Zdravotné trendy prichádzajú a odchádzajú, ale éterické oleje sa v medicíne používajú spoľahlivo a vo veľkom rozsahu tisíce rokov.

Aromaterapia alebo terapia éterickým olejom sa môže definovať ako lekárske použitie prirodzene extrahovaných rastlinných aróm na podporu fyzického a emocionálneho pocitu.

Aromatické rastlinné extrakty majú mnoho použití, od liečby popálenín a upokojenia pokožky, až po zmiernenie stresu a uvoľnenie mysle.

U detí starších ako 3 mesiace sa niektoré éterické oleje môžu použiť na podporu spánku, zmiernenie úzkosti a dokonca na zmiernenie príznakov koliky. Pred použitím éterických olejov u dojčiat je dôležité pochopiť správne pomery riedenia a aplikačné metódy.

Na čo dávať pozor:

  • Éterické oleje sa nesmú používať u detí mladších ako 3 mesiace.
  • Dojčatá by nikdy nemali piť ani konzumovať éterické oleje.
  • Éterické oleje by sa mali uchovávať mimo dosah detí, aby nedošlo k náhodnému požitiu.
  • Nikdy nepoužívajte éterické oleje priamo na pokožku, vždy ich miešajte s nosným olejom. Pokiaľ nie je uvedené inak, dodržujte zrieďovacie pomery a aplikácie vysvetlené nižšie.
  • Éterické oleje, ktoré sú vopred zmiešané s alkoholom, môžu byť dráždivé. Mali by ste sa tiež vyhnúť syntetickým vonným látkam, ktoré sa úplne líšia od éterických olejov, nenesú zdravotné výhody a môžu dráždiť pokožku.
  • Uistite sa, že používate čisté, autentické, neupravené éterické oleje, akými sú napríklad éterické oleje od značky HANUS.

 

Týchto 5 éterických olejov sa považuje za všeobecne bezpečných pre deti, ak sa používajú správne:

1. Harmanček (Chamaemelum nobile)

Rímsky harmanček je jemný éterický olej, ktorý môže byť prospešný pre deti, ktoré majú problémy so spánkom.

Harmančekový olej má prírodné upokojujúce účinky a tradične sa používa na liečbu nespavosti u dojčiat a dospelých.

Harmanček spolu s levanduľou môžu zmierniť príznaky koliky. Ukázalo sa, že harmanček pomáha proti úzkosti a depresii a môže pozdvihnúť nálady potešeného dieťaťa.

2. Eukalyptus (Eucalpytus radiata)

Eukalyptus môže pomôcť pri upchávaní dýchacích ciest. Vďaka tomu je eukalyptus obľúbeným počas chladných zimných mesiacov.

Poznámka: Eucalpytus radiata je iný druh ako bežne sa vyskytujúci Eucalyptus globulus. Deti a dojčatá by mali používať Eucalpytus radiata. Aj keď je Eucalyptus globulus bezpečný pre dospelých, nemal by sa používať u detí mladších ako 2 roky.

Poraďte sa s detským lekárom pred použitím eukalyptu na zmiernenie dýchacích ťažkostí.

3. Levanduľa (Lavandula angustifolia)

Levanduľa má veľa upokojujúcich a sedatívnych účinkov. Masáž levanduľovým olejom môže pomôcť uvoľniť dieťa a podporiť spánok.

Levanduľový olej sa dá použiť aj na uhryznutie hmyzom a na zníženie svrbenia. Zároveň je účinná aj pri zmierňovaní príznakov koliky.

4. Mandarínka (Citrus reticulata)

Mandarínka má upokojujúce účinky podobné levanduli, vďaka čomu je skvelou alternatívou pre deti, ktoré sú podráždené vôňou levandule.

Ak ste si mandarínkový olej aplikovali na pokožku, vyhnite sa aspoň 12 hodín priamemu kontaktu so slnkom.

5. Čajovník (Melaleuca alternifolia)

Čajovníkový olej (tea tree olej) je prírodný antimikrobiálny, protiplesňový a dezinfekčný prostriedok.

Tea tree olej je silnejší olej, a preto by sa nemal používať u detí mladších ako 6 mesiacov a na starších deťoch by sa mal starostlivo testovať.

Odporúčania na riedenie

Éterické oleje sú mimoriadne silné a pri používaní na pokožku sa musia riediť nosným olejom alebo krémom.

Pretože deti majú citlivejšiu pokožku ako dospelí, éterické oleje by sa nemali vôbec používať u dojčiat mladších ako 3 mesiace.

Aj keď sú esenciálne oleje zriedené, môžu spôsobiť podráždenie pokožky a citlivosť na slnko. Odporúča sa vykonať test na koži so zavedením každého nového esenciálneho oleja.

Test éterického oleja na koži

  • Na detskú nohu alebo ruku naneste 1 kvapku éterického oleja zmiešaného s čajovou lyžičkou nosného (základného) oleja.
  • Počkajte 24 hodín, aby ste zistili, či došlo k reakcii.
  • Ak dôjde k reakcii, prestaňte používať (reakcia by pravdepodobne spôsobila začervenanie, zápal alebo bolesť na dotyk).
  • Ak nedôjde k žiadnej reakcii, je pravdepodobné, že s použitím éterického oleja sa pohnete vpred.

Navrhované aplikácie

Nasledujúce lokálne ošetrenia sú bezpečné a efektívne, ak sa dodržia správne pomery riedenia.

Lokálne použitie

Kokosový olej a sladký mandľový olej sú bežne používané základné oleje, ktoré sa dobre miešajú s éterickými olejmi. Prinášajú tiež svoje vlastné hydratačné vlastnosti a pomáhajú vyživovať pokožku.

Na zmiešanie je potrebné rozriediť éterický olej v pomere 0,5 percenta éterického oleja k základnému oleju. Zmes dôkladne premiešajte.

Difúzne použitie

Esenciálne oleje sú účinnou prírodnou alternatívou k umelým osviežovačom miestností. Pri testovaní nového oleja v miestnosti s deťmi, vyskúšajte malé množstvo éterického oleja v aromalampe na jednu hodinu, aby ste sa uistili, že nedochádza k podráždeniu.

Vyvarujte sa rozprašovaniu olejov do vankúšov, aby ste sa uistili, že vaše dieťa nechtiac náhodne nepožije oleje.

Súvisiace články

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

Aj keď množstvo ľudí trpí kašľom každý rok, mnohí si neuvedomujú, aké prírodné prostriedky sú skutočne účinné. Existuje niekoľko esenciálnych olejov na kašeľ, ktoré majú vykašliavacie, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Tieto oleje slúžia ako bezpečný a účinný...

4 esenciálne oleje účinné na bolesť hlavy

4 esenciálne oleje účinné na bolesť hlavy

Milióny ľudí na celom svete trpia každý deň bolesťou hlavy a často si nie sú istí, čo ju spôsobuje. Existuje veľa príčin, medzi ktoré patrí únava, stres, alergie, hormóny, zápcha, nízka hladina cukru v krvi, zlé držanie tela, a konzumácia alkoholu alebo drog....

Obklady a zábaly s esenciálnymi olejmi

Obklady a zábaly s esenciálnymi olejmi

Pre tieto účely je nutné esenciálne oleje rozpustiť s emulgátorom. Môžete použiť šľahačku, mlieko, med, syrovátku, liečivé bahno alebo ocot. V emulgátore najskôr rozmiešajte udaný počet kvapiek esenciálneho oleja a celok potom vmiešajte do misky s vodou. Do nej potom...

Masáže a esenciálne oleje

Masáže a esenciálne oleje

Esenciálne oleje by mali byť pred kontaktom s pokožkou vždy primiešané do základného, nosného oleja a zriedené. Táto zmes sa potom vmasíruje a pôsobí prostredníctvom pokožky na hlbšie vrstvy tkaniva, resp. svaly a orgány. Všetky množstvá udané v kvapkách sú priemerné,...

Na čo si pri aromaterapii dávať pozor

Na čo si pri aromaterapii dávať pozor

Rizikových faktorov je len veľmi málo a u každého esenciálneho oleja sa líšia, je však nevyhnutné ich poznať. Dodržujte správne dávkovanie. Dve kvapky znamenajú dve kvapky. Nie tri. A áno, naozaj sa tým všetko mení. Malé deti majú svoje vlastné esenciálne oleje a...

Použitie éterických olejov do aromalampy

Použitie éterických olejov do aromalampy

Éterické oleje pôsobia prostredníctvom dýchacích orgánov veľmi silno, obzvlášť prostredníctvom čuchu, na celé ľudské telo. Jednotlivé účinné látky týchto olejov sú príjímané v najjemnejších vonných molekulách pľúcami, a z nich sa dostávajú do krvného obehu. Ten ich...