Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že klinčekový olej zmierňuje bolesti a opuchy spojené s bolesťami zubov.

Olej z klinčeka je širokospektrálne antimikrobiálne činidlo, ktoré udržuje nespočetné množstvo chorôb na uzde. Vďaka tomu je vhodnou voľbou na posilnenie imunitného systému a účinnou prísadou do domácich čistiacich prostriedkov.

9 účinkov klinčekového oleja

1. Úľava od bolesti zubov

Najznámejšiou výhodou klinčekového oleja je schopnosť zmierniť bolesti zubov. Časopis Journal of Dentistry publikoval v roku 2006 štúdiu, ktorá dokazuje, že klinčekový olej mal rovnaký znecitlivujúci účinok ako benzokaín, miestne liečivo bežne používané pred zavedením ihly.

Výskum navyše naznačuje, že klinčekový olej má ešte ďalekosiahlejšie účinky. Indické ministerstvo zubného lekárstva pre verejné zdravie uskutočnilo štúdiu, ktorá hodnotila schopnosť klinčeka spomaliť odvápnenie alebo eróziu zubov v porovnaní s fluoridom. Nielen, že výrazne znížil odvápnenie, ale pozorovalo sa aj to, že skutočne remineralizoval zuby.

klinčekový olej hanus

Kúpiť klinčekový olej

2. Zdravie pokožky a akné

Klinčekový olej účinne zabíja bunky baktérií nazývaných Staphylococcus aureus (zlatý stafylokok). Čo to má spoločné so zdravím pokožky a s akné? Staphylococcus aureus je jedným z niekoľkých kmeňov baktérií, ktoré sú zodpovedné za vznik a vývin akné.

Na odstránenie akné zmiešajte 3 kvapky klinčekového oleja s 2 čajovými lyžičkami medu. Nechajte pôsobiť niekoľko minút a následne si umyte tvár ako obvykle.

3. Boj proti Kandide

Jedným z najúčinnejších spôsobov použitia klinčekového oleja je boj proti kandide. V časopise Oral Microbiology & Immunology bola publikovaná štúdia, ktorá preukázala že klinček je rovnako účinný ako nystatín, liek bežne predpisovaný na liečbu kvasinkových infekcií úst (afty).

Okrem odstránenia kandidy je klinčekový olej účinný aj pri ničení črevných parazitov. Na odstránenie kandidy alebo parazitov môžete klinčekový olej užívať vnútorne dva týždne. Konzumujte popri tom potraviny bohaté na probiotiká alebo užívajte probiotický doplnok a obmedzte konzumáciu cukru.

4. Vysoký obsah antioxidantov

Pomletý klinček má ohromujúcu hodnotu ORAC až 290 283 jednotiek! To znamená, že na gram klinčekov obsahuje 30-krát viac antioxidantov ako čučoriedky, ktoré majú hodnotu 9 621.

Antioxidanty sú molekuly, ktoré dokážu zvrátiť poškodenie spôsobené voľnými radikálmi vrátane bunkovej smrti a rakoviny. Výskum ukázal, že antioxidanty spomaľujú starnutie a chránia organizmus pred škodlivými baktériami a vírusmi.

5. Pomôcka na trávenie a pomocník proti vredom

Jedným z tradičných spôsobov použitia klinčekového oleja je liečba bežných ťažkostí spojených s tráviacim systémom, vrátane zažívacích ťažkostí, kinetózy, plynatosti a nadúvania.

Klinčekový olej môže pomôcť pri tvorbe vredov v zažívacom systéme, pretože zvyšuje produkciu žalúdočného hlienu. Ten chráni sliznicu tráviaceho traktu a predchádza erózii, ktorá prispieva k zápalu žalúdka a tvorbe vredov.

6. Silný antibakteriálny prostriedok

Ukázalo sa, že klinčekový olej inhibuje gramnegatívne a grampozitívne baktérie, ako aj kvasinky. To je obrovská výhoda, najmä preto, že gramnegatívne baktérie sú často rezistentné na antibiotiká.

Ďalšími baktériami, ktoré su citlivé na účinnosť klinčeka je Staph aureus, ktorý spôsobuje akné, a Pseudomonas aeruginosa, ktorý spôsobuje zápal pľúc.

7. Posilňuje imunitný systém

Vďaka svojim silným antibakteriálnym a antivírusovým schopnostiam môže klinčekový olej posilniť imunitný systém v boji proti prechladnutiu a chrípke. Olej z klinčeka je bežne označovaný za najlepší prírodný prostriedok na ochranu pred chorobami, najmä počas chrípkovej sezóny.

8. Pomáha znížiť krvný tlak a podporuje zdravie srdca

Ak bojujete s vysokým krvným tlakom alebo hypertenziou, klinčekový olej vám môže pomôcť. Eugenol, ktorý sa nachádza v klinčekovom oleji rozťahuje hlavné tepny v tele a zároveň znižuje krvný tlak.

Ďalšou účinnou zložkou je acetyl eugenol, ktorý je silným inhibítorom krvných doštičiek v ľudských krvných bunkách. To znamená, že zabraňuje zhlukovaniu krvných doštičiek v krvi. Zhlukovanie krvných doštičiek je jedným z faktorov, ktoré vedú k vzniku krvnej zrazeniny.

9. Bojuje proti zápalu

Eugenol nachádzajúci sa v klinčekovom oleji je skutočne silný protizápalový prostriedok. Bojuje proti zápalu a bunkovej oxidácii, ktorá urýchľuje proces starnutia. Nízke dávky eugenolu chránia pečeň pred chorobami.

Vnútorné užívanie veľkých dávok môže poškodiť črevnú výstelku a vonkajšie použitie môže dráždiť citlivú pleť. Rovnako ako v prípade všetkých esenciálnych olejov je dôležité nepreháňať to!

 

Použitie klinčekového oleja

  • Ak chcete využiť zdravotné výhody klinčekového oleja, zvážte jeho rozptýlenie do domácnosti na čistenie vzduchu. Jeho rozptýlenie je obzvlášť užitočnou metódou na zlepšenie imunity a krvného tlaku.
  • Pri bolesti zubov naneste na vatový tampón niekoľko kvapiek klinčekového oleja a aplikujte olej priamo na ďasná okolo bolestivého zuba. Ak sa vám zdá klinčekový olej príliš silný, môžete ho zriediť so základným olejom.
  • Ak sa nachádzate v blizkosti ľudí s prechladnutím alebo chrípkou, môžete ho zmiešať s kokosovým olejom a natrieť si ho na krk a hrudník. Na vysoký krvný tlak ho tiež môžete zriediť s kokosovým olejom a natrieť si na zápästia.
  • Kvôli svojej sile by sa klinčekový olej mal pri lokálnej aplikácii miešať s nosným olejom a vnútorne by sa mal užívať maximálne dva týždne.
klinčekový olej salus

Klinčekový olej Salus

klinčekový olej nobilis tilia

Klinčekový olej Nobilis Tilia

klinčekový olej hanus

Klinčekový olej Hanus

Klinčekový olej – Vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Je známe, že klinček interaguje s liekmi na riedenie krvi, a preto by sa nemal s nimi kombinovať.

Pri aplikácii na pokožku sa odporúča zriedenie klinčekového oleja s nosným olejom, ako je kokosový olej alebo olivový olej. Použitie nezriedeného oleja môže spôsobiť na pokožke podráždenie. Ak užívate klinčekový olej vnútorne, nepoužívajte ho dlhšie ako dva týždne. Pri vnútornom použití klinčekového oleja sa odporúča uživať aj probiotiká na obnovenie črevnej mikroflóry.

Klinčekový olej sa zvyčajne neodporúča používať u detí mladších ako 2 roky. Ak ste tehotná alebo dojčíte poraďte sa so svojím lekárom.

Vždy sa uistite, že používate stopercentne čistý a organický esenciálny olej.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej sa v ajurvédskej medicíne používa na liečenie širokého spektra zdravotných problémov najmenej 1 000 rokov. Citrusové rastliny sú hlavným zdrojom esenciálnych olejov s pozitívnymi účinkami pre zdravie a širokým využitím v potravinárstve a medicíne....