Pre všetky navrhované spôsoby použitia platí: „Menej je viac.“ Esenciálne oleje môžu byť používané len veľmi šetrne, pretože ich účinky môžu byť pri príliš veľkom množstve negatívne. Všeobecne možno povedať, že nízke dávkovanie pôsobí skôr ukľudňujúcim spôsobom, vyššie skôr povzbudivo a príliš silné dávky sú často jedovaté. Zvážte vždy, že sa v prípade esenciálnych olejov jedná o vysoko koncentrované látky. Používajte ich v prípade pochybností radšej o niečo menej.

Vnútorné užívanie

Upozornenie: Až na výnimočné prípady (1 kvapka mäty či zázvoru) sa čisté esenciálne oleje nikdy nesmú užívať vnútorne bez zmiešania s tzv. emulgátorom. Keďže sa nerozpúšťajú vo vode, nie je vhodné ich pridávať priamo do pohára vody či bylinkového čaju. Aromatické oleje musíme zmiešať s trochou medu, rastlinného oleja, alebo liehu. Tak isto ich môžeme zamiešať aj do jedla. Niektoré silice sa k tomu obzvlášť hodia, napríklad bazalka, levanduľa alebo mäta prieporná.

Poznámka: Diabetici či osoby, ktoré si musia starostlivo strážiť príjem cukrov, pripravujú zmesy skôr s trochou rastlinného oleja ako s cukrom alebo medom, pokiaľ sa má prípravok dávkovať pravidelne. To sa týka napríklad sinusitídy, kedy je treba behom 24 hodín orálne užíť 6 (malých) lyžičiek medu ako nosnej látky pre esenciálne oleje. Obvykle ale stačia dve až tri dávky denne. Pokiaľ budete oleje konzumovať po jedle, stanú sa z nich také mini zákusky, čo nepredstavuje vôbec žiadny problém.

Inhalácia

Inhalácia esenciálnych olejov, či už suchá (z vreckovky), alebo vlhká (z hrnca s horúcou vodou), je veľmi rýchly a jednoduchý spôsob uzívania týchto látok. Pri vlhkej inhalácií použite aj uterák, ktorým si môžete prikryť hlavu, aby sa para príliš rýchlo nestrácala. Môžete si pripraviť aj niekoľko vreckoviek, pretože veľa olejov pôsobí silno na uvoľňovanie hlienov.

Vždy do horúcej vody kvapnite len jednu, najviac dve kvapky esenciálneho oleja a inhalujte (prikrytý uterákom) asi 10 až 20 minút. Dýchajte nosom, pomaly a hlboko sa nadychujte a vydychujte.

Môžeme aj jednoducho nakvapkať olej priamo do osviežovača vzduchu, čo je najlepšie, pretože aróma krásne presýti okolité prostredie (v kancelárií, doma a inde) a vytvorí príjemne voňavú atmosféru.

Astma: 1 kvapka levandule

Nachladnutie: 1 kvapka eukalyptus alebo kajeput

Zápal hrdla: 1 kvapka tymián

Aplikácia na pokožku

Jednou z najväčších výhod esenciálnych olejov je ich schopnosť prenikať kožnou bariérou do krvného obehu, odkiaľ sa dostávajú až k cieľovým orgánom, ktoré majú liečiť. Preto sa nedivte, že na niektoré problémy sa odporúča masírovať úplne inú časť tela, ktorá s nimi zdanlivo nesúvisí. Čisté esenciálne oleje nikdy nenanášajte priamo na pokožku, ibaže chcete ošetriť len malé miestečko (porezanie, pľuzgier, vyrážku a pod.) a bolo vám to vyslovene doporučené. Najskôr ich zmiešajte s rastlinným olejom alebo nakvapkajte na vlhký obklad a potom podľa potreby aplikujte zatepla aj zastudena.

Kúpele

Rôzne druhy kúpeľov (nôh, rúk, sedací kúpeľ, rýchly kúpeľ) predstavujú ďalší príjemný spôsob, ako môžeme esenciálne oleje zúžitkovať a zároveň sa uvoľniť. A to sa rozhodne počíta, keď vám nie je dobre. Prv než silice pridáte do vane, je treba zmiešať ich s nosným olejom alebo mliekom. Inak zostanú na povrchu vody a hrozí popálenie pokožky.

Viac sa dočítate v článku Použitie esenciálnych olejov do kúpeľa.

Saunové nálevy

Mnohé esenciálne oleje sú horľavé, a preto nesmú byť v saune nikdy nalievané priamo na horúce kamene. Na zberačku vody dajte vždy asi 5 – 10 kvapiek esenciálneho oleja, s ktorým sa chcete saunovať.

Regeneračný:

7 kvapiek smrekové ihličie, mäta prieporná alebo mandarínka

Nachladnutie:

4 kvapky mäta prieporná, eukalyptus

4 kvapky borovica lesná, tymián, rozmarín, gáfor

Posilňujúci:

5 kvapiek železník, myrta

8 kvapiek limba horská

Súvisiace články

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

Mnoho ľudí chce spaľovať tuky a schudnúť rýchlo, ale zároveň bezpečne a efektívne. Z tohto dôvodu sú esenciálne oleje na chudnutie jednou z vašich najlepších možností. Samotným používaním esenciálnych olejov neschudnete 20, 30 alebo 50 kilogramov. Môžu však pomôcť...

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

Aj keď množstvo ľudí trpí kašľom každý rok, mnohí si neuvedomujú, aké prírodné prostriedky sú skutočne účinné. Existuje niekoľko esenciálnych olejov na kašeľ, ktoré majú vykašliavacie, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Tieto oleje slúžia ako bezpečný a účinný...

4 esenciálne oleje účinné na bolesť hlavy

4 esenciálne oleje účinné na bolesť hlavy

Milióny ľudí na celom svete trpia každý deň bolesťou hlavy a často si nie sú istí, čo ju spôsobuje. Existuje veľa príčin, medzi ktoré patrí únava, stres, alergie, hormóny, zápcha, nízka hladina cukru v krvi, zlé držanie tela, a konzumácia alkoholu alebo drog....

Obklady a zábaly s esenciálnymi olejmi

Obklady a zábaly s esenciálnymi olejmi

Pre tieto účely je nutné esenciálne oleje rozpustiť s emulgátorom. Môžete použiť šľahačku, mlieko, med, syrovátku, liečivé bahno alebo ocot. V emulgátore najskôr rozmiešajte udaný počet kvapiek esenciálneho oleja a celok potom vmiešajte do misky s vodou. Do nej potom...

Masáže a esenciálne oleje

Masáže a esenciálne oleje

Esenciálne oleje by mali byť pred kontaktom s pokožkou vždy primiešané do základného, nosného oleja a zriedené. Táto zmes sa potom vmasíruje a pôsobí prostredníctvom pokožky na hlbšie vrstvy tkaniva, resp. svaly a orgány. Všetky množstvá udané v kvapkách sú priemerné,...

Na čo si pri aromaterapii dávať pozor

Na čo si pri aromaterapii dávať pozor

Rizikových faktorov je len veľmi málo a u každého esenciálneho oleja sa líšia, je však nevyhnutné ich poznať. Dodržujte správne dávkovanie. Dve kvapky znamenajú dve kvapky. Nie tri. A áno, naozaj sa tým všetko mení. Malé deti majú svoje vlastné esenciálne oleje a...