Veľké množstvo čistiacich prostriedkov na umývanie riadu obsahuje prísady, ktoré sú nielen nebezpečné pre vás a vašu rodinu, ale aj pre životné prostredie. To, čo odteká z vášho odtoku, môže skončiť vo vodných nádržiach a vratiť sa späť cez váš kohútik!

9 nebezpečných zložiek v bežných čistiacich prostriedkoch do umývačiek riadu

1. Fosfáty

Vďaka fosfátom sú poháre priamo po vytiahnutí z umývačky riadu bez škvŕn, ale stojí to určitú cenu. Fosfáty môžu podporovať príliš veľký rast rias. Ak k tomu dôjde, užitočné rastliny a ryby budú zbavené potrebného kyslíka a preto nebudú môcť prosperovať vo svojom prirodzenom prostredí.

2. Konzervačné látky

Konzervačné látky a syntetické vonné látky môžu prispievať k rozvoju rakoviny. Ďalej môžu spôsobiť podráždenie pokožky, dýchacie ťažkosti a alergie.

3. Dietanolamín

Je známe, že dietanolamín môže spôsobiť rakovinu, mierne alergické reakcie a poškodenie obličiek.

4. Formaldehyd

Formaldehyd spôsobuje veľké obavy v súvislosti s rakovinou, poruchami orgánov, dýchacími problémami, podráždením pokožky a alergiami.

5. Metanol

Existuje mierna obava, že metanol môže spôsobiť poškodenie vášho zraku, ako aj podráždenie pokožky, alergie a dýchacie ťažkosti.

6. Hydrogénsiričitan sodný

Táto zložka by mohla spôsobiť dýchacie ťažkosti, podráždenie pokožky a alergie.

7. Kyselina sírová

Kyselina sírová môže spôsobiť rakovinu, dýchacie ťažkosti a podráždenie pokožky.

8. Benzén

Benzén spôsobuje veľa problémov, vrátane rakoviny, vývojových a reprodukčných problémov, ako aj problémov s DNA.

9. Chlórnan sodný

Táto zložka by mohla spôsobiť dýchacie ťažkosti, problémy s endokrinným systémom, nervovým systémom, rakovinu a problémy s tráviacim systémom.

Ako si vyrobiť Domáci čistiaci prostriedok do umývačky riadu

Všetky zložky použité v tomto recepte sú učinné a cenovo dostupné. Zároveň si môžete byť istí, že ingrediencie sú bezpečné pre vás, vašu rodinu a životné prostredie.

Sóda bikarbóna je chemická zlúčenina, ktorú je možné bezpečne používať na odstraňovanie nečistôt a mastnoty. Môže dokonca odstraňovať tvrdú vodu.

Biely ocot pomáha bezpečne dezinfikovať. Ocot obsahuje kyselinu octovú, ktorá odmastňuje a zároveň pôsobí ako oplachovací prostriedok.

Kyselina citrónová pomáha dodať riadom lesk a zároveň odstraňuje minerály, ktoré môžu byť spôsobené tvrdou vodou.

Soľ je jemný čistiaci prostriedok, ktorý zbaví váš riad niektorých ťažko odolných škvŕn.

Pomarančový olej príjemne vonia a bojuje proti mastnotám a baktériám. Citrónový olej je tiež antibakteriálny a protiplesňový.

Zloženie

Postup

1. Všetky prísady spolu dobre premiešajte. Urobte tak pred každým použitím.

2. Použite 1½ až 2 polievkové lyžice čistiaceho prostriedku na jednu náplň.

3. Domáci čistiaci prostriedok do umývačky riadu skladujte v chladničke, aby ste zabránili kvaseniu a plesniam, pretože je bez chemikálií a konzervačných látok.

Súvisiace články

Domáca grapefruitova masť proti celulitíde

Domáca grapefruitova masť proti celulitíde

Krémy proti celulitíde môžu byť drahé a plné chemikálií! Namiesto toho vyskúšajte tento recept na domácu masť proti celulitíde s grapefruitovým olejom. Kokosový olej pomôže hydratovať pokožku, zatiaľ čo esenciálny olej z grapefruitu obsahuje veľké množstvo...

Domáca masť proti artritíde

Domáca masť proti artritíde

Artritída je ochorenie, ktoré spôsobuje opuchy a bolesti v kĺboch. Zvyčajne sa klasifikuje ako osteoartritída alebo reumatoidná artritída. Éterické oleje majú široké možnosti využitia, a to aj pri vážnych zdravotných problémoch. Táto domáca masť proti artritíde...

Domáci premasťujúci krém pre extrémne suchú pokožku

Domáci premasťujúci krém pre extrémne suchú pokožku

Zima je obdobie roka, kedy sa naša pokožka stáva suchá a citlivá. Chladné vonkajšie teploty v kombinácii s nízkou vlhkosťou a suchým vzduchom môžu tento nepríjemný pocit suchej a citlivej pokožky vytvoriť. Na vyriešenie tohto problému existuje niekoľko prírodných...

Domáca zubná pasta s mätovým olejom

Domáca zubná pasta s mätovým olejom

Komerčné zubné pasty sú naplnené prísadami, ktoré by ste neponúkli ani najhoršiemu nepriateľovi. Našťastie je lacné a ľahké pripraviť dobrú domácu zubnú pastu. Recept uvedený nižšie bude fungovať prinajmenšom rovnako ako štandardná komerčná zubná pasta. Plus vás to...

Rozmarínovo mätový domáci šampón

Rozmarínovo mätový domáci šampón

Bežné šampóny môžu obsahovať škodlivé chemikálie, ktoré narúšajú prirodzenú vlhkosť vlasov. Namiesto toho skúste tento rozmarínovo mätový domáci šampón! Šetrne čistí pokožku hlavy a pomáha zredukovať lupiny. Zloženie 100 ml kokosového mlieka 300 ml tekutého mydla bez...

Domáci sprchový gél

Domáci sprchový gél

Tento domáci recept na sprchový gél čistí pokožku a ničí baktérie. Zároveň poskytuje výživu a vitamíny, aby ju udržal hydratovanú a zdravú. Vyskúšajte to ešte dnes! Zloženie 100ml vody 300ml tekutého mydla 1 polievková lyžica medu 30 kvapiek levanduľového,...