Citrónový olej sa v ajurvédskej medicíne používa na liečenie širokého spektra zdravotných problémov najmenej 1 000 rokov. Citrusové rastliny sú hlavným zdrojom esenciálnych olejov s pozitívnymi účinkami pre zdravie a širokým využitím v potravinárstve a medicíne. Citrónový olej je jeden z najpopulárnejších citrusových esenciálnych olejov vďaka svojej univerzálnosti a silným antioxidačným vlastnostiam.

Zdravotné prínosy citrónovej silice boli vedecky dokázané. Citrón je známy svojou schopnosťou odstranovať z tela toxíny a bežne sa používa na zlepšenie prúdenia lymfy, čistenie pokožky a v boji proti baktériám a hubám.

Citrónový olej je jedným z esenciálnych olejov, ktoré sa oplatí mať vždy po ruke. Môže sa používať ako prírodný bieliaci prostriedok na zuby, čistiaci prostriedok pre domácnosť a osviežovač bielizne alebo na zlepšenie nálady a odstránenie nevoľnosti. Esenciálny olej z citróna má naozaj široké možnosti použitia.

Ako sa citrónový olej získava?

Citrón sa pestuje v mnohých krajinách po celom svete. Pochádza z Ázie a predpokladá sa, že do Európy bol privezený približne v roku 200 nášho letopočtu.

Citrónový olej sa získava lisovanín citrónovej kôry za studena. Kôra je vlastne najvýživnejšou časťou citróna, pretože obsahuje v tuku rozpustné fytonutrienty. Esenciálny olej z citróna sa skladá z mnohých prírodných zlúčenín vrátane terpénov, seskviterpénov, aldehydov, alkoholov, esterov a sterolov.

Citróny a citrónový olej sú obľúbené vďaka svojej osviežujúcej vôni a čistiacim vlastnostiam. Výskumy ukazujú, že citrónový olej obsahuje silné antioxidanty a pomáha znižovať zápal, bojovať s baktériami a hubami, zvyšovať hladinu energie a zlepšovať trávenie.

8 účinkov citrónového oleja

1. Zmierňuje nevoľnosť

Ak hľadáte spôsob, ako sa zbaviť nevoľnosti, najmä ak ste tehotná a trpíte rannou nevoľnosťou, citrónový olej slúži ako prírodný a účinný prostriedok.

V štúdii z roku 2014 sa skúmal vplyv inhalácie citróna na nevoľnosť a vracanie počas tehotenstva. Sto tehotných žien s nevoľnosťou a zvracaním bolo rozdelených do experimentálnej alebo kontrolnej skupiny, pričom účastníci experimentálnej skupiny vdýchli citrónový olej hneď ako cítili nevoľnosť.

Vedci zistili, že medzi kontrolnou a experimentálnou skupinou bol štatisticky významný rozdiel v priemernom skóre nevoľnosti a zvracania, pričom skupina citrónového oleja mala oveľa nižšie skóre. To naznačuje, že citrónový olej sa môže použiť ako prostriedok na zníženie nevoľnosti a zvracania počas tehotenstva.

2. Zlepšuje trávenie

Citrónový olej môže pomôcť upokojiť tráviace ťažkosti vrátane problémov, ako sú gastritída a zápcha.

Štúdia uskutočnená na zvieratách z roku 2009 publikovaná v publikácii Chemické a biologické interakcie zistila, že keď sa potkanom podal citrónový olej, znížili sa príznaky gastritídy.

10-dňová štúdia sa snažila overiť účinnosť éterických olejov citrónu, rozmarínu a mäty piepornej pri zápche u starších ľudí. Vedci zistili, že tí v aromaterapeutickej skupine, ktorí podstúpili brušnú masáž s použitím éterických olejov, mali významne nižšie skóre zápchy ako v kontrolnej skupine. Zistili tiež, že v experimentálnej skupine bol vyšší počet pohybov čriev a prirodzené zmiernenie zápchy, ktoré trvalo dva týždne po liečbe.

 

citrónový olej hanus

Kúpiť citrónový olej

3. Vyživuje pokožku

Citrónový olej prospieva vašej pokožke tým, že redukuje akné a vyživuje poškodenú pokožku. Laboratórne štúdie ukazujú, že olej z citróna je schopný znížiť poškodenie buniek a tkanív v koži spôsobené voľnými radikálmi. Dôvodom je silná antioxidačná aktivita citrónového oleja a účinky proti starnutiu.

Podľa vedeckého prehľadu uverejneného v Doplnkovej a alternatívnej medicíne založenej na dôkazoch je citrónový olej účinný aj proti kožným problémom, ako sú pľuzgiere, uštipnutia hmyzom, mastná pleť, poranenia, rany, celulitída, ružovka a vírusové infekcie kože, ako sú opary a bradavice. Je to kvôli antimikrobiálnym zlúčeninám citrónového oleja, ktoré sa snažia liečiť kožné ochorenia prirodzene.

4. Podporuje chudnutie

Vedeli ste, že citrónový olej podporuje odbúravanie tukov? Podobne ako grapefruitový olej patrí medzi najlepšie esenciálne oleje na podporu chudnutia. Citrón obsahuje aj d-limonén, o ktorom je známe, že pomáha podporovať váš metabolizmus a čistí vaše lymfatické žľazy, čo môže pomôcť pri chudnutí.

Štúdia na zvieratách uverejnená v časopise Journal of Clinical Biochemistry and Nutrition zistila, že keď boli myšiam podávané citrónové polyfenoli po dobu 12 týždňov, ich prírastok na hmotnosti, hromadenie tukových vankúšikov a vývoj hyperlipidémie, hyperglykémie a inzulínová rezistencia bola významne potlačená.

5. Pomáha očistiť telo

Citrónový olej má na organizmus čistiaci a ochranný účinok. Pomáha chrániť organizmus pred škodlivými patogénmi a podporuje detoxikáciu cez krv a pečeň. Olej z citróna tiež stimuluje prúdenie lymfy, ktorá pomáha telu čistiť sa od odpadu a toxínov.

Štúdia uskutočnená na zvieratách z roku 2016 zistila, že keď sa citrónová silica podala potkanom, u ktorých sa objavilo akútne poškodenie pečene a obličiek vyvolané aspirínom, bola schopná znížiť oxidačný stres a poškodenie oboch orgánov.

6. Zlepšuje zdravie ústnej dutiny

Pretože citrónový olej má antibakteriálne a protiplesňové vlastnosti, pôsobí ako prírodný prostriedok pri mnohých ochoreniach ústnej dutiny a redukuje zápach z úst. Môže sa tiež použiť na prírodné bielenie zubov a zabránenie vzniku zubného kazu.

Hoci citrusové džúsy sú známe svojou schopnosťou spôsobiť dlhodobú eróziu zubov kvôli ich kyslej povahe, citrusové esenciálne oleje nespôsobujú rovnakú kyslú eróziu.

7. Zmierňuje kašeľ a stimuluje prúdenie lymfy

Citrónový olej má antibakteriálne, antioxidačné a protizápalové vlastnosti, takže pomáha posilňovať imunitný systém a bojovať s dýchacími ťažkosťami. Slúži tiež ako jeden z najlepších esenciálnych olejov na alergie.

Je to jeden z najlepších esenciálnych olejov proti kašľu, pretože prospieva lymfatickému systému, ktorý vás chráni pred škodlivými patogénmi a zmierňuje opuchy v lymfatických uzlinách.

8. Pôsobí ako antimikrobiálne činidlo

Citrónový olej funguje ako prírodné antimikrobiálne činidlo kvôli dvom dominantným zložkám nachádzajúcim sa v tomto oleji, limonenu a b-pinenu. Vďaka tomu je účinným nástrojom pri čistení a ochrane potravín.

Citrónový olej sa dá použiť na čistenie domu od škodlivých patogénov, ako sú baktérie, huby a iné. Používanie citróna ako prírodného čistiaceho prostriedku tiež chráni váš domov pred bežnými čistiacimi prostriedkami vyrobenými z nebezpečných chemikálií.

Výskum tiež ukazuje, že olej z citróna možno použiť aj na ochranu a konzerváciu potravín. V štúdii testujúcej konzervačné účinky citrónového oleja vedci zistili, že citrón inhiboval rast baktérií v mletom hovädzom mäse. Citrónový olej úspešne zastavil vývoj Listeria monocytogenes, čo naznačuje, že hrá dôležitú úlohu v prevencii kontaminácie potravín.

16 Použití citrónového oleja

1. Prírodný dezinfekčný prostriedok

Chcete sa vyhnúť alkoholu a bielidlu pri dezinfekcii sprchy? Pridajte 40 kvapiek citrónového oleja a 20 kvapiek tea tree oleja do 500ml sprejovej fľaše naplnenej čistou vodou (a trochou bieleho octu) pre tradičné čistenie. Tento prírodný čistiaci prostriedok sa môže použiť na ničenie toxínov a baktérií vo vašej domácnosti, najmä na miestach, ako je kuchyňa alebo kúpeľňa.

2. Čistenie dreva a striebra

Látka navlhčená citrónovým olejom (s asi 10 kvapkami oleja) vám pomôže vyčistiť vaše striebro a šperky. Citrónový olej možno použiť aj na čistenie dreva.

3. Čistiaci prostriedok do kúpeľne

Vyrobte si vlastný domáci čistiaci prostriedok do kúpeľne, ktorý je kombináciou prírodných čistiacich prísad, ako je sóda bikarbóna, morská soľ a jablčný ocot.

4. Odstránenie lepkavých povrchov

Odstráňte lepkavý povrch, ktorý vaše deti nechavajú za sebou po použití samolepiek alebo žuvačky. Do vlhkej utierky jednoducho pridajte 3–5 kvapiek citrónového oleja.

5. Čisté ruky

Máte mastné ruky z práce na aute alebo na bicykli a obyčajné mydlo ich nevie vyčistiť? Žiadne obavy, stačí pridať do mydla pár kvapiek citrónu a vaše ruky budú opäť čisté.

6. Bielenie zubov

Zmiešajte citrónový olej, jedlú sódu a kokosový olej opláchnite touto zmesou ústa, nechajte pôsobiť dve minúty a prepláchnite čistou vodou.

7. Umývanie tváre

Citrónový olej zlepšuje vašu pleť a zanecháva pokožku jemnú a pružnú. Jednoducho zmiešajte 1 pohár roztopeného kokosového oleja s 1 polievkovou lyžicou sódy bikarbóny a 5 kvapkami citrónového oleja.

8. Odbúravanie tukov

Pridajte 2 kvapky citrónového oleja do pohára vody 2 – 3-krát denne, aby ste podporili váš metabolizmus a chudnutie.

9. Zlepšenie nálady

Použite približne 5 kvapiek citrónového oleja do difúzera doma alebo v práci. Pomôže vám zlepšiť vašu náladu a bojovať proti depresii.

10. Posilnenie imunitného systému

Na posilnenie imunitného systému, ničenie baktérií a podporu lymfatického systému zmiešajte 2–3 kvapky citrónového oleja s 1/2 čajovej lyžičky kokosového oleja a votrite zmes do krku.

11. Úľava od kašľa

Ak chcete použiť citrónový olej ako domáci liek na kašeľ, rozptýľte 5 kvapiek do vzduchu, skombinujte 2 kvapky s 1/2 čajovej lyžičky kokosového oleja a zmes votrite do krku alebo pridajte 1–2 kvapky vysokokvalitného čistého oleja do teplej vody s medom.

12. Zatekanie hlienov

Na eliminovanie hlienu vdychujte citrónový olej priamo z fľaše alebo skombinujte 2-3 kvapky s ½ čajovej lyžičky kokosového oleja a lokálne aplikujte na hrudník a nos.

13. Zmiernenie príznakov alergie

Na zmiernenie príznakov sezónnej alergie rozptýľte pomocou difúzera 5 kvapiek citrónového oleja, pridajte 5 kvapiek do pracieho prostriedku alebo zmiešajte 5-10 kvapiek s vodou v sprejovej fľaši a striekajte ju na koberce, závesy, pohovky a plachty.

14. Zmiernenie nevoľnosti

Na zmiernenie nevoľnosti a zníženie zvracania vdychujte citrónový olej priamo z fľaše, rozptýlite 5 kvapiek doma alebo v práci, alebo zmiešajte 2-3 kvapky s ½ čajovej lyžičky kokosového oleja a aplikujte lokálne na vaše spánky, hrudník a zadnú časť krku.

15. Zlepšenie trávenia

Na zmiernenie tráviacich ťažkostí, ako je plynatosť alebo zápcha, pridajte 1 až 2 kvapky kvalitného čistého citrónového oleja do pohára studenej vody alebo teplej vody s medom a vypite ho dvakrát denne.

16. Detoxikácia

Na čistenie tela a podporu detoxikácie pridajte do pohára vody 1–2 kvapky kvalitného čistého citrónového oleja a vypite ho dvakrát denne.

citrónový olej Salus

Citrónový olej Salus

citrónový olej Saloos

Citrónový olej Saloos

citrónový olej Hanus

Citrónový olej Hanus

Citrónový olej – Vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Citrónový olej môže spôsobiť lokálnu fotocitlivosť, preto je dôležité vyhnúť sa priamemu slnečnému žiareniu 12 hodín po použití citrónového oleja na pokožku.

Citrónový olej môže u niektorých ľudí spôsobovať podráždenie pokožky, preto ho najskôr otestujte na malej ploche. Pri používaní na tvár ho zrieďte s nosným olejom, napríklad kokosovým alebo jojobovým olejom.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...