, je známy aj svojimi protirakovinovými a protizápalovými vlastnosťami. Jednou z hlavných aktívnych zložiek rozmarínu je karnozol. Podľa nedávneho článku uverejnenom v časopise Cancer Letters „Karnozol bol hodnotený na protirakovinové vlastnosti pri rakovine prostaty, prsníka, kože, leukémie a hrubého čreva s nádejnými výsledkami.“

Okrem toho sa zdá, že karnozol má selektívnu toxicitu voči rakovinovým bunkám verzus ne-tumorigénnym bunkám a pri podávaní zvieratám je dobre tolerovaný. Inými slovami, karnozol sa správa ako vojenský ostreľovač, ktorý zasiahne iba nepriateľský cieľ a nepoškodí susedné bunky, na rozdiel od chemoterapie, ktorá zabíja všetko čo jej vojde do cesty.

Použitie rozmarínového oleja

Zlepšenie pamäte

Snažíte sa zapamätať si informácie pre nadchádzajúci test? Rozptýlenie rozmarínového oleja pomocou difúzera alebo aromalampy zvyšuje počas štúdia kognitívne funkcie a pamäť.

Ošetrenie vlasov

Vyskúšajte ošetrenie vlasov s olivovým olejom a niekoľkými kvapkami rozmarínu a levandule, alebo si môžete vyrobiť vlastný rozmarínovo mätový domáci šampón, čo je ďalší skvelý spôsob, ako začleniť rozmarín do vašej rutiny na podporu pokožky hlavy a vlasov.

Posilnenie zdravia prostaty

Zmiešajte 2 kvapky rozmarínového oleja s 1/2 lyžičky nosného oleja a rozotrite pod semenníky.

Zmiernenie bolesti

Zmiešajte 2 kvapky oleja z rozmarínu, 2 kvapky oleja mäty piepornej v 1 čajovej lyžičke kokosového oleja a vmasírujte na miesta s bolesťami svalov a kĺbov.

Zlepšenie funkcie žlčníka

Zmiešajte 3 kvapky rozmarínového oleja s 1/4 čajovej lyžičky kokosového oleja a dvakrát denne potrite oblasť žlčníka.

Pomoc pri neuropatii a neuralgii

Pridajte 2 kvapky rozmarínového oleja, 2 kvapky oleja helichrysum, 2 kvapky cyprusového oleja do 1/2 lyžičky nosného oleja a aplikujte do oblasti neuropatie.

 

Rozmarínový olej Hanus

Rozmarínový olej Saloos

Rozmarínový olej Salus

Rozmarínový olej – vedľajšie účinky a interakcie

Rozmarínový olej vždy rieďte s nosným olejom, aby ste zabránili podráždeniu pokožky. Neaplikujte ho do oblasti očí, slizníc alebo na citlivú pokožku.

Esenciálne oleje uchovávajte mimo dosahu detí a domácich miláčikov. Esenciálny olej z rozmarínu sa nemá používať lokálne ani difúzne u detí mladších ako šesť rokov.

Vnútorné užívanie rozmarínového éterického oleja môže interagovať s antikoagulanciami (liekmi na riedenie krvi), diuretikami a lítiom.

Pred použitím esenciálneho oleja z rozmarínu sa porozprávajte so svojím lekárom, najmä ak ste tehotná, dojčíte alebo beriete lieky.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...