Milióny ľudí na celom svete trpia každý deň bolesťou hlavy a často si nie sú istí, čo ju spôsobuje. Existuje veľa príčin, medzi ktoré patrí únava, stres, alergie, hormóny, zápcha, nízka hladina cukru v krvi, zlé držanie tela, a konzumácia alkoholu alebo drog.

Najbežnejšou liečbou bolesti hlavy je liek proti bolesti. Tieto tabletky majú však množstvo vedľajších účinkov, napríklad poškodenie pečene a obličiek; navyše sa nezaoberajú koreňom problému.

Esenciálne oleje sa používajú na liečbu bolesti hlavy, pretože sa bezpečne a účinne dostávajú ku koreňu problému a znižujú tak bolesť. Navyše pri použití éterických olejov na bolesti hlavy pomocou difúzera neexistujú žiadne vedľajšie účinky a máte úplnú kontrolu nad svojou dávkou.

Ako esenciálne oleje liečia bolesti hlavy?

Na rozdiel od liekov proti bolesti, esenciálne oleje slúžia ako účinnejšia a bezpečnejšia alternatíva. Esenciálne oleje poskytujú úľavu, znižujú stres a napomáhajú cirkulácii. Majú tiež veľa ďalších výhod pre zdravie a posilňujú imunitný systém namiesto toho, aby spôsobili zmätok vo vašich životne dôležitých orgánoch.

Každá bolesť hlavy má svoj spúšťač. Jednou z hlavných príčin bolesti hlavy sú hormonálne zmeny u žien. Kolísanie estrogénu môže u mnohých žien vyvolať bolesti hlavy, najmä bezprostredne pred alebo počas obdobia, keď hladina estrogénu klesá.

U niektorých žien sa v dôsledku hormonálnej nerovnováhy vyvinú migrény počas menopauzy alebo tehotenstva. Hormonálne lieky môžu dokonca zhoršiť bolesti hlavy, preto sa odporúča používať éterické oleje ako šetrnú a prirodzenú liečbu. Napríklad rozmarínový a levanduľový olej sú upokojujúce oleje, ktoré zmierňujú napätie a bolesť. Oba oleje sa používajú na liečbu príznakov PMS a hormonálnej nerovnováhy vrátane bolesti hlavy.

Ďalším hlavným spúšťačom bolesti hlavy je stres, ktorý sa dá znížiť použitím levanduľového a mätového oleja. Zmeny v spánkovom režime môžu tiež viesť k bolesti hlavy. Levanduľa našťastie pôsobí ako mierne sedatívum, ktoré pomáha ľuďom trpiacim nespavosťou alebo nedostatkom spánku.

Bolesti hlavy môžu byť tiež dôsledkom intenzívnej fyzickej námahy, zápalu dutín alebo alergií. Všetky tieto spúšťače môžu byť eliminované éterickými olejmi. Niet divu, že sa používajú už tisíce rokov; majú totiž schopnosť liečiť takmer akýkoľvek zdravotný stav.

4 najlepšie esenciálne oleje na bolesť hlavy

1. Mäta pieporná

Medzi výhody mäty piepornej patrí jej dlhodobý chladiaci účinok na pokožku, stimulácia krvného obehu a schopnosť tlmiť svalové kontrakcie.

Aplikácia éterického oleja mäty piepornej lokálne na čelo, spánky a zadnú časť krku účinne zmierňuje napätie a bolesť hlavy. V štúdii z roku 1996 bolo analyzovaných 41 pacientov (a 164 záchvatov bolesti hlavy). Mätový olej sa aplikoval lokálne 15 a 30 minút po začiatku bolesti hlavy.

Účastníci hlásili úľavu od bolesti hlavy a olej z mäty piepornej sa ukázal ako dobre tolerovaná a nákladovo efektívna alternatíva k obvyklým terapiám bolesti hlavy. Po ošetrení mätou piepornou neboli hlásené žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky.

Ďalšia dôležitá štúdia bola vykonaná v roku 1995 a uverejnená v Medzinárodnom vestníku fytoterapie a fytofarmakológie. Hodnotilo sa tridsaťdva zdravých účastníkov a porovnaním liečebných meraní sa skúmala liečba éterickým olejom. Jedným z účinných spôsobov liečby bola kombinácia pepermintového oleja, eukalyptového oleja a etanolu.

S cieľom zlepšiť krvný obeh, zmierniť bolesť a zmierniť napätie, zrieďte tri až štyri kvapky oleja mäty piepornej s kokosovým olejom a votrite na čelo, spánky a zadnú časť krku.

Kúpiť mätový olej Hanus

2. Levanduľa

Levanduľový olej má množstvo terapeutických a liečivých vlastností. Navodzuje relaxáciu a zmierňuje napätie a stres. Pracuje ako sedatívum, antidepresívum, antikonvulzívum, anxiolytikum a upokojujúce činidlo. Je stále viac dôkazov, že levanduľový olej je účinný pri liečbe neurologických stavov a porúch.

Podľa vedcov aromatické a lokálne použitie levanduľového oleja ovplyvňuje limbický systém, pretože hlavné zložky, linalylacetát a linalool, sa rýchlo vstrebávajú cez pokožku a predpokladá sa, že spôsobujú útlm centrálneho nervového systému. Z tohto dôvodu sa levanduľový olej môže používať na liečbu bolesti hlavy spôsobenej úzkostnými poruchami a súvisiacimi stavmi.

Výhody levanduľového oleja zahŕňajú zmiernenie pocitu nepokoja a narušeného spánku. Reguluje tiež hladiny serotonínu, čo pomáha minimalizovať bolesť v nervovom systéme, ktorá môže viesť k záchvatom migrény.

Štúdia z roku 2012 uverejnená v európskej neurológii zistila, že levanduľový olej je účinnou a bezpečnou modalitou pri liečbe migrénových bolestí hlavy. V tejto klinickej štúdii bolo skúmaných štyridsať sedem účastníkov. Liečená skupina inhalovala levanduľový olej 15 minút pri migrénovej bolesti hlavy. Pacienti boli potom požiadaní, aby zaznamenali závažnosť bolesti hlavy a súvisiace príznaky v 30-minútových intervaloch počas dvoch hodín.

Rozdiel medzi kontrolnou a liečenou skupinou bol štatisticky významný. Zo 129 prípadov bolesti hlavy v liečenej skupine 92 reagovalo úplne alebo čiastočne na inhaláciu levanduľového oleja.

Na zníženie svalového napätia, zlepšenie spánku a zmiernenie stresu rozptýľte päť kvapiek levanduľového oleja doma alebo v kancelárii. Levanduľový olej môžete tiež aplikovať lokálne na zadnú časť krku, spánky a zápästia, aby ste zmiernili napätie. Ak chcete uvoľniť svoje telo a myseľ, pridajte 5 až 10 kvapiek levanduľového oleja do kúpeľa s teplou vodou a zhlboka sa nadýchnite. Sedatívne vlastnosti začnú účinkovať a znížia bolesť hlavy.

Kúpiť levanduľový olej Hanus

3. Eukalyptus

Eukalyptus pomáha očistiť organizmus od škodlivých mikroorganizmov a toxínov. Taktiež otvára nosové dýchacie cesty a odstraňuje sínusový tlak, ktorý môže viesť k nepríjemným bolestiam hlavy.

Štúdia z roku 2011, ktorá sa uskutočnila v Izraeli, hodnotila účinnosť eukalyptového oleja pri použití u pacientov s respiračnými ochoreniami, ktoré môžu viesť ku kašľu, bolesti v krku a bolesti hlavy. Pacienti hlásili, že eukalyptový olej znížil výtok z nosa a zlepšil dýchanie.

Vedci uviedli, že pri použití na liečbu respiračných ochorení eukalyptový olej vykazoval protizápalové, antibakteriálne a antivírusové účinky, ktoré zmierňujú sínusový tlak spôsobený zápalovou reakciou.

Zrieďte tri až štyri kvapky eukalyptového oleja s nosným olejom a lokálne ho nanášajte na hrudník, zadnú časť krku, spánky a čelo. Zmierňuje to napätie v prínosových dutinách, ktoré vedie k bolesti hlavy alebo záchvatu migrény.

Kúpiť eukalyptový olej Hanus

4. Rozmarín

Rozmarínový olej sa v ľudovom liečiteľstve používa na liečenie bolesti hlavy a zlej cirkulácie kvôli jeho protizápalovým, stimulačným a analgetickým účinkom. Esenciálny olej z rozmarínu tiež znižuje stres a emočné spúšťače, ktoré môžu spôsobiť bolesť hlavy. Pomáha tiež tráveniu a upokojuje žalúdočné ťažkosti, ktoré môžu byť príznakom silnej bolesti hlavy.

Zaujímavá štúdia z roku 2013 uverejnená v publikácii Addiction and Health hodnotila účinnosť rozmarínového oleja ako formy bylinnej terapie na zmiernenie abstinenčných syndrómov u pacientov s anamnézou zneužívania ópia. Abstinenčné príznaky pozostávajú z dysforickej nálady, nevoľnosti, bolesti hlavy, bolesti svalov, nespavosti a horúčky. Liečba rozmarínom dokázala zmierniť tieto príznaky, keď sa užívala vnútorne počas štyroch týždňov. Znížila napätie, zmiernila bolesť, zlepšila spánok a liečila kŕče.

Užite jednu kvapku rozmarínového oleja vnútorne pridaním do čaju, vody alebo polievky, keď máte migrénu alebo bolesti hlavy. Na vonkajšie použitie zmiešajte dve kvapky oleja z rozmarínu s dvoma kvapkami oleja mäty piepornej v jednej čajovej lyžičke kokosového oleja a votrite do spánkov, na čelo a zadnú časť krku.

Kúpiť rozmarínový olej Hanus

Ako používať esenciálne oleje na úľavu od bolesti hlavy

Pulzujúca bolesť hlavy (migréna)

Migréna je bolestivý a závažný typ bolesti hlavy spojený s pulzujúcou bolesťou, nevoľnosťou a zvýšenou citlivosťou na svetlo. Migrény môžu byť vyvolané stresom, úzkosťou, hormonálnymi zmenami a nedostatkom spánku. Vmasírujte levanduľový alebo mätový olej do spánkov a zadnej časti krku, aby sa zmiernili migrénové bolesti hlavy.

Stála bolesť hlavy

Jedná sa o bolesť hlavy spôsobenú zvýšeným stresom a je charakterizovaná ako stály tlak alebo bolesť. Na zmiernenie stresu a zníženie napätia použite lokálne eukalyptový alebo mätový olej na spánky, čelo a zápästia. Na upokojenie mysle pridajte 5 až 10 kvapiek levanduľového oleja do kúpeľa s teplou vodou.

Bolesť hlavy v oblasti čela

Keď sa prínosové dutiny zapália a opuchnú, môže dôjsť k tlaku v oblasti čela, kde sa tieto dutiny nachádzajú, čo vedie k sínusovej bolesti hlavy. Na otvorenie horných dýchacích ciest a uvoľnenie sínusového napätia sa používa lokálne eukalyptový olej na hruď, nos a na spánky.

Bolesť hlavy spôsobená nízkou hladinou cukru v krvi

Kombinujte levanduľový, rozmarínový a kokosový olej a aplikujte lokálne na zadnú časť krku, spánky a čelo. Alebo zmiešajte 1 kvapku rozmarínového oleja v smoothie alebo v šálke polievky.

Možné vedľajšie účinky éterických olejov na bolesť hlavy

Pri používaní spomínaných éterických olejov na bolesť hlavy, najmä v citlivých oblastiach, ako sú nos a čelo, je najlepšie olej najprv zriediť. Ak ste ešte nikdy nepoužili éterický olej, urobte rýchly test na malej ploche pokožky a až potom aplikujte na väčšie plochy.

Ak tieto éterické oleje oleje používate vnútorne, nezabudnite, že 1-2 kvapky by mali stačiť. Užívajte vždy maximálne štyri po sebe nasledujúce týždne, a potom si dajte jeden týždeň pauzu.

Súvisiace články

10 esenciálnych olejov na celulitídu

10 esenciálnych olejov na celulitídu

Čo je to celulitída? Celulitída je slovo, ktorým sa označuje zakrpatené alebo hrudkovité tkanivo, ktoré sa môže nachádzať na stehnách, bokoch, zadku alebo bruchu. Dospievajúce a dospelé ženy sú najčastejšie skupiny, ktoré bojujú s týmto kožným problémom, často...

5 esenciálnych olejov účinných na alergie

5 esenciálnych olejov účinných na alergie

Ako esenciálne oleje bojujú proti alergiám? Alergická reakcia začína v imunitnom systéme. Alergén je látka, ktorá napáda imunitný systém, takže si myslí, že alergén je votrelcom. Imunitný systém potom nadmerne reaguje na alergén, ktorý je v skutočnosti neškodnou...

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Esenciálne oleje sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života ľudí už tisíce rokov. Éterické oleje sa v Biblii označujú aj ako arómy, parfumy a sladké vône. V Biblii je celkovo viac ako 600 odkazov na esenciálne oleje alebo aromatické rastliny, z ktorých boli...

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

Vedeli ste, že éterické oleje môžu skutočne pomôcť k rýchlejšiemu vyliečeniu bolesti hrdla alebo dokonca k tomu, aby ste sa jej úplne vyhli? Bolesť hrdla sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka, a to z rôznych dôvodov. Bolesť v krku je dráždenie, škriabanie alebo...

3 Esenciálne oleje na prirodzenú rovnováhu hormónov

3 Esenciálne oleje na prirodzenú rovnováhu hormónov

V tomto článku sa dozviete, ktoré esenciálne oleje pomáhajú vyrovnať hladinu progesterónu a estrogénu, zlepšujú hormóny štítnej žľazy a pomáhajú mužom prirodzene zvyšovať nízku hladinu testosterónu. 1. Šalviový olej Štúdia z roku 2014 zverejnená v časopise Journal of...

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

Mnoho ľudí chce spaľovať tuky a schudnúť rýchlo, ale zároveň bezpečne a efektívne. Z tohto dôvodu sú esenciálne oleje na chudnutie jednou z vašich najlepších možností. Samotným používaním esenciálnych olejov neschudnete 20, 30 alebo 50 kilogramov. Môžu však pomôcť...