Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity.

Väčšina ľudí už prišla do styku s malým množstvom pomarančového oleja pri šúpaní pomaranča. Ak nie ste oboznámení s rôznymi výhodami tohto esenciálneho oleja, možno vás prekvapí, v koľkých rôznych bežných produktov sa nachádza. Používali ste niekedy mydlo, prací prostriedok alebo čistiaci prostriedok do kúpeľne, ktorý voňal po pomarančoch? Je to tak preto, že aj v čistiacich a kozmetických výrobkoch nájdete stopy pomarančového oleja, ktoré zlepšujú jeho vôňu a čistiace schopnosti.

Na čo sa olej z pomaranča používa? Pridáva sa do mnohých kozmetických výrobkov, ako sú pleťové vody, šampóny, kúry na akné a ústne vody, pretože má antibakteriálne vlastnosti a silnú sviežu vôňu.

Vo svojej domácnosti pravdepodobne máte nejaké spreje na nábytok a čistiace prostriedky do kuchyne alebo kúpeľne, ktoré tiež obsahujú olej z pomaranča. Olej sa tiež bežne používa ako schválený zvýrazňovač chuti v nápojoch, ako sú ovocné džúsy alebo limonády.

12 výhod pomarančového oleja

Aké výhody má pomarančový olej? Je ich veľa! Pozrime sa na niektoré z hlavných výhod tohto pôsobivého citrusového oleja.

1. Posilňuje imunitu

Limonén, ktorý je monocyklický monoterpén prítomný v oleji z pomarančovej kôry, je účinným prostriedkom na ochranu pred stresom, ktorý môže negatívne ovplyvniť náš imunitný systém. Olej z pomaranča má dokonca schopnosť bojovať proti rakovine, pretože sa ukázalo, že monoterpény sú veľmi účinné chemo-preventívne látky proti množeniu nádorov.

2. Prírodné antibiotikum

Esenciálne oleje vyrobené z citrusových plodov obsahujú rôzne prírodné antimikrobiálne látky, ktoré sa využívajú pri zvyšovaní trvanlivosti potravín. Zistilo sa, že pomarančový olej zabraňoval množeniu baktérií E. coli v jednej štúdii z roku 2009 publikovanej v Medzinárodnom vestníku potravinárskych a vedeckých technológií.

Ďalšia štúdia z roku 2008 publikovaná v časopise Journal of Food Science zistila, že olej z pomaranča zamedzuje šíreniu baktérií salmonely, pretože obsahuje silné antimikrobiálne látky, najmä terpény. Salmonela je schopná spôsobiť tráviace ťažkosti, horúčku a vážne vedľajšie účinky, keď dôjde k nevedomej kontaminácii potravín a ich následnej konzumácii.

pomarančový olej Hanus

Kúpiť pomarančový olej

3. Čistič do kuchyne a repelent proti mravcom

Pomarančový olej má prírodnú, sviežu, sladkú citrusovú vôňu, ktorá naplní vašu kuchyňu čistou vôňou. Zároveň je po zriedení vynikajúcim spôsobom na čistenie krájacích dosiek alebo kuchynských spotrebičov bez toho, aby ste museli používať bielidlá alebo chemikálie, ktoré sa nachádzajú vo väčšine výrobkov.

Pridajte niekoľko kvapiek do rozprašovača, aby ste si vytvorili svoj vlastný čistič z pomarančového oleja. Olej z pomaranča môžete použiť aj na mravce, pretože tento DIY čistič je tiež skvelým prírodným repelentom proti mravcom.

4. Znižuje krvný tlak

Pomarančový olej je prírodným liekom na vysoký krvný tlak a môže zlepšiť prietok krvi a bojovať s hypertenziou. Štúdia zverejnená v roku 2014 porovnávala účinky inhalácie čerstvého vzduchu na človeka v porovnaní s pomarančovým olejom. Zistili, že u ľudí, ktorí sa nadýchali pomarančového oleja, došlo k významnému zníženiu ich systolického aj diastolického krvného tlaku. Okrem toho bol „pocit pohodlia“ pri inhalácii pomarančového oleja výrazne vyšší ako pri inhalácii na čerstvom vzduchu.

Vďaka svojim schopnostiam môže byť užitočný aj na zlepšenie nízkeho libida, zníženie bolesti hlavy a zmiernenie príznakov súvisiacich s PMS.

Pomocou pomarančového oleja s nosným olejom vytvorte domáci masážny olej, ktorý je možné vtierať do brušnej oblasti a zlepšiť tak prietok krvi.

5. Protizápalový prostriedok

Pokiaľ ide o účinky pomarančového oleja v boji proti bolesti, infekcii a chronickej obštrukčnej chorobe pľúc, boli potvrdené jeho silné protizápalové účinky. V skutočnosti spomedzi niekoľkých populárnych protizápalových olejov, vrátane borovicového, eukalyptového a citrónového oleja, preukázal najväčší protizápalový účinok práve pomarančový olej. To sa preukázalo v štúdii z roku 2009 publikovanej v European Journal of Medical Research, ktorá skúmala antioxidačný potenciál rôznych éterických olejov vrátane pomarančového oleja.

6. Redukuje bolesť

Ak trpíte bolesťami svalov, kostí alebo kĺbov, olej z pomaranča vám môže pomôcť potlačiť zápalové reakcie, ktoré zvyšujú opuch tkanív. Je teda prírodným liekom na bolesti kostí a kĺbov.

Pomarančový olej tiež podporuje pozitívnu náladu, čo je užitočné pri zvyšovaní tolerancie bolesti a pri problémoch so spánkom, ktoré sa často objavujú pri chorobe alebo rozrušení. Olej z pomaranča zmiešaný s nosným olejom votrite do boľavých svalov alebo opuchnutých oblastí, aby sa zmiernil zápal.

7. Upokojujúci prostriedok na zlepšenie nálady

Pomarančový olej sa tiež osvedčil ako povznášajúci a upokojujúci. Aromaterapeuti a odborníci na prírodné liečivá používajú po celé storočia olej z pomaranča ako mierne sedatívum a prírodné antidepresívum. Pretože zmierňuje príznaky spojené s úzkosťou, už päť minút pôsobenia zriedeného pomarančového oleja môže zmeniť náladu a zvýšiť motiváciu a uvoľnenosť.

Rozptýlenie pomarančového oleja vo vašej domácnosti, pridanie oleja do sprchového gélu alebo parfému alebo priame vdýchnutie, vám môžu zdvihnúť náladu a relaxáciu. Pomarančový olej má priamy vplyv na čuchový systém mozgu, ktorý rýchlo vyvoláva emočné reakcie.

8. Lepší spánok

Olej z pomaranča je veľmi upokojujúci a má skvelú vôňu na rozjasnenie vašej nálady ráno alebo na upokojenie nervov po dlhom dni. Skúste si ho pred spánkom rozptýliť do miestnosti, aby ste si mohli lepšie oddýchnuť.

9. Ošetrenie pokožky

Je známe, že citrusové plody obsahujú vysoké hladiny vitamínu C, ktoré pomáhajú chrániť a liečiť pokožku. Olej z pomaranča, rovnako ako iné citrusové oleje, pochádza zo šupky ovocia a výskumy ukazujú, že pomarančová kôra obsahuje ešte vyššiu hladinu vitamínu C ako samotné ovocie.

Pomarančový olej je tiež veľmi prospešný na boj proti prejavom starnutia, ako sú vrásky a tmavé škvrny, pretože jeho vysoký obsah vitamínu C prispieva k podpore produkcie kolagénu.

Spolu s nosným olejom si môžete na tvár naniesť veľmi malé množstvo pomarančového oleja, najskôr si však urobte kožný test, aby ste sa vyhli negatívnym reakciám. Skúste ho skombinovať s inými olejmi na hojenie pokožky, ako je kadidlový olejtea tree olej.

10. Účinný proti akné

Ukázalo sa, že pomarančový olej účinne bojuje proti baktériám, ktoré spôsobujú vyrážky. Pamätajte, že veľmi málo tohto oleja dokáže naozaj veľa, a preto použite malé množstvo v kombinácii s kokosovým olejom na vatový tampón, ktorý môžete použiť na postihnuté miesto. Malo by sa tiež zredukovať začervenanie, bolesť a opuch akné, pričom sa vyhnete vysušovaniu chemickými prísadami, ktoré sa nachádzajú vo väčšine predávaných kúr na akné.

11. Prírodný prostriedok na vyplachovanie úst a ďasien

Pretože olej z pomaranča má schopnosť bojovať proti množeniu baktérií, môže pomôcť chrániť zuby a ďasná pred infekciami. Používa sa tiež na zmiernenie bolesti hrdla a rýchlu úľavu prináša pri kloktaní s vodou a soľou.

Môžete tiež vyskúšať pár kvapiek pomarančového oleja zmiešať s čistým kokosovým olejom. Tento prídavok spríjemňuje chuť aj vôňu oleja.

12. Bojovník proti rakovine

D-limonén, ktorý sa nachádza vo viac ako 90 percentách oleja z pomarančovej kôry, je monoterpénom, ktorý má silnú chemicko-preventívnu aktivitu, pretože sa preukázalo, že v mnohých štúdiách na zvieratách znižuje rast nádorov. Výskum naznačuje, že monoterpény blokujú rakovinu prsníka, kože, pečene, pľúc, pankreasu a žalúdka. Schopnosť bojovať proti karcinogenéze je pravdepodobne spôsobená indukciou enzýmov metabolizujúcich karcinogény fázy II, ktorá vedie k detoxikácii karcinogénu. Monoterpény tiež pomáhajú indukovať apoptózu a proteíny regulujúce rast.

Ako si vybrať a používať pomarančový olej

Ak chcete získať čo najviac výhod z pomarančového oleja, hľadajte taký, ktorý je získaný metódou lisovania za studena z kôry pomaranča. Takto sa zachovajú antioxidanty a účinné látky citlivé na teplo, ktoré sa môžu ľahko zničiť počas spracovania a destilácie s vodnou parou.

Vždy sa uistite, že si kupujete vysoko kvalitný pomarančový olej terapeutickej kvality, aby ste ho využili naplno a aby to bol skutočne bezpečný jedlý olej. Olej z pomaranča môžete použiť aj na varenie, keď je kvalitný.

Olej z pomaranča je skutočne všestranný a ľahko kombinovateľný s inými olejmi. Preto je obsiahnutý vo veľkom množstve olejových zmesí. Je možné ho kombinovať so škoricou, anízom, bazalkou, bergamotom, šalviou, eukalyptom, kadidlom, pelargóniou, zázvorom, santalovým drevom, jazmínom a klinčekom.

Metódy domáceho použitia pomarančového oleja:

 

  • Aromaticky: V domácnosti môžete olej rozptýliť pomocou difuzéra alebo vdychovať priamo z fľaštičky. Ak chcete pripraviť prírodný osviežovač vzduchu, nakvapkajte pár kvapiek oleja do vody vo fľaši s rozprašovačom.
  • Lokálne: Pred nanesením pomarančového oleja na pokožku ho treba zriediť s nosným olejom, ako je kokosový olej alebo jojobový olej, v pomere 1: 1. Keď viete, že vaša reakcia na pomarančový olej je bezpečná, môžete si pridať niekoľko kvapiek tohto éterického oleja do teplého kúpeľa, pleťového mlieka alebo mydla na telo.
  • Vnútorne: Užívanie pomarančového oleja vnútorne sa odporúča len v prípade, ak používate veľmi kvalitnú organickú značku terapeutickej kvality. Môžete pridať kvapku do vody alebo smoothie, prípadne ho zmiešať s medom. Pomáha to znižovať nadúvanie a zlepšovať trávenie a detoxikáciu zvnútra.
pomarančový olej Salus

Pomarančový olej Salus

pomarančový olej Saloos

Pomarančový olej Saloos

pomarančový olej Hanus

Pomarančový olej Hanus

Pomarančový olej – vedľajšie účinky a interakcie

Pretože olej z pomaranča je veľmi účinný, môže pri priamom použití spôsobiť reakcie na pokožke. Preto začnite s malým množstvom a uistite sa, že sa u vás neobjaví začervenanie alebo opuch.

Ak ste alergický na pomaranče alebo iné citrusové plody, nemali by ste používať pomarančový olej. Pri lokálnom použití u detí, tehotných alebo dojčiacich žien, pri užívaní liekov alebo zdravotných ťažkostiach, buďte opatrní. Esenciálne oleje sú silné a interagujú s inými liekmi. Ak si nie ste istí, aký vplyv bude mať olej z pomaranča na existujúci zdravotný stav, ako je rakovina, srdcové choroby, poškodenie pečene alebo kožné poruchy, poraďte sa so svojím lekárom.

Ďalšia vec, ktorú musíte mať na pamäti, je, že citrusové oleje môžu zvyšovať účinky vystavenia UV žiareniu na pokožku. Je dobré vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu alebo UV žiareniu minimálne 12 hodín po nanesení oleja na pokožku, aby ste sa nespálili.

Súvisiace články

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej sa v ajurvédskej medicíne používa na liečenie širokého spektra zdravotných problémov najmenej 1 000 rokov. Citrusové rastliny sú hlavným zdrojom esenciálnych olejov s pozitívnymi účinkami pre zdravie a širokým využitím v potravinárstve a medicíne....