V tomto článku sa dozviete, ktoré esenciálne oleje pomáhajú vyrovnať hladinu progesterónu a estrogénu, zlepšujú hormóny štítnej žľazy a pomáhajú mužom prirodzene zvyšovať nízku hladinu testosterónu.

1. Šalviový olej

Štúdia z roku 2014 zverejnená v časopise Journal of Phytotherapy Research zistila, že inhalácia oleja zo šalvie znížila hladinu kortizolu o 36% a zlepšila hladinu hormónov štítnej žľazy. Štúdia bola uskutočnená na 22 ženách vo veku približne 50 rokov, z ktorých niektoré mali diagnostikovanú depresiu. Na konci štúdie vedci uviedli, že šalviový olej výrazne prispel k zníženiu hladiny kortizolu a mal antidepresívny účinok. Toto je iba jedna z mnohých štúdií, ktorá dokazuje, že šalviový olej prospieva hormónom.

Najväčšou výhodou šalvie lekárskej je, že pomáha vyrovnať produkciu estrogénu v tele. Veľa zdravotných problémov súčasnosti (napr. neplodnosť) je spôsobená nadmerným obsahom estrogénu v tele. Čiastočne je to spôsobené aj konzumáciou potravín s vysokým obsahom estrogénu.

Pretože šalviový olej vyrovnáva hladiny estrogénu, pomáha liečiť široké spektrum hormonálnych problémov. Ak hľadáte prírodné lieky na kŕče počas menštruácie, alebo viete, že máte v tele nadbytok estrogénu, šalviový olej bude pre Vás skvelou voľbou.

šalviový olej Hanus

Kúpiť šalviový olej Hanus

2. Tymiánový olej

Esenciálny olej z tymiánu má účinky na vyváženie progesterónu a prospieva telu zlepšením produkcie progesterónu. Veľa mužov a žien má nízky obsah progesterónu a nízke hladiny progesterónu súvisia s neplodnosťou, depresiou, ako aj s inými nevyváženými hormónmi v tele.

Výskum publikovaný v časopise Proceedings of the Society of Experimental Biology and Medicine poznamenal, že zo 150 bylín testovaných na produkciu progesterónu, ktoré inhibujú rast buniek rakoviny prsníka, je tymiánový olej jedným zo šiestich najlepších s najvyššou väzbou na estradiol a progesterón. Z tohto dôvodu je použitie tymiánového oleja skvelým spôsobom, ako prirodzene vyvážiť hormóny v tele. Je to oveľa lepšie ako sa obrátiť na syntetické lieky, ktoré maskujú príznaky pri vývoji chorôb v iných častiach tela a často spôsobujú vážne vedľajšie účinky.

Tymiánový olej odďaľuje menopauzu a slúži tiež ako prírodný prostriedok na úľavu od príznakov menopauzy (výkyvy nálady, nával horúčavy, nespavosť atď.).

tymiánový olej Hanus

Kúpiť tymiánový olej Hanus

3. Santalový olej

Santalový olej je veľmi efektívny pri vyrovnávaní hladín testosterónu u mužov a žien. Santalové drevo je známe prírodné afrodiziakum s úžasnou vôňou, vďaka čomu je požadovanou prísadou do pánskych vôd po holení a niektorých parfumov.

Pre mužov s nízkym obsahom testosterónu je pridanie niekoľkých kvapiek santalového oleja do sprchového gélu alebo vody po holení skvelým spôsobom ako zvýšiť libido.

olej santalové drevo Salus

Kúpiť santalový olej Salus

Esenciálne oleje a hormóny – Spôsoby použitia

Všetky vyššie spomínané esenciálne oleje môžete používať difúzne aj lokálne. Pridajte pár kvapiek do prostriedkov osobnej starostlivosti (sprchový gél, voda po holení atď.) alebo rozptýľte do vzduchu pomocou difúzera.

Súvisiace články

10 esenciálnych olejov na celulitídu

10 esenciálnych olejov na celulitídu

Čo je to celulitída? Celulitída je slovo, ktorým sa označuje zakrpatené alebo hrudkovité tkanivo, ktoré sa môže nachádzať na stehnách, bokoch, zadku alebo bruchu. Dospievajúce a dospelé ženy sú najčastejšie skupiny, ktoré bojujú s týmto kožným problémom, často...

5 esenciálnych olejov účinných na alergie

5 esenciálnych olejov účinných na alergie

Ako esenciálne oleje bojujú proti alergiám? Alergická reakcia začína v imunitnom systéme. Alergén je látka, ktorá napáda imunitný systém, takže si myslí, že alergén je votrelcom. Imunitný systém potom nadmerne reaguje na alergén, ktorý je v skutočnosti neškodnou...

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Esenciálne oleje sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života ľudí už tisíce rokov. Éterické oleje sa v Biblii označujú aj ako arómy, parfumy a sladké vône. V Biblii je celkovo viac ako 600 odkazov na esenciálne oleje alebo aromatické rastliny, z ktorých boli...

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

Vedeli ste, že éterické oleje môžu skutočne pomôcť k rýchlejšiemu vyliečeniu bolesti hrdla alebo dokonca k tomu, aby ste sa jej úplne vyhli? Bolesť hrdla sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka, a to z rôznych dôvodov. Bolesť v krku je dráždenie, škriabanie alebo...

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

Mnoho ľudí chce spaľovať tuky a schudnúť rýchlo, ale zároveň bezpečne a efektívne. Z tohto dôvodu sú esenciálne oleje na chudnutie jednou z vašich najlepších možností. Samotným používaním esenciálnych olejov neschudnete 20, 30 alebo 50 kilogramov. Môžu však pomôcť...

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

Aj keď množstvo ľudí trpí kašľom každý rok, mnohí si neuvedomujú, aké prírodné prostriedky sú skutočne účinné. Existuje niekoľko esenciálnych olejov na kašeľ, ktoré majú vykašliavacie, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Tieto oleje slúžia ako bezpečný a účinný...