Tento tichý šampión, ktorý je plný tryptofánu, nenasýtených mastných kyselín a vysokej úrovne antioxidačných látok, poskytuje dlhý zoznam výhod pre mužov aj ženy. Keď sa olej z týchto malých semienok vyťaží v poriadku (nie rafinovaný), možnosti sú prakticky nekonečné!

Vďaka vysokému obsahu karotenoidov a vitamínov rozpustných v tukoch sa tekvicový olej zo semien považuje za zložku vhodnú na prevenciu chorôb, najmä pri ochoreniach prostaty. Okrem tohto, výskum ukázal výhody pre ľudí, ktorí zápasia s vypadávaním vlasov, cukrovkou a dokonca rakovinou.

Čo je tekvicový olej a ako sa vyrába?

Tekvicový olej je extrahovaný zo semien tekvice. Existujú dva hlavné druhy tekvíc, z ktorých sa olej získava. Jedným z nich je Cucurbita pepo a druhým je Cucurbita maxima.

Olej z tekvicových semien sa môže extrahovať viacerými spôsobmi. Zvoľte olej, ktorý bol lisovaný za studena, čo znamená, že olej bol extrahovaný z tekvicových semien pomocou tlaku a nie tepla. Extrakcia za studena je výhodná, pretože umožňuje oleju udržať si svoje prospešné antioxidanty, ktoré by sa stratili alebo poškodili v dôsledku vystavenia teplu.

Výskum ukazuje, že olej extrahovaný z tekvicových semien s použitím studeného tlaku je dôležitým zdrojom mnohých zdravých zložiek, ako sú antioxidanty a antimikrobiálne látky. Rafinované oleje sa vyrábajú pomocou tepla a chemikálií, a preto produkujú menej zdravé a menej výživné konečné produkty.

Kúpiť bio tekvicový olej

8 Účinkov tekvicového oleja

1. Znižuje zápal

Nahradenie nasýtených tukov zdravými nenasýtenými tukmi má významný vplyv na množstvo zápalu v tele. Výskumná štúdia v roku 2015 zistila, že nahradenie kakaového masla tekvicovým olejom v potrave ľudí trpiacich nealkoholickým tukovým ochorením pečene a aterosklerózy (nahromadenie plaku v stenách tepien) znížilo účinky týchto chorôb.

Ak sa snažíte žiť život bez chorôb, je zavedenie protizápalových potravín a doplnkov do vašej stravy jednou z kľúčových vecí, ktorú musíte podniknúť.

2. Nutričná pomoc pre pacientov s rakovinou

Čítate správne! Aj keď neexistuje „liek“ na rakovinu, v niekoľkých štúdiách sa preukázalo, že tekvicový olej zo semien podporuje zdravie pacientov s rakovinou a zníženie rizika rakoviny.

Tekvicové semená pomáhajú znižovať riziko rakoviny prsníka u žien po menopauze. Ďalší výskum na pôrodnícko gynekologickom oddelení Univerzity v Rostocku zistil, že nutričná hodnota tekvicových semien môže potenciálne predchádzať rakovine prsníka a liečiť ju.

Budúcnosť je sľubná nie len pre ženy, ale aj pre mužov – tekvicové semená môžu tiež znižovať alebo inhibovať rast buniek rakoviny prostaty.

3. Je prospešný pre zdravie prostaty

Najznámejším zdravotným benefitom tekvicového oleja je jeho obrovská účinnosť pri udržiavaní zdravej prostaty. Je známe, že chráni pred rakovinou prostaty, ale je tiež vynikajúci pre zdravie prostaty všeobecne. Výskum ukázal, že tekvicový olej zo semien môže pomôcť zmenšiť zväčšenú prostatu, najmä v prípade benígnej hyperplázie prostaty (zväčšenie prostaty súvisiace s vekom).

Štúdia uverejnená v roku 2009 odhalila, že muži, ktorí konzumovali 320 miligramov tekvicového oleja každý deň počas šiestich mesiacov, zaznamenali zmiernenie ich príznakov a zlepšenie kvality života. Vedci dospeli k záveru, že tekvicový olej zo semien „je klinicky bezpečný a môže byť účinný ako doplnková a alternatívna medicínska liečba pre benígnu hyperpláziu prostaty“.

4. Bojuje proti vypadávaniu vlasov u mužov

Liečba hormónov v zdravej výžive je kľúčom k zastaveniu alebo zvráteniu vypadávania vlasov, pretože je spojené so zvýšením androgénneho hormónu DHT (dihydrotestosterón). Tekvicové semená pôsobia ako prostriedok proti vypadávaniu vlasov vďaka obsahu zinku, ktorý pomáha vyrovnávať hormóny, a tým prispieva k rýchlejšiemu rastu vlasov.

5. Je skvelý pre zdravie srdca

Nie je prekvapením, že protizápalový doplnok by bol skvelý pre srdce. V procese, ktorý môže zahŕňať výrobu oxidu dusnatého, tekvicový olej zo semien má antihypertenzívne a kardioprotektívne účinky, čo znamená, že vás môže chrániť pred srdcovými chorobami a srdcovými záchvatmi.

Podľa štúdie uverejnenej v Climacteric: The Journal of International Menopause Society tiež znižuje diastolický krvný tlak a súčasne zvyšuje „dobrý“ cholesterol a zlepšuje príznaky menopauzy u žien po menopauze.

6. Pomáha pri cukrovke

Cukrovka má veľa príčin a jednou z nich je zlá strava. Diabetes typu 1 aj typu 2 je zvládnuteľný a dokonca liečiteľný s dobrými stravovacími návykmi a doplnkami. Výskum ukazuje, že ovocná buničina, olej z negerminovaných semien a proteín z klíčených semien tekvice má všetky potrebné vlastnosti na zníženie hladinu cukru v krvi. Vďaka tomu je olej z tekvicových semien dobrým doplnkom každého diabetického stravovacieho plánu.

7. Upokojuje hyperaktívny močový mechúr

Štúdia z roku 2014 uverejnená v časopise Journal of Traditional and Complementary Medicine uvádza, že tekvicový olej zo semien Cucurbita pepo a Cucurbita maxima účinne lieči poruchy moču, najmä hyperaktívny močový mechúr. To naznačuje, že konzumácia tekvicového oleja je dôležitou súčasťou udržiavania zdravého vylučovacieho systému.

8. Má priaznivé účinky na pokožku

Vďaka obsahu esenciálnych mastných kyselín, vitamínov a minerálov má tekvicový olej pozitívne účinky na pleť. Môže slúžiť na liečbu akné, bojovať proti poškodeniu voľnými radikálmi, hydratovať a oveľa viac.

Môže to byť prekvapujúce, ale tekvicový olej je vhodný aj na mastnú pleť. Pomáha vyrovnať produkciu oleja v pokožke, keď sa používa v malom množstve.

Tekvicový olej Wolfberry

Štajerský tekvicový olej 

Tekvicový olej Podor

Použitie a skladovanie tekvicového oleja

Používajte olej, ktorý je nerafinovaný, panenský a lisovaný za studena. Tekvicový olej získaný z pražených tekvicových semien by sa mal používať len v studenej kuchyni, pretože teplo ničí mnohé z jeho najlepších zdravotných vlastností a vytvára horkú chuť. Tekvicový olej môžete užívať v kapsuliach alebo v tekutej forme ako doplnok zdravého životného štýlu.

Jedným z vynikajúcich spôsobov použitia tekvicového oleja v potravinách je šalátový dressing, buď sám o sebe alebo v kombinácii s inými zdravými olejmi. Taktiež je ideálny na dochutenie zelených šalátov, mäsových šalátov, údenín a syrov.

Krémová Hokkaido polievka s tekvicovým olejom

Skladovanie je kľúčom k udržaniu čerstvého tekvicového oleja. Teplo a svetlo ľahko oxidujú polynenasýtené tuky, čo spôsobuje jeho zhluknutie. Preto by sa mal plniť do fliaš, zapečatiť a skladovať na chladnom a tmavom mieste. Pred uložením je dobré utrieť akékoľvek bludné kvapky z vonkajšej strany fľaše alebo viečka.

Ak je tekvicový olej pokazený alebo po záruke, zistíte to podľa zápachu, pretože oxidácia oleja vytvára veľmi nepríjemnú vôňu.

Možné vedľajšie účinky tekvicového oleja

Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky tekvicového oleja. Samozrejme by ste sa mali vždy poradiť so svojím lekárom ak užívate lieky, ste v období tehotenstva alebo dojčíte.

Súvisiace články

Avokádový olej a jeho prínosy pre vaše zdravie

Avokádový olej a jeho prínosy pre vaše zdravie

Avokádový olej sa lisuje z mäsitej buničiny obklopujúcej avokádovú kôstku, čo z neho robí jeden z mála jedlých olejov, ktoré nie sú získavané zo semien. Táto buničina produkuje olej plný zdravých tukov, vrátane esenciálnych mastných kyselín a kyseliny olejovej. Pôvod...

Jojobový olej – účinky a použitie na tvár a vlasy

Jojobový olej – účinky a použitie na tvár a vlasy

Jojobový olej je tekutina, ktorá pochádza zo semena rastliny Simmondsia chinensis (jojoba), ktorá je pôvodom z južnej Arizony, južnej Kalifornie a severozápadného Mexika. Hoci sa nazýva olej, je to vlastne tekutý rastlinný vosk a používa sa v ľudovom liečiteľstve na...

Olivový olej – použitie, účinky a výber toho najkvalitnejšieho

Olivový olej – použitie, účinky a výber toho najkvalitnejšieho

Čo je olivový olej? Olivový olej sa lisuje z čerstvých olív a vyrába sa hlavne v Taliansku, Španielsku a Grécku. Je k dispozícii po celý rok. Podobne ako vo vinárstve ovplyvňuje charakter oleja, vrátane podnebia, pôdy a spôsobu zberu a lisovania olív niekoľko...

Kokosový olej – top 10 zdravotných benefitov

Kokosový olej – top 10 zdravotných benefitov

Kokosový olej je jedna z mála potravín, ktorá môže byť klasifikovaná ako “superpotravina”. Je to unikátna kombinácia mastných kyselín, ktoré majú pozitívny vplyv na tvoje zdravie v podobe úbytku prebytočného tuku, zlepšenia mozgovej funkcie a rôznych ďalších...