Antibiotiká sú určené výhradne na boj proti bakteriálnym infekciám a sú jedným z obľúbených nástrojov lekárov pri liečbe mnohých zdravotných problémov. Existuje však ďalší nevyužitý prírodný liek, o ktorom mnoho lekárov svojim pacientom nehovorí a to oreganový olej.

Olej z oregana je silný rastlinný esenciálny olej, ktorý môže konkurovať antibiotikám pri liečbe alebo prevencii rôznych infekcií. Má antibakteriálne, protiplesňové a antivírusové vlastnosti. Je veľmi nepravdepodobné, že by olej z oregana spôsobil vedľajšie účinky, ktoré sa bežne pripisujú nadmernému užívaniu antibiotík. Napríklad zvýšené riziko rezistencie na antibiotiká, zlé zdravie čriev v dôsledku ničenia prospešných probiotických baktérií a znížená absorpcia vitamínov.

Výhody oreganového oleja sú naozaj nespočetné. Čo ďalšie možno olejom z oregana ošetriť? Medzi bežné príklady problémov, ktoré môže oreganový olej pomôcť zvládnuť, patria:

 • pleseň na nohách alebo na nechtoch na nohách,
 • bežné prechladnutie,
 • zápal ďasien,
 • bolesti uší alebo zubov,
 • problémy s trávením.

Čo je to oreganový olej?

Oregano (Origanum vulgare) je bylina, ktorá je zástupcom triedy hluchavkovité (Labiatae). Oregano je už viac ako 2 500 rokov považované za vzácnu rastlinnú komoditu v ľudových liekoch pochádzajúcich z celého sveta. V tradičnej medicíne sa už dlhý čas využíva na liečbu prechladnutia, zažívacích a žalúdočných ťažkostí.

Možno máte nejaké skúsenosti s varením z čerstvých alebo sušených listov oregana, ale éterický olej z oregana nie je ani zďaleka taký, aký by ste si dali na svoju pizzu. Oregano, ktoré sa vyskytuje v Stredomorí, v mnohých častiach Európy a v južnej a strednej Ázii, sa destiluje za účelom extrakcie éterického oleja, ktorý obsahuje vysokú koncentráciu aktívnych zložiek. Na výrobu 0,5 kg oreganového oleja je potrebných viac ako 450 kg divého oregana!

Ako už bolo spomenuté vyššie, olej z oregana je považovaný za prírodnú alternatívu k antibiotikám. Oreganový olej obsahuje dve účinné látky nazývané karvakrol a tymol, pri ktorých sa v štúdiách preukázalo, že majú silné antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti. Listy rastliny obsahujú aj mnohé ďalšie antioxidačné látky, ako sú triterpény, fenoly, kyselina rozmarínová, kyselina oleanolová a kyselina ursolová.

angína - oreganový olej

Kúpiť oreganový olej

7 výhod oreganového oleja + výskumné štúdie

Na čo možno využiť esenciálny olej z oregana? Prevažujúca liečivá zlúčenina nachádzajúca sa v oreganovom oleji, karvakrol, má široké použitie od liečenia alergií až po ochranu pokožky.

Karvakrol je rozšírený vďaka svojim širokospektrálnym účinkom ako je zabíjanie patogénnych húb, kvasiniek a baktérií, ako aj ľudských, živočíšnych a rastlinných patogénnych mikroorganizmov vrátane mikroorganizmov rezistentných na lieky.

Karvakrol nájdený v éterickom oleji z oregana je taký silný, že sa naň zameralo viac ako 800 štúdií. Štúdie poukazujú na multifunkčnosť a silu karvakrolu pri zmierňovaní niektorých z týchto bežných zdravotných problémov:

 • bakteriálne infekcie,
 • plesňové infekcie,
 • parazity,
 • vírusy,
 • zápaly,
 • alergie,
 • nádory,
 • zažívacie ťažkosti,
 • kvasinkové premnoženia.

Pretože má oregano antimikrobiálne vlastnosti, používa sa tiež na uchovanie kvality potravín pri skladovaní.

1. Prírodná alternatíva k antibiotikám

Aký je problém s častým používaním antibiotík? Širokospektrálne antibiotiká môžu byť nebezpečné, pretože nezabíjajú iba baktérie zodpovedné za infekcie, ale zabíjajú aj dobré baktérie, ktoré potrebujeme pre optimálne zdravie.
Nadmerné užívanie antibiotík a predpisovanie širokospektrálnych liekov, ak to nie je potrebné, môže spôsobiť celý rad problémov. Môže to znížiť účinnosť liekov proti baktériám, ktoré majú liečiť, a to podporovaním rastu infekcií rezistentných na antibiotiká. A okrem toho to dokáže vyradiť z tela dobré baktérie (probiotiká), ktoré pomáhajú tráviť jedlo, produkovať vitamíny a chrániť pred infekciami.

Bohužiaľ, širokospektrálne antibiotiká sa predpisujú veľmi často a často dokonca aj v prípadoch, kedy sú prakticky nevyužiteľné, ako napríklad pri vírusových infekciách.

Čo robí olej z oregana tak prospešným? Je to lacný zdroj prírodných antibakteriálnych látok, ktoré pomáhajú bojovať proti mnohým druhom škodlivých patogénov vrátane baktérií, kvasiniek a plesní.

2. Bojuje proti infekciám a nadmernému množeniu baktérií

Sú tu dobré správy týkajúce sa zamedzenia užívania nadmerného množstva antibiotík. Existujú dôkazy, že oreganový olej môže pomôcť bojovať proti niekoľkým kmeňom baktérií, ktoré sa bežne liečia antibiotikami. Desiatky štúdií potvrdzujú skutočnosť, že olej z oregana je možné použiť namiesto škodlivých antibiotík na liečbu rôznych zdravotných komplikácií.

V roku 2011 publikoval Journal of Medicinal Food štúdiu, ktorá hodnotila antibakteriálnu aktivitu oreganového oleja proti piatim rôznym druhom škodlivých baktérií. Olej z oregana vykázal významné antibakteriálne vlastnosti proti všetkým piatim druhom. Najvyššia aktivita bola pozorovaná proti E. Coli, čo naznačuje, že olej z oregana by sa mohol bežne používať na podporu zdravia gastrointestinálneho traktu.

Štúdia zverejnená v časopise Journal of the Science of Food and Agriculture z roku 2013 dospela k záveru, že oreganový olej je silným kandidátom na nahradenie syntetických chemikálií používaných v priemysle. Vedci zo štúdie antioxidačných a antibakteriálnych vlastností oregana zistili, že olej z oregana spomaľuje množenie siedmich testovaných kmeňov baktérií, ktoré iné rastlinné extrakty spomaľovať nedokázali.

Jedna štúdia publikovaná v časopise Revista Brasileira de Farmacognosia, tiež priniesla pôsobivé výsledky. Okrem boja proti baktériám ako Listeria a E. Coli sa našli aj dôkazy o tom, že olej z oregana pomáha v boji proti patogénnym hubám. Ďalšie dôkazy ukazujú, že účinné látky oreganového oleja (ako je tymol a karvakrol) môžu pomôcť v boji proti bolestiam zubov a uší spôsobeným bakteriálnymi infekciami.

3. Pomáha znižovať vedľajšie účinky liekov

V posledných rokoch mnoho štúdií zistilo, že jednou z najsľubnejších výhod oleja z oregana je znižovanie vedľajších účinkov liekov. Tieto štúdie dávajú nádej ľuďom, ktorí chcú nájsť spôsob, ako zvládnuť bolesť pri chemoterapii alebo užívaní liekov na chronické stavy, ako je artritída.

Štúdia publikovaná v Medzinárodnom vestníku klinickej a experimentálnej medicíny ukázala, že fenol v oreganovom oleji môže pomôcť chrániť pred toxicitou metotrexátu u myší. Metotrexát je liek bežne používaný na liečbu mnohých ochorení od rakoviny po reumatoidnú artritídu, ale je tiež známe, že má nebezpečné vedľajšie účinky. Po vyhodnotení schopnosti oregana udržiavať tieto faktory na uzde sú vedci presvedčení, že je to vďaka antioxidantom a protizápalovým vlastnostiam oregana.

Podobne aj výskum uskutočnený v Holandsku ukázal, že oreganový olej môže tiež zabrániť nadmernému množeniu baktérií v hrubom čreve počas perorálnej liečby železom. Je známe, že orálna terapia železom, ktorá sa používa na liečbu anémie z nedostatku železa, spôsobuje celý rad tráviacich ťažkostí, ako je nevoľnosť, hnačka, zápcha, pálenie záhy a zvracanie.

4. Pomáha ošetrovať nohu športovca

Jedna štúdia zistila, že kombinácia tepla, soli a použitia éterických olejov (vrátane oregana) mala inhibičné účinky proti bakteriálnym kmeňom, ktoré bežne spôsobujú plesňovú infekciu známu ako noha športovca. Po testovaní aktivity 11 éterických olejov proti baktériám, o ktorých je známe, že spôsobujú nohu športovca, sa zistilo, že oreganový olej je najsilnejší (ďalej je veľmi účinný tymiánový olej, škoricový olej a klinčekový olej).

5. Pomáha liečiť tráviace ťažkosti

Niekoľko účinných látok nájdených v oleji z oregana môže pomôcť pri trávení tým, že uvoľní svaly tráviaceho traktu a tiež pomôže vyrovnať pomer dobrých a zlých baktérií v čreve. Tymol, jedna z aktívnych zlúčenín oregana, je podobná zlúčenina ako mentol, ktorý sa nachádza v mäte piepornej. Rovnako ako mentol, aj tymol môže pomôcť uvoľniť mäkké tkanivo hrdla a žalúdka, čo môže pomôcť znížiť pálenie záhy a nepríjemnú chuť v ústach po jedle.

Keďže pomáha vyrovnať pomer baktérií a bojuje proti premnoženiu kvasiniek, oreganový olej je tiež obľúbenou prírodnou liečbou proti premnoženým baktériám v tenkom čreve a kandide. Premnožené baktérie v tenkom čreve pôsobujú plynatosť, nadúvanie a intoleranciu mnohých potravín obsahujúcich sacharidy.

Štúdia z roku 2014 publikovaná v časopise Global Advances in Health & Medicine priniesla dôkazy o tom, že použitie bylinných látok je rovnako účinné ako antibiotikum, ktoré sa zvyčajne podáva na boj proti premnoženým baktériám v tenkom čreve. 104 pacientov bolo liečených buď rifaximínom (1 200 miligramov) alebo bylinnými antimikrobiálnymi látkami v priebehu štyroch týždňov. Výsledky ukázali, že u 46% pacientov liečených bylinnými antimikrobiálnymi látkami došlo k zlepšeniu symptómov v porovnaní s iba 34% pacientov, ktorí boli liečení antibiotikom rifaximínom.

6. Môže pomôcť pri liečbe parazitov

Jedna štúdia zistila, že keď dospelí, ktorých stolica bola pozitívna na parazity, užívali 600 miligramov oregana po dobu šiestich týždňov, u mnohých sa vyskytlo významné zlepšenie. Gastrointestinálne príznaky sa zlepšili u siedmich z 11 pacientov, ktorí mali pozitívny test na Blastocystis hominis, ktorý má tendenciu spôsobovať príznaky ako nevoľnosť, plynatosť, nadúvanie a bolesti brucha.

7. Je užitočný pri liečbe zápalových stavov

Oregano si zachováva svoju antioxidačnú silu v čerstvej aj suchej forme. Vďaka svojej vysokej koncentrácii antioxidantov môže oreganový olej znížiť oxidačné poškodenie a pomôcť pri prevencii karcinogenézy, mutagenézy a starnutia vďaka zachytávaniu voľných radikálov. Predpokladá sa, že voľné radikály prispievajú k vzniku bežných chronických stavov vrátane rakoviny a kardiovaskulárnych ochorení.

Jedna štúdia zistila, že kombinovaná liečba esenciálnymi olejmi z tymianu a oregana pomohla znížiť produkciu zápalových cytokínov, a tým môže pomôcť zmierniť kolitídu (druh zápalového ochorenia čriev). Ďalšie štúdie ukazujú, že olej z oregana je prospešný pri liečbe opakujúcich sa respiračných porúch, rastu nádorov a reumatoidnej artritídy.

Ako používať oreganový olej

Oreganový olej sa môže používať lokálne, difúzne alebo vnútorne (iba ak ide o 100% čistý esenciálny olej). Pred použitím oleja z oregana na pokožku ho vždy zmiešajte s nosným olejom, ako je kokosový olej alebo jojobový olej. Pomáha to znižovať riziko podráždenia a nežiaducich reakcií. Zmiešajte 3 kvapky neriedeného oreganového oleja s malým množstvom vášho nosného oleja, potom naneste lokálne vtieraním do pokožky na postihnuté miesto.

Použitie a odporúčania pre dávkovanie:

 • Prírodné antibiotikum: Zrieďte ho s nosným olejom a naneste ho na chodidlá alebo ho užívajte vnútorne po dobu 10 dní.
 • Boj s kandidou a premnožením húb: Na vnútorné použitie užívajte 2 až 4 kvapky dvakrát denne maximálne 10 dní.
 • Boj proti zápalu pľúc a priedušiek: Pri vonkajších infekciách naneste 2 až 3 zriedené kvapky na postihnuté miesto, aby sa zabránilo vnútornému premnoženiu baktérií. Užívajte 2 až 4 kvapky dvakrát denne maximálne 10 dní.
 • Boj proti črevným parazitom: Užívajte oreganový olej vnútorne až 10 dní.
 • Pomoc pri odstránení bradavíc: Nezabudnite olej z oregana zriediť s nosným olejom alebo zmiešať s ílom.
 • Ničenie plesní v domácnosti: Pridajte 5 až 7 kvapiek do domáceho čistiaceho roztoku spolu s tea tree olejom.

Koľko oreganového oleja užívať vnútorne:

 • Vaše dávkovanie oreganového oleja bude závisieť od stavu, ktorý liečite. Vo forme kapsúl je perorálna suplementácia emulgovaného oregana zvyčajne okolo 600 miligramov denne.
 • Tradičným použitím oregana je príprava čaju na podporu trávenia. Môžete si kúpiť vopred pripravený alebo vlastný čaj namáčaním 15 gramov listov oregana v 250 mililitroch vody po dobu najmenej 5–10 minút.
 • Pretože olej z oregana môže interagovať s inými liekmi, vždy sa opýtajte svojho lekára, či je bezpečné užívať ho vnútorne v závislosti od vašej konkrétnej situácie.
angína - oreganový olej

Oreganový olej Salus

oreganový olej Pharma activ

Oreganový olej Pharma Activ

oreganový olej Hepatica

Oreganový olej Hepatica

Oreganový olej – Vedľajšie účinky a bezpečnostné opatrenia

Keď sa oreganový olej užíva vnútorne, mal by sa vždy riediť vodou alebo zmiešať s kokosovým olejom. Olej z oregana by sa vnútorne nemal užívať dlhšie ako 2 týždne. Aby sa zabránilo negatívnym kožným reakciám pri aplikácii oregana, odporúča sa najskôr vykonať test na malej ploche a vždy použiť základový olej.

Sušená bylina oregano je zvyčajne vhodná aj pre tehotné ženy. Pri použití oleja z oregana by tehotné ženy mali byť opatrné a mali by ho používať iba po konzultácii s lekárom. Ak sa niekedy vyskytnú vedľajšie účinky ako nevoľnosť, závraty alebo alergická reakcia, okamžite prestaňte oreganový olej používať a zvážte návštevu lekára.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej sa v ajurvédskej medicíne používa na liečenie širokého spektra zdravotných problémov najmenej 1 000 rokov. Citrusové rastliny sú hlavným zdrojom esenciálnych olejov s pozitívnymi účinkami pre zdravie a širokým využitím v potravinárstve a medicíne....