Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity.

Kadidlo pochádza zo živice stromu kadidlovníka, ktorý sa bežne pestuje v Somálsku a regiónoch Pakistanu. Tento strom sa líši od mnohých iných v tom, že môže rásť s veľmi malým množstvom pôdy v suchých a pustých podmienkach.

10 Účinkov kadidlového oleja

1. Pomáha znižovať stres a negatívne emócie

Ukázalo sa, že vdýchnutie kadidlového oleja znižuje srdcový rytmus a vysoký krvný tlak. Má schopnosť znižovať úzkosť a depresiu, ale na rozdiel od liekov na predpis nemá negatívne vedľajšie účinky ani nespôsobuje ospalosť.

2. Pomáha zvyšovať funkciu imunitného systému

Vedci z Mansoura University v Egypte vykonali laboratórnu štúdiu a zistili, že kadidlový olej vykazuje silnú imunostimulačnú aktivitu. Vďaka tomu pomáha telu ničiť nebezpečné baktérie, vírusy a dokonca aj rakovinu.

Môže sa použiť v boji proti baktériam na pokožke, v ústach alebo vo vašej domácnosti. To je dôvod, prečo sa veľa ľudí rozhodne používať kadidlový olej na prirodzené zmiernenie problémov v ústnej dutine. Antiseptické vlastnosti tohto oleja môžu zabrániť vzniku gingivitídy, zápachu z úst, bolestiam v ústach a iným infekciám.

kadidlový olej Hanus

Kúpiť kadidlový olej

3. Pomáha bojovať proti rakovine alebo vysporiadať sa s vedľajšími účinkami chemoterapie

Niekoľko výskumných skupín zistilo, že kadidlový olej má sľubné protizápalové a protinádorové účinky pri testovaní v laboratórnych štúdiách a na zvieratách. Ukázalo sa, že pomáha bojovať proti bunkám špecifických typov rakoviny. Výskumníci v Číne skúmali protirakovinové účinky kadidlového a myrhového oleja na piatich nádorových bunkových líniách. Výsledky ukázali, že bunkové línie rakoviny prsníka a kože vykazovali zvýšenú citlivosť na kombináciu myrhy a kadidla.

4. Pomáha zabíjať škodlivé baktérie v domácnosti

Kadidlo je antiseptické a dezinfekčné činidlo, ktoré má schopnosť prirodzene odstraňovať baktérie v domácnosti a dá sa použiť namiesto chemických čistiacich prostriedkov.

Laboratórna štúdia uverejnená v Letters in Applied Microbiology zistila, že kombinácia kadidlového a myrhového oleja je obzvlášť účinná pri použití proti patogénom. Tieto dva oleje majú synergické a aditívne vlastnosti, keď sú vystavené mikroorganizmom, ako sú Cryptococcus neoformans a Pseudomonas aeruginosa.

5. Lieči pokožku a spomaľuje starnutie pokožky

Medzi výhody kadidla patrí schopnosť spevniť pokožku, zlepšiť jej elasticitu a podporiť jej obranné mechanizmy proti baktériám. Okrem toho pomáha znižovať výskyt jaziev a prejavov akné. Môže byť tiež prospešný v boji proti striám a jazvám alebo pri hojení suchej a popraskanej pokožky.

Podľa prehľadu uverejneného v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine, kadidlový olej redukuje začervenanie a podráždenie pokožky a súčasne vytvára rovnomernejší odtieň pokožky.

6. Vylepšuje pamäť

Výskum naznačuje, že kadidlový olej možno použiť na zlepšenie pamäte a urýchlenie procesu učenia.

7. Udržuje hormonálnu rovnováhu a zlepšuje plodnosť

Kadidlový olej pomáha vyrovnávať hladinu hormónov, hoci výskum na túto tému je obmedzený. Používa sa na zmiernenie kŕčov, zápchy, úzkosti, nevoľnosti, únavy, výkyvov nálady a na bolesť hlavy. Môže tiež pomôcť pri regulácii produkcie estrogénu a môže u žien s premenopauzou znížiť riziko vzniku nádoru alebo cysty.

Štúdie na zvieratách preukázali, že sa môže používať ako látka podporujúca plodnosť, čo môže byť spôsobené tým, že chemická štruktúra kadidlového oleja pôsobí podobne ako steroidy.

8. Zlepšuje trávenie

Kadidlo pomáha tráviacemu systému správne detoxikovať a vytvárať črevné pohyby. Môže tiež zmierniť nevoľnosť a bolesť v žalúdku. Dosahuje to zrýchlením vylučovania tráviacich enzýmov, zvyšovaním produkcie moču a uvoľňovaním svalov tráviaceho traktu. Ukázalo sa, že je prospešný pri znižovaní príznakov chronickej kolitídy, ulceróznej kolitídy a Crohnovej choroby.

9. Podporuje spánok

Medzi priaznive účinky kadidla patrí znižovanie úzkosti alebo chronického stresu, ktoré vám môžu v noci kradnúť spánok. Navyše má upokojujúcu vôňu, ktorá vám prirodzene pomôže zaspať.

10. Pomáha znižovať zápal a bolesť

Kadidlový olej môže inhibovať produkciu kľúčových zápalových molekúl spojených so stavmi, ako sú artritída, astma, bolestivé črevné poruchy a mnoho ďalších stavov.

Môže byť užitočný pri prevencii rozpadu chrupavkového tkaniva. Preukázalo sa, že významne znižuje úroveň nebezpečného a bolestivého zápalu, čo z neho robí prirodzenú možnosť liečby svalov, kĺbov a šľiach.

Použitie kadidlového oleja

Protistresová prísada do kúpeľa

Kadidlo okamžite prináša pocit pokoja, uvoľnenia a spokojnosti. Do horúceho kúpeľa jednoducho pridajte pár kvapiek oleja z kadidla. Na podporu relaxácie ho môžete pridať aj do difuzéra alebo aromalampy. Niektorí ľudia veria, že vôňa kadidla môže zvýšiť vašu intuíciu a duchovné spojenie.

Prírodný čistiaci prostriedok pre domácnosť

Kadidlový olej je antiseptický, čo znamená, že pomáha odstraňovať baktérie a vírusy. Používajte ho do difuzéra na zníženie znečistenia vo vašej domácnosti.

Prírodná dezifenkcia ústnej dutiny

Vďaka svojim antiseptickým vlastnostiam je kadidlo skvelým doplnkom ústnej hygieny. Pomáha predchádzať problémom v ústnej dutine, ako je zubný kaz alebo zápach z úst. Môžete si vyrobiť domácu zubnú pastu zmiešaním kadidlového oleja s jedlou sódou.

Boj proti starnutiu a vráskam

Kadidlový olej je silný adstringent, čo znamená, že pomáha chrániť kožné bunky. Môže sa použiť na zmenšenie škôd po akné, na zväčšené póry a proti vráskam. Dokonca pomáha napínať pokožku a tým prirodzene spomaľovať príznaky starnutia.

Zmiernenie tráviacich ťažkostí

Ak máte akékoľvek zažívacie ťažkosti, ako je zápcha, bolesti žalúdka, syndróm dráždivého čreva alebo kŕče skúste kadidlový olej. Podobne ako tráviace enzýmy, pomáha urýchliť trávenie potravy. Pridajte jednu až dve kvapky oleja do 2.5dl vody alebo na lyžicu medu. Uistite sa, že ide o 100% čistý esenciálny olej.

Zmiernenie jaziev a tmavých škvŕn

Kadidlo pomáha s hojením rán a môže znížiť výskyt jaziev. Môže tiež pomôcť zmierniť výskyt tmavých škvŕn po akné, striách a ekzémoch. Zmiešajte dve až tri kvapky kadidlového oleja so základným olejom alebo krémom a naneste priamo na pokožku.

Prírodná medicína proti chrípke

Olej z kadidla eliminuje hlien a pomáha pri úľave od kašla. Pôsobí tiež protizápalovo v nosových dutinách, čím uľahčuje dýchanie, a to aj u alergikov alebo astmatikov. Vdychujte kadidlový olej priamo z flaštičky, alebo použite difúzer.

Pomáha zmierniť zápal a bolesť

Ak chcete zmierniť príznaky bolesti kĺbov alebo svalov zmiešajte niekoľko kvapiek kadidlového oleja s nosným olejom a vmasírujte ho do bolestivej oblasti.

kadidlový olej Salus

Kadidlový olej Salus

kadidlový olej Nobilis Tilia

Kadidlový olej Nobilis Tilia

kadidlový olej Hanus

Kadidlový olej Hanus

Kadidlový olej – vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Pokiaľ ide o bezpečnosť oleja, mali by ste vedieť, že kadidlový olej je mimoriadne dobre tolerovaný. Nie sú známe žiadne vážne vedľajšie účinky, je však dobré dodržiavať základné pravidlá. O tom ako bezpečne použivať esenciálne oleje sa dočítate v článku Na čo si pri aromaterapii dávať pozor.

Je známe, že kadidlo má vplyv na riedenie krvi, takže ktokoľvek, kto má problémy spojené so zrážaním krvi, by sa mal najprv poradiť s lekárom.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej sa v ajurvédskej medicíne používa na liečenie širokého spektra zdravotných problémov najmenej 1 000 rokov. Citrusové rastliny sú hlavným zdrojom esenciálnych olejov s pozitívnymi účinkami pre zdravie a širokým využitím v potravinárstve a medicíne....