Mätový olej patrí k najobľúbenejším éterickým olejom pre svoje široké možnosti použitia. Môže sa používať lokálne, aromaticky, aj vnútorne na riešenie mnohých zdravotných problémov, od príznakov sezónnej alergie a bolesti svalov až po tráviace ťažkosti. Používa sa tiež na zlepšenie zdravia pokožky aj vlasov a zvýšenie hladiny energie.

Mentol je najaktívnejšou zložkou mäty piepornej a dáva listom povzbudzujúce a energizujúce účinky. Má chladiace účinky a pomáha zmierniť bolesti svalov pri lokálnom použití. Okrem toho má antimikrobiálne vlastnosti, a preto sa dá použiť na boj proti infekciám a dokonca na osvieženie dychu.

15 benefitov oleja z mäty priepornej

1. Zmiernenie bolesti svalov a kĺbov

Mätový olej je veľmi účinný prírodný prostriedok na uvoľnenie svalov a proti bolesti, pretože pôsobí ako lokálne analgetikum. Jednoducho aplikujte lokálne 2 – 3 kvapky trikrát denne alebo pridajte 5 kvapiek do teplého vodného kúpeľa.

2. Respiračné výhody

Vdýchnutie rozptýleného oleja mäty piepornej vám môže pomôcť uvoľniť dutiny a poskytnúť úľavu od škrabania v hrdle. Mäta prieporná pôsobí ako vykašliavadlo, pomáha pri otváraní dýchacích ciest a zbavuje hlienu. Je jedným z najlepších éterických olejov na liečbu nachladnutia, chrípky, kašľa, astmy, bronchitídy a iných respiračných ochorení.

Pridajte 5 kvapiek mätového oleja do aromalampy, alebo aplikujte 2-3 kvapky lokálne na vaše spánky, hrudník a zadnú časť krku.

3. Sezónne zmiernenie alergie

Olej z mäty piepornej je vysoko účinný pri odstraňovaní peľu z dýchacích ciest počas alergického obdobia. Je považovaný za jeden z najlepších esenciálnych olejov na alergie kvôli svojim protizápalovým a povzbudzujúcim vlastnostiam.

Laboratórna štúdia uverejnená v European Journal of Medical Research zistila, že mentol vykazuje terapeutickú účinnosť pri liečení chronických zápalových porúch, ako sú alergická rinitída, kolitída a bronchiálna astma.

Ak chcete u vás doma zmierniť príznaky sezónnej alergie, rozptyľujte pomocou difúzera mätový alebo eukalyptový olej.

4. Zvyšenie energie a zlepšenie výkonu

Pepermintový olej sa používa na zvýšenie fyzickej výkonnosti a bdelosti. Ak chcete zvýšiť hladinu energie a zvýšiť koncentráciu vypite pohár vody s 1-2 kvapkami oleja z mäty priepornej alebo naneste 2-3 kvapky lokálne na vaše spánky a zadnú časť krku.

5. Zmiernenie bolesti hlavy

Olej z mäty piepornej má schopnosť zlepšovať krvný obeh a uvoľňovať napäté svaly. Všetky tieto stavy môžu spôsobovať bolesť hlavy alebo migrény, takže mätový olej vie proti nim účinne bojovať.

Ak chcete použiť pepermintový olej ako prírodný prostriedok proti bolesti hlavy, jednoducho naneste 2–3 kvapky na svoje spánky, čelo a zadnú časť krku.

Kúpiť olej z mäty priepornej

6. Zlepšenie príznakov syndrómu dráždivého čreva

Olej z mäty piepornej pri syndróme dráždivého čreva zmierňuje kŕče v hrubom čreve, uvoľňuje svaly čreva a pomáha znižovať plynatosť a nadúvanie.

Ak chcete zmierniť príznaky syndrómu dráždivého čreva, skúste pred jedlom vnútorne úžiť 1-2 kvapky oleja z mäty piepornej s pohárom vody alebo ich pridať do kapsuly. Na brucho môžete lokálne aplikovať 2-3 kvapky.

7. Osvieženie dychu a podpora zdravia ústnej dutiny

Mätový olej sa používa na prirodzené osvieženie dychu. Je to kvôli tomu, že mäta prieporná ničí baktérie a huby, ktoré môžu viesť k zápalom alebo infekciám.

Laboratórna štúdia uverejnená v European Journal of Dentistry zistila, že mäta pieporná (spolu s tea tree olejom a tymiánovým olejom) vykazovala antimikrobiálne účinky proti patogénom, vrátane Staphylococcus aureus, Escherichia coli, Enterococcus fecalis a Candida albicans.

Ak chcete zlepšiť zdravie ústnej dutiny a osviežiť dych, skúste si vyrobiť domácu zubnú pastu s mätovým olejom. K nápojom, ktoré ste si kúpili v obchode, môžete tiež pridať kvapku oleja mäty piepornej alebo si pred vypitím pohárika vody pridať kvapku pod jazyk.

8. Podporenie rastu vlasov a zníženie výskytu lupín

Pepermintový olej sa používa v mnohých kvalitných výrobkoch na starostlivosť o vlasy, pretože môže prirodzene zahustiť a vyživovať poškodené vlasy. Mentol je navyše silné antiseptikum, takže pomáha odstraňovať baktérie, ktoré sa môžu nahromadiť vo vlasoch. Mentol sa často používa v šampónoch proti lupinám.

Mätový olej je jeden z najlepších olejov na rast vlasov. Štúdia na zvieratách, ktorá testovala účinnosť pepermintového oleja na rast vlasov na myšiach, ukázala, že po lokálnej aplikácii mäty piepornej po dobu štyroch týždňov došlo k významnému zvýšeniu počtu a hĺbky folikulov.

Ak chcete použiť olej z mäty pripeornej na podporu rastu a výživy vlasov, jednoducho do šampónu a kondicionéra pridajte 2–3 kvapky mäty piepornej. Môžete si tiež vyrobiť vlastný rozmarínovo mätový domáci šampón, pripraviť si sprej pridaním 5-10 kvapiek oleja do rozprašovacej fľaše naplnenej vodou alebo jednoducho počas sprchovania vmasírovať do pokožky hlavy 2–3 kvapky oleja mäty piepornej.

9. Zmiernenie svrbenia

Obsah mentolu v mätovom oleji zmierňuje nepríjemné svrbenie.

Stačí ak nanesiete 2 – 3 kvapky lokálne na svrbiacu oblasť, alebo pridáte 5 – 10 kvapiek do teplého vodného kúpeľa. Ak používate mätu piepornú na citlivú pokožku, pred lokálnou aplikáciou ju skombinujte so základným olejom. Môžete tiež kombinovať mätu piepornú s levanduľovým olejom, pretože levanduľa má upokojujúce vlastnosti.

10. Prírodný repelent

Na rozdiel od nás ľudí, veľa malých zvieratok nenávidí vôňu mäty piepornej, vrátane komárov, pavúkov, mravcov, švábov a myší. Účinná môže byť aj pre kliešte a vši.

Z prehľadu rastlinných repelentov proti hmyzu uverejnených v časopise Malaria Journal vyplynulo, že medzi najúčinnejšie rastlinné éterické oleje používané v repelentoch proti hmyzu patrí mäta pieporná, citrónová tráva, borovica, geraniol, tymián, céder, pačuli a klinček.

Ďalšia štúdia ukázala, že mäta pieporná má za následok 150 minút úplného ochranného času proti komárom, pričom na ramená bolo nanesených iba 0,1 ml oleja. Po 150 minútach sa účinnosť oleja mäty piepornej znížila a je potrebné ju opätovne aplikovať.

11. Zníženie nevoľnosti

Ak sa chcete zbaviť nevoľnosti, jednoducho vdýchnite vôňu mätového oleja priamo z fľaštičky, pridajte jednu kvapku oleja mäty piepornej do pohára vody alebo aplikujte 1–2 kvapky za uši.

12. Zlepšenie symptómov koliky

Existujú výskumy, ktoré naznačujú, že mäta pieporná môže byť užitočná ako prírodný prostriedok proti kolike. Podľa štúdie uverejnenej v Doplnkovej a alternatívnej medicíne založenej na dôkazoch je použitie mätového oleja rovnako účinné ako liečivo s obsahom simetikónu pri liečbe infantilnej koliky, ale bez vedľajších účinkov.

V štúdii sa dojčatám podávala jedna kvapka mäty priepornej na kilogram telesnej hmotnosti jedenkrát denne počas siedmich dní. Pred použitím oleja mäty piepornej na vaše dieťa vám odporúčame, aby ste tento plán liečby prediskutovali s detským lekárom vášho dieťaťa.

13. Zlepšenie zdravia pokožky

Mätový olej má pri lokálnom použití upokojujúce, tonizujúce, zvláčňujúce a protizápalové účinky na pokožku. Olej z mäty piepornej má tiež antimikrobiálne a antiseptické vlastnosti.

Prehľad éterických olejov ako potenciálnych antimikrobiálnych látok na liečbu kožných ochorení uverejnený v Doplnkovej a alternatívnej medicíne založenej na dôkazoch ukázal, že mäta pieporná je účinná pri znižovaní výskytu čiernych bodiek, mastnej pokožky, kiahní, zápalu, dermatitídy, svrbivej kože a svrabov.

Na zlepšenie zdravia pokožky zmiešajte 2-3 kvapky mäty piepornej s 2-3 kvapkami levanduľového oleja a túto kombináciu aplikujte lokálne na oblasť, ktorej sa týka.

14. Liečba slnkom spálenej pokožky

Olej z mäty piepornej môže hydratovať spálenú pokožku a zmierňovať bolesť. Ak chcete liečiť svoju pokožku po opaľovaní, zmiešajte 2-3 kvapky mäty piepornej s polovicou čajovej lyžičky kokosového oleja a naneste ju priamo na pokožku, alebo si vyrobte svoj vlastný sprej po opaľovaní.

Domáci sprej po opaľovaní

Zloženie:

Postup:

Nádobu z kokosového oleja vložte do horúcej vody, aby sa olej skvapálnil (v závislosti od teploty v miestnosti to môže trvať až 15 minút). Ak nemáte toľko času skúste vodný kúpeľ.

Do roztopeného kokosového oleja pridajte zvyšné ingrediencie a dobre premiešajte. Nalejte do rozprašovacej fľaše a uložte na chladnom mieste.

15. Potenciálne protirakovinové účinky

Aj keď je v tejto oblasti potrebný ďalší výskum, niektoré laboratórne štúdie naznačujú, že mäta pieporná môže byť užitočná ako protirakovinová látka. Jedna takáto štúdia zistila, že mentol inhibuje rast rakoviny prostaty tým, že indukuje bunkovú smrť a reguluje bunkové procesy.

Olej z mäty priepornej Salus

Olej z mäty priepornej Saloos

Olej z mäty priepornej Hanus

Ako bezpečne používať mätový olej

Mätový olej je neuveriteľne univerzálny. V primeranom množstve je bezpečný pre vnútorné aj vonkajšie použitie a môže sa použiť so základným olejom alebo aj bez neho. Tu je niekoľko účinných a bezpečných spôsobov použitia oleja mäty piepornej v každodennej rutine:

Použite ho do difúzera

Chcete sa cítiť svieži a bdelí? Pridajte približne 5 kvapiek oleja mäty piepornej do difuzéra, čím získate povzbudzujúcu vôňu, ktorá ľahko zapĺňí celú miestnosť. Možno dokonca zistíte, že začnete ľahšie dýchať.

Pridajte ho do smoothies alebo nápojov

Či už ide o kvapku vo vode alebo dve kvapky v smoothie, čistý olej z mäty piepornej môže nápoj skutočne osviežiť. Navyše je to vynikajúca voľba na boj proti žalúdočným problémom a baktériám.

Vytvorte s ním masážny olej

Olej z mäty piepornej upokojuje, ochladzuje a osviežuje, je preto ideálnou prísadou do masážneho oleja. Narieďte niekoľko kvapiek do hroznového alebo mandľového oleja. Pre bonusovú relaxáciu pridajte levanduľu a eukalyptus.

Použite ho na chodidlá

Olej z mäty piepornej je skvelým doplnkom k peelingu, ktorý vašim nohám poskytne príjemnú starostlivosť.

Pestujte mätu doma

Pestovanie mäty piepornej je skvelý spôsob, ako z nej doma profitovať. Rastlina mäty piepornej potrebuje dostatok vody a dostatok slnka. Na prípravu čaju mäty piepornej z domácich listov jednoducho pridajte do hrnčeka 5 – 10 listov, nalejte horúcu vodu na listy a nechajte lúhovať asi 10 minút.

Preventívne opatrenia, vedľajšie účinky a interakcie

Vonkajšie použitie

Ak používate mätový olej na citlivú pokožku, vždy ju najprv zrieďte s nosným olejom (napríklad kokosovým olejom). Ak s používaním mäty piepornej ešte len začínate, je dobré vyskúšať ju na malej časti pokožky pred aplikáciou na väčšie povrchy.

Neodporúča sa používať mätový olej na tvár alebo hrudník dojčiat alebo malých detí, pretože to môže spôsobiť podráždenie pokožky. Neexistuje dostatok dôkazov, ktoré by odporučili použitie oleja mäty piepornej pre tehotné alebo dojčiace ženy.

Je mäta pieporná vhodná na pitie?

Odpoveď je vo všeobecnosti áno, ale iba v malom množstve, pridaním 1-2 kvapiek do smoothie alebo pohára vody. Nadmerné orálne užitie esenciálneho oleja mäty priepornej môže byť toxické.

Je mätový olej bezpečný pre psov a mačky?

Pretože mäta pieporná je účinná proti blchám, bežne sa používa v repelentoch proti blchám. Olej z mäty piepornej pre psov sa dá tiež použiť na upokojenie žalúdka a ochladenie boľavých svalov. Neodporúča sa používať pre mačky, pretože to môže mať nepriaznivé vedľajšie účinky.

Interakcie s liekmi

Niektoré lieky na predpis a voľno predajné lieky môžu nepriaznivo interagovať s mätovým olejom. Mäta môže spôsobiť rýchle rozpustenie, čo môže viesť k nevoľnosti, páleniu záhy a rýchlej absorpcii niektorých liekov.

Mäta pieporná môže znížiť absorpciu železa. Ak užívate doplnky železa a mäty piepornej, nechajte medzi nimi odstup najmenej tri hodiny.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej pre pokoj a krásu – účinky a použitie

Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti. Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...