Santalový olej pomáha používateľom dosiahnuť väčší pokoj vďaka svojim rozsiahlym terapeutickým výhodám. Tento špeciálny éterický olej nemá len úžasnú vôňu, santalové drevo môže mať tiež vplyv na celkovú pohodu a duševné zdravie, spolu s mnohými ďalšími prekvapujúcimi liečivými vlastnosťami.

Čo je esenciálny olej zo santalového dreva?

Santalový olej je všeobecne známy svojou lesnatou, sladkou vôňou. Často sa používa ako základ pre výrobky, ako sú kadidlo, parfumy, kozmetika a voda po holení. Ľahko sa tiež mieša s inými olejmi.

Tradične je santalové drevo súčasťou náboženských tradícií v Indii a ďalších východných krajinách. Samotný santalový strom je považovaný za svätý. Strom sa používa na rôzne náboženské obrady vrátane svadieb a narodení.

Olej zo santalového dreva je jedným z najdrahších éterických olejov dostupných na súčasnom trhu. Najvyššia kvalita santalového dreva je indická odroda, známa ako album santalum. Hawaii a Austrália tiež produkujú santalové drevo, ale nepovažujú sa za výrobky rovnakej kvality a čistoty ako indická odroda.

Kúpiť santalový olej

S cieľom získať čo najviac z tohto éterického oleja, musí strom Santal rásť najmenej 40-80 rokov. Starší, vyspelejší strom zo santalového dreva produkuje esenciálny olej so silnejšou vôňou.

Santalový olej obsahuje dve primárne aktívne zložky, alfa a beta santalol. Tieto molekuly vytvárajú silnú vôňu spojenú so santalovým drevom. Alfa santalol bol špecificky hodnotený z hľadiska viacerých zdravotných prínosov. Niektoré z týchto prínosov zahŕňajú zlepšenie kontroly glykémie u zvierat, zníženie zápalu a zníženie rozmnožovania buniek rakoviny kože.

Výhody santalového dreva sú nespočetné, ale je tu aj niekoľko, ktoré vynikajú. Poďme sa na ne pozrieť!

Výhody esenciálneho oleja Santalové drevo

1. Sústredenosť

Jedným z hlavných výhod santalového dreva je, že podporuje duševnú čistotu pri použití v aromaterapii alebo ako vôňa. Preto sa často používa na meditáciu, modlitbu alebo iné duchovné rituály.

Inhalujte olej zo santalového dreva pred dôležitým stretnutím, ktoré si vyžaduje mentálnu sústredenosť a zachovanie pokoja.

2. Relax a upokojenie

Spolu s levanduľou a harmančekom patrí santalové drevo do zoznamu esenciálnych olejov používaných v aromaterapii na zmiernenie úzkosti, stresu a depresie.

3. Prírodné afrodiziakum

Tradičná ajurvédska medicína používa santalové drevo ako afrodiziakum. Keďže je to prírodná látka, ktorá môže zvýšiť sexuálnu túžbu, santalové drevo pomáha zvyšovať libido a môže pomôcť mužom s impotenciou.

Ak chcete použiť santalový olej ako prírodné afrodiziakum, stačí pridať pár kvapiek do masážneho oleja.

4. Astringentný účinok

Kvôli sťahujúcim účinkom na pleť a mužskej, drevnatej vôni sa santálové drevo používa ako voda po holení. Mnoho ľudí tiež používa santalový olej na boj proti akné a tmavým škvrnám.

5. Antivírusové a antiseptické látky

Santalové drevo je vynikajúcim protivírusovým prostriedkom. Bolo zistené, že zabraňuje replikácii bežných vírusov, ako sú vírusy herpes simplex 1 a 2.

Iné použitia zahŕňajú redukciu zápalu z mierneho podráždenia kože, ako sú povrchové rany, pupienky, bradavice alebo vredy. Olej vždy testujte na malej ploche predtým, ako ho aplikujete priamo na pokožku, alebo ho najprv premiešajte so základovým nosným olejom.

Ak máte bolesť hrdla, môžete tiež kloktať so šálkou vody s niekoľkými kvapkami anti-vírusového santalového oleja.

6. Protizápalové účinky

Štúdia z roku 2014 zistila, že účinné látky v santalovom dreve môžu znížiť markery zápalu v tele nazývané cytokíny. Predpokladá sa, že tieto aktívne zlúčeniny (santaloly) pôsobia podobným spôsobom ako nesteroidné protizápalové látky, ale bez negatívnych vedľajších účinkov.

7. Vykašliavanie

Santalové drevo je vynikajúce na vykašliavanie a môže byť užitočné pri prirodzenej liečbe prechladnutia a kašľa.

8. Kožné problémy

Klinické štúdie odhaľujú schopnosť santalového oleja pomáhať prirodzene zlepšovať akné, ekzémy, psoriázu a bradavice.

Skúste pridať päť kvapiek oleja zo santalového dreva do neparfumovaného mlieka a aplikovať ho priamo na tvár pre prirodzené účinky proti starnutiu alebo na pomoc pri liečbe akné a ďalších drobných problémov s pokožkou.

9. Infekcie močových ciest

Zatiaľ čo klinické štúdie na podporu tohto prínosu chýbajú, vnútorné použitie santalového dreva je schválené nemeckou komisiou E na podpornú liečbu infekcií dolných močových ciest. Monografia nemeckej komisie E odporúča štvrtinu čajovej lyžičky (1 – 1,5 gramu) esenciálneho oleja zo santalového dreva na infekcie močových ciest. Táto liečba by sa mala vykonávať len pod dohľadom lekára a nemala by byť dlhšia ako šesť týždňov.

10. Protirakovinové účinky

Santalový olej a jeho aktívna zložka, alfa-santalol, pôsobí ako chemopreventívne činidlo. Miestna aplikácia obsahujúca päť percent oleja zo santalového dreva vykazuje chemopreventívne účinky na chemicky indukovanú rakovinu kože u jedincov.

Laboratórny výskum ukazuje, že alfa-santalol znižuje výskyt a multiplicitu nádoru v závislosti od času a koncentrácie.

Použitie santalového oleja

Možno už poznáte terapeutické vlastnosti iných éterických olejov. Každý esenciálny olej nesie svoje vlastné jedinečné výhody a santalové drevo sa nelíši.

Mnohí ľudia nájdu esenciálne oleje užitočné pre zvládanie stresu a relaxáciu. Vône sú silne spojené s našimi emóciami a spomienkami. Je to preto, že naše pachové receptory sa nachádzajú vedľa emocionálnych centier v našom mozgu. Vedci sa domnievajú, že určité vône môžu pomôcť vyvolať upokojujúce pocity. Iné oleje môžu interagovať s určitými hormónmi alebo enzýmami, čo má za následok špecifickú zmenu chémie nášho tela.

Santalové drevo má nielen mnoho výhod, ale aj viacnásobné využitie. Tradične, bolo významným terapeutickým činidlom v tradičnej čínskej medicíne a Ayurvede kvôli jeho liečivým vlastnostiam. V týchto tradičných liekoch, použitie oleja zo santalového dreva zahŕňa liečbu infekcií močových ciest, zažívacie problémy, kašeľ, depresiu, ako aj infekcie.

Tu je niekoľko spôsobov, ako použiť esenciálny olej zo santalového dreva:

Relaxácia

Inhalujte niekoľko kvapiek esenciálneho oleja zo santalového dreva pred strečingom, jógou alebo inou relaxačnou činnosťou. Zvýšite tak svoju schopnosť relaxovať a sústrediť sa.

Sústredenie

Najlepší spôsob, ako získať výhody santalového dreva je použiť niekoľko kvapiek, asi 2-4, na členky alebo zápästia v čase vysokého stresu. Olej tiež môžete priamo inhalovať, ak ho nechcete aplikovať priamo na pokožku. Alebo ho použite v difuzéri, aby každému v dome poskytol uvoľnenie.

Na telo

Používanie oleja zo santalového dreva v produktoch starostlivosti o pleť je bežné. Santalový olej zmiešajte so základovým olejom na ošetrenie suchej pokožky.

Buďte kreatívni zmiešaním santalového dreva s inými éterickými olejmi a vytvorte si vlastnú zmes. Napríklad, zmiešajte 4-5 kvapiek santalového dreva s ružovým a vanilkovým olejom a pridajte ho do neparfumovaného mlieka pre romantickú, voňavú, drevitú zmes.

Môžete tiež použiť santalové drevo ako základ pre vlastný domáci kondicionér. Santalové drevo je skvelý doplnok k kondicionéru, ktorý pomáha predchádzať lupinám.

Čistenie a domáce použitie

Esenciálny olej zo santalového dreva môžete používať v domácnosti rôznymi spôsobmi:

  • Pridajte niekoľko kvapiek do guľatiny pred spálením v krbe s otvoreným ohniskom.
  • Pretože santalové drevo má antiseptické vlastnosti, môže tiež pomôcť dezinfikovať práčku.
  • Pridajte olej zo santalového dreva do kúpeľa na nohy, aby ste podporili ďalšiu relaxáciu.

Santalové drevo – Vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Nie sú známe žiadne závažné vedľajšie účinky na použitie santalového dreva. Niektorí ľudia môžu pocítiť mierne podráždenie pokožky pri lokálnom použití. Pred aplikáciou oleja na pokožku najprv zmiešajte olej zo santalového dreva s nosným olejom alebo mliekom. Vhodné oleje sú: mandľový olej a jojobový olej.

Ľudia s ochorením obličiek, ako aj dojčatá a deti by nemali používať santalový olej vnútorne. Tehotné alebo dojčiace mamičky takisto nemôžu používať olej zo santalového dreva vnútorne. Informujte sa u svojho poskytovateľa zdravotnej starostlivosti pred použitím santalového oleja akýmkoľvek spôsobom, ak ste tehotná, dojčíte, alebo v súčasnosti užívate lieky.

Vždy si vyberte esenciálny olej zo santalového dreva, ktorý je 100% čistý, terapeutický a certifikovaný na zabezpečenie účinnosti a bezpečnosti.

Santalový olej Salus

Santalový olej Hanus

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...