Tmavá miestnosť, blikajúce svetlo a správna vôňa môže aj zlý deň otočiť k lepšiemu. Sviečky sú romanticke, relaxačné a dokážu navodiť tú správnu atmosféru. Priznajme si, kto z nás ich nemiluje?

V tomto článku si ukážeme, aké je jednoduché vytvoriť si vlastné domáce sviečky z včelieho vosku. Väčšina sviečok z obchodov je vyrobená z parafínového vosku, ktorý uvoľňuje toxické častice do vášho domova. Spaľovanie parafínových sviečok produkuje nežiadúce chemikálie, ako sú alkány, acetón, alkény a toluén, ktoré môžu mať škodlivé účinky na ľudí.

V skutočnosti sú toxíny uvoľnené z parafínových sviečok podobné výfukovým plynom, keďže parafín je vedľajší produkt spracovania ropy. Pre človeka, ktorý zapaľuje sviečku každý deň niekoľko rokov alebo ich často používa, môže inhalácia týchto nebezpečných znečisťujúcich látok vo vzduchu prispieť k rozvoju zdravotných rizík, ako sú rakovina, časté alergie a dokonca aj astma.

Ako keby to nebolo dosť zlé, niektoré sviečky majú knôty, ktoré obsahujú ťažké kovy ako olovo, ktoré sa uvoľňujú v nebezpečných množstvách. Mnohé sviečky obsahujú aj umelé vône a farbivá, formaldehyd, významné množstvá ftalátov, ktoré pri spaľovaní uvoľňujú toxické chemikálie.

Najbezpečnejší a najčistejší vosk vo sviečkach je pravý včelí vosk. Je nielen bezpečný a netoxický, ale pri horení vypúšťa záporné ióny, ktoré čistia vzduch. Sviečky z včelieho vosku môžete nechať bez vône a budú sálať jemnú medovú vôňu alebo ich môžete obzvláštniť éterickými olejmi. Môžete vyrobiť voňavé sviečky pre rôzne príležitosti, napríklad k Vianociam sa vynikajúco hodí vôňa škoricového oleja.

Ak sa chystáte spáliť vonné sviečky v blízkosti malých detí, uistite sa, že ste ich vyrobili s éterickými olejmi, ktoré sú bezpečné pre deti, ako je levanduľový olej.

Na 1 sviečku budete potrebovať:

  • sklenený svietnik
  • knôt s podstavcom
  • 30g včelieho vosku
  • 40 kvapiek esenciálneho oleja

Postup

Včelí vosk dajte do menšieho hrnca a ten vložte do väčšieho hrnca s vodou. Zapnite platňu a počkajte kým sa vosk nerozpustí. Do rozpusteného vosku môžete ponoriť spodok knôtu a prilepiť ho do stredu svietnika.

Keď je včelí vosk úplne roztavený, odsuňte hrniec z platne a pridajte ľubovoľný esenciálny olej. Dobre premiešajte, aby sa olej rozložil do celej zmesi a rýchlo nalejte do svietnika.

Použite dve perá na držanie knôtu vzpriamene, pokým včelí vosk nestvrdne. Prebytočný knôt odstrihnite tak aby zo sviečky vytŕčal aspoň 1.5cm. Včelí vosk nechajte stuhnúť v teplejšej miestnosti, aby nevznikli zbytočné praskliny.

Súvisiace články

Domáca grapefruitova masť proti celulitíde

Domáca grapefruitova masť proti celulitíde

Krémy proti celulitíde môžu byť drahé a plné chemikálií! Namiesto toho vyskúšajte tento recept na domácu masť proti celulitíde s grapefruitovým olejom. Kokosový olej pomôže hydratovať pokožku, zatiaľ čo esenciálny olej z grapefruitu obsahuje veľké množstvo...

Domáca masť proti artritíde

Domáca masť proti artritíde

Artritída je ochorenie, ktoré spôsobuje opuchy a bolesti v kĺboch. Zvyčajne sa klasifikuje ako osteoartritída alebo reumatoidná artritída. Éterické oleje majú široké možnosti využitia, a to aj pri vážnych zdravotných problémoch. Táto domáca masť proti artritíde...

Domáci premasťujúci krém pre extrémne suchú pokožku

Domáci premasťujúci krém pre extrémne suchú pokožku

Zima je obdobie roka, kedy sa naša pokožka stáva suchá a citlivá. Chladné vonkajšie teploty v kombinácii s nízkou vlhkosťou a suchým vzduchom môžu tento nepríjemný pocit suchej a citlivej pokožky vytvoriť. Na vyriešenie tohto problému existuje niekoľko prírodných...

Domáca zubná pasta s mätovým olejom

Domáca zubná pasta s mätovým olejom

Komerčné zubné pasty sú naplnené prísadami, ktoré by ste neponúkli ani najhoršiemu nepriateľovi. Našťastie je lacné a ľahké pripraviť dobrú domácu zubnú pastu. Recept uvedený nižšie bude fungovať prinajmenšom rovnako ako štandardná komerčná zubná pasta. Plus vás to...

Rozmarínovo mätový domáci šampón

Rozmarínovo mätový domáci šampón

Bežné šampóny môžu obsahovať škodlivé chemikálie, ktoré narúšajú prirodzenú vlhkosť vlasov. Namiesto toho skúste tento rozmarínovo mätový domáci šampón! Šetrne čistí pokožku hlavy a pomáha zredukovať lupiny. Zloženie 100 ml kokosového mlieka 300 ml tekutého mydla bez...

Domáci sprchový gél

Domáci sprchový gél

Tento domáci recept na sprchový gél čistí pokožku a ničí baktérie. Zároveň poskytuje výživu a vitamíny, aby ju udržal hydratovanú a zdravú. Vyskúšajte to ešte dnes! Zloženie 100ml vody 300ml tekutého mydla 1 polievková lyžica medu 30 kvapiek levanduľového,...