Rizikových faktorov je len veľmi málo a u každého esenciálneho oleja sa líšia, je však nevyhnutné ich poznať. Dodržujte správne dávkovanie. Dve kvapky znamenajú dve kvapky. Nie tri. A áno, naozaj sa tým všetko mení.

Malé deti majú svoje vlastné esenciálne oleje a svoje špecifické dávkovanie. Neliečte ich prípravkami určenými pre dospelých. Kojené deti získavajú silice z materského mlieka, takže buďte opatrní (konieckoncov liečbu spravidla podstupuje skôr matka než dieťa samotné). Nemusíte sa však obávať jemných masáží, pokiaľ starostlivo vyberiete éterické oleje bezpečné pre deti.

Tehotne ženy by sa okrem špeciálne určených zmesí mali akýmkoľvek esenciálnym olejom vlastnej výroby vyhnúť. Než sa na podobné dobrodružstvo vydáte, vždy sa poraďte s niekým, kto sa v esenciálnych olejoch naozaj vyzná.

Čo sa môže stať, keď sa pomýlime?

Opäť upozorníme na dodržovanie predpísaného množstva. Nepridávajte “niekoľko kvapiek” pod zámienkou, že sa chcete vyliečiť rýchlejšie. Podráždenie, alergie, hormonálne výkyvy a dokonca aj epilepsia. Následky sa pohybujú na škále od neškodných až po veľmi vážne. Nastať môžu však jedine pri použití neprimeraných dávok esenciálnych olejov.

V prípade neúmyselného požitia veľkého množstva silice (napríklad pol fľaštičky) okamžite kontaktujte zdravotnícku záchrannú službu. S volaním o pomoc nečakajte na prvé symptómy. Nepite (ani vodu, ani mlieko, ani olej), nevyvolávajte zvracanie a riaďte sa pokynmi zdravotníkov.

Test na alergiu

Esenciálne oleje môžu spôsobiť podráždenie pokožky a u rôznych ľudí, resp. typov pleti, vyvolať alergické reakcie. Z tohto dôvodu doporučujeme pred použitím vo forme masáže, vtierania, kúpeľov alebo zábalov urobiť test na alergiu.

Oddeľte k tomu najviac štvrť až pol jednej kvapky príslušného oleja a votrite na vnútornú stranu lakťa. Pokiaľ vznikne začervenanie alebo vriedky, oleju sa vyhýbajte.

Riedenie esenciálnych olejov

Toto je veľmi dôležitá informácia, na ktorú treba pamätať. Pokiaľ si primiešate pár kvapiek esenciálneho oleja do kúpeľa, zostane plávať na hladine, dostane sa tak do kontaktu s vašou pokožkou v neriedenom stave a môže spôsobiť jej podráždenie. Ako na to sa dočítate v článku Použitie esenciálnych olejov do kúpeľa.

Fotosenzitívne esenciálne oleje

Niektoré esenciálne oleje sú fotosenzitívne (zosilňujú účinok UV žiarenia). Jedná sa o esencie z kôry citrusových plodov ako citrón, mandarínka, pomaranč, bergamot atď. Po aplikácii týchto esencií na pokožku sa v žiadnom prípade nevystavujte slnečnému žiareniu.

Užívanie liekov

Esenciálne oleje môžu ovplyvňovať pôsobenie niektorých liekov. Ak užívate lieky, odporúčame pred ich použitím konzultáciu s odborníkom.

Čisté esenciálne oleje

Dajte prednosť overenej a kvalitnej značke, ktorá u svojho oleja uvádza čo najviac informácií (latinský názov rastliny a miesto jej zberu, spôsob získania silice, časť rastliny z ktorej je esenciálny olej vyrobený, dátum spotreby…)

Súvisiace články

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

Aj keď množstvo ľudí trpí kašľom každý rok, mnohí si neuvedomujú, aké prírodné prostriedky sú skutočne účinné. Existuje niekoľko esenciálnych olejov na kašeľ, ktoré majú vykašliavacie, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Tieto oleje slúžia ako bezpečný a účinný...

4 esenciálne oleje účinné na bolesť hlavy

4 esenciálne oleje účinné na bolesť hlavy

Milióny ľudí na celom svete trpia každý deň bolesťou hlavy a často si nie sú istí, čo ju spôsobuje. Existuje veľa príčin, medzi ktoré patrí únava, stres, alergie, hormóny, zápcha, nízka hladina cukru v krvi, zlé držanie tela, a konzumácia alkoholu alebo drog....

Obklady a zábaly s esenciálnymi olejmi

Obklady a zábaly s esenciálnymi olejmi

Pre tieto účely je nutné esenciálne oleje rozpustiť s emulgátorom. Môžete použiť šľahačku, mlieko, med, syrovátku, liečivé bahno alebo ocot. V emulgátore najskôr rozmiešajte udaný počet kvapiek esenciálneho oleja a celok potom vmiešajte do misky s vodou. Do nej potom...

Masáže a esenciálne oleje

Masáže a esenciálne oleje

Esenciálne oleje by mali byť pred kontaktom s pokožkou vždy primiešané do základného, nosného oleja a zriedené. Táto zmes sa potom vmasíruje a pôsobí prostredníctvom pokožky na hlbšie vrstvy tkaniva, resp. svaly a orgány. Všetky množstvá udané v kvapkách sú priemerné,...

Použitie éterických olejov do aromalampy

Použitie éterických olejov do aromalampy

Éterické oleje pôsobia prostredníctvom dýchacích orgánov veľmi silno, obzvlášť prostredníctvom čuchu, na celé ľudské telo. Jednotlivé účinné látky týchto olejov sú príjímané v najjemnejších vonných molekulách pľúcami, a z nich sa dostávajú do krvného obehu. Ten ich...

Najlepšie prírodné oleje na opaľovanie s ochranným faktorom (SPF)

Najlepšie prírodné oleje na opaľovanie s ochranným faktorom (SPF)

Bežné krémy na opaľovanie často obsahujú množstvo toxických prísad, ktoré na našej koži nechceme. Našťastie, prírodné oleje ponúkajú spôsob, ako jemne a ľahko chrániť vašu pokožku pred slnečnými lúčmi. 1. Malinový olej Je jedným z najpopulárnejších olejov na ochranu...