Levanduľový éterický olej je dnes najpoužívanejším esenciálnym olejom na svete, ale výhody levandule boli skutočne objavené pred viac ako 2500 rokmi. Kvôli svojim silným antioxidačným, antimikrobiálnym, sedatívnym, upokojujúcim a antidepresívnym vlastnostiam sa používa ako kozmeticky (liečba popálenín, rán a akné), tak terapeuticky (zníženie pocitu stresu, úzkosti, zmierenie bolesti hlavy, zlepšenie spánku).

Egypťania používali levanduľu na mumifikáciu a ako parfum. Keď bola v roku 1923 otvorená hrobka kráľa Tuta, vraj tam bola slabá vôňa levandule. Rimania používali levanduľový olej na kúpanie, varenie a čistenie vzduchu. A v Biblii, levanduľový olej patril medzi aromatické látky používané na pomazanie a liečenie.

Včasné a moderné aromaterapeutické texty obhajujú používanie levandule ako antibakteriálneho esenciálneho oleja. Pretože levanduľový olej má univerzálne vlastnosti a je dostatočne jemný na to, aby sa aplikoval priamo na pokožku, je vhodný pre ľudí, ktorí s používaním esenciálnych olejov ešte len začínajú.

Levanduľový olej účinky

  • zníženie úzkosti a emocionálneho stresu,
  • ochrana pred vznikom diabetu,
  • zlepšenie mozgovej funkcie,
  • pomoc pri liečbe popálenin a rán,
  • zlepšenie spánku,
  • obnovenie pleti a zníženie výskytu akné,
  • spomalenie starnutia vďaka obsahu antioxidantov,
  • zmiernenie bolesti hlavy.

Levanduľa má množstvo výhod pre vaše telo, ako aj pre váš domov. Nižšie uvádzame zopár praktických a jednoduchých tipov na použitie levanduľového oleja u vás doma.

Kúpiť levanduľový olej

Prírodný parfum

Chcete pekne vonať aj bez použitia toxických parfumov? Levanduľový olej je skvelá vôňa pre ženy aj mužov. Môžete buď skúsiť pridať čistý olej priamo na kožu, alebo môžete riediť olej vo vode alebo s nosným olejom pre jemnejšiu vôňu.

Môžete tiež skúsiť použiť 2 kvapky levanduľového oleja pridané do spreja s približne ½ šálky vody. Pretrepte fľašu s rozprašovačom a potom strieknite na čokoľvek chcete (pulzné body na predlaktí, krku, do vlasov…).

Zvážte kombináciu levanduľového oleja s inými relaxačnými olejmi, ako je éterický olej z cédrového dreva alebo éterický olej z kadidla. Skvelou kombináciou je zmiečanie levandule, kadidla a pepermintu, ktoré spolu krásne voňajú a pomáhajú znižovať zápal a zlepšujú zdravie pokožky.

Ďalším skvelým spôsobom, ako používať levanduľový olej, je pridať ho do šampónu alebo si vytvoriť svoj vlastný levanduľový šampón.

Netoxický osviežovač vzduchu

Olej z levandule môžete použiť vo svojom dome ako prírodný osviežovač vzduchu bez toxických látok. Ak máte problémy s nespavosťou umiestnite difúzer s levanduľovým olejom do vašej spálne pred alebo počas spánku.

Ak nemáte doma difúzer skúste pred zaspávaním postriekať levanduľový olej a zmes vody priamo na posteľnú bielizeň alebo vankúš. Tiež môžete votrieť 2-3 kvapky priamo na krk alebo predlaktia.

Rovnakú metódu môžete vyskúšať aj vo vašej kúpeľni, ale aj na osuškách. Pred relaxačnou sprchou alebo kúpeľom, postriekate uterák levanduľovým olejom, a jeho upokojujúca vôňa na vás bude čakať, keď vystúpite zo sprchy.

Prírodný liek na poranenia kože

Levanduľový olej je vynikajúci na slnkom spálenú pokožu a na hojenie škrabancov alebo poranení. Skúste zmiešať 3 – 5 kvapiek levanduľového oleja s čajovou lyžičkou jojobového oleja, kokosového oleja alebo iného „základového oleja“ a aplikujte zmes na príslušnú oblasť.

Návod na výrobu vlastného balzámu s použitím levanduľového oleja nájdete v článku Domáci levanduľovo mätový balzam na pery.

Liečba žalúdočných ťažkostí

Ak máte pocit nevoľnosti, alebo viete, že sa chystáte cestovať autom alebo lietadlom a ste náchylní na kinetózu, nastriekajte levanduľový olej na pokožku a oblečenie, alebo ich votrite do spánkov, krku a dlaní.

Tajná príchuť v zdravých receptoch

Levanduľa je skvelý zvýrazňovač chuti vo veciach, ako sú muffiny, čaje a dokonca šalátové zálievky. Levanduľový olej je úplne jedlý, ale musíte použiť len veľmi malé množstvo (1 – 2 kvapky), pretože chuť je veľmi silná. Dbajte tiež o to aby ste použili iba vysoko kvalitný, 100% čistý olej od renomovanej spoločnosti.

Nežiadúce účinky a opatrenia

Liekové interakcie: Ak už užívate akékoľvek lieky na predpis pri poruchách súvisiacich so spánkom alebo pri depresii, buďte opatrní, pretože levanduľa môže zvýšiť účinnosť týchto liekov. Taktiež ak plánujete podstúpiť anestéziu v blízkej budúcnosti, vyhnite sa používaniu levanduľového oleja.

Tehotné ženy: Levanduľový olej je všeobecne považovaný za bezpečný pre ženy, ktoré sú tehotné a dojčiace. Pretože môže mať relaxačný účinok na svaly a môže tiež ovplyvniť hladiny hormónov, používajte levanduľu s opatrnosťou vo vašom treťom trimestri. Najlepšie je hovoriť so svojím lekárom o používaní akýchkoľvek éterických olejov, keď ste tehotná.

Levanduľový olej Salus

Levanduľový olej Saloos

Levanduľový olej Hanus

Súvisiace články

Rozmarínový olej na pamäť a rast vlasov – účinky a použitie

Rozmarínový olej na pamäť a rast vlasov – účinky a použitie

Rozmarín je omnoho viac ako len aromatická bylinka, ktorá skvele chutí na zemiakoch a pečenom jahňati. Je to vlastne jedna z najmocnejších bylín na planéte! Keďže rozmarín obsahuje antioxidant ORAC s hodnotu 11 070, má rovnakú neuveriteľnú silu na boj s voľnými...

Mätový olej na bolesť hlavy – účinky a použitie

Mätový olej na bolesť hlavy – účinky a použitie

Mätový olej patrí k najobľúbenejším éterickým olejom pre svoje široké možnosti použitia. Môže sa používať lokálne, aromaticky, aj vnútorne na riešenie mnohých zdravotných problémov, od príznakov sezónnej alergie a bolesti svalov až po tráviace ťažkosti. Používa sa...

Olej santalové drevo proti stresu a úzkosti – účinky a použitie

Olej santalové drevo proti stresu a úzkosti – účinky a použitie

Santalový olej pomáha používateľom dosiahnuť väčší pokoj vďaka svojim rozsiahlym terapeutickým výhodám. Tento špeciálny éterický olej nemá len úžasnú vôňu, santalové drevo môže mať tiež vplyv na celkovú pohodu a duševné zdravie, spolu s mnohými ďalšími prekvapujúcimi...