Bežné krémy na opaľovanie často obsahujú množstvo toxických prísad, ktoré na našej koži nechceme. Našťastie, prírodné oleje ponúkajú spôsob, ako jemne a ľahko chrániť vašu pokožku pred slnečnými lúčmi.

1. Malinový olej

Je jedným z najpopulárnejších olejov na ochranu pokožky pri opaľovaní s ochranným faktorom v rozsahu 28 – 50 (v závislosti od kvality oleja). Navyše chráni pokožku pred UVB aj UVA lúčmi.

Malinový olej je v skutočnosti takmer rovnocenný s ochranou, ktorú by ste dostali od oxidu titaničitého, ktorý sa nachádza vo väčšine minerálnych krémov na opaľovanie. Vitamín E, esenciálne mastné kyseliny a množstvo antioxidantov v tomto oleji sú tiež vynikajúce na iné účely hojenia pokožky vrátane ekzému a psoriázy.

Všetky tieto faktory spolu s vysoko hodnotenou SPF ochranou z neho jednoznačne robia jeden z najlepších olejov na ochranu pred slnečným žiarením.

Kúpiť malinový olej s pumpou

2. Mrkvový olej

Olej z mrkvy s ochranným faktorom okolo 38 – 40 poskytuje prirodzenú ochranu pred slnkom. Je tiež bohatý na antioxidanty a má antiseptické vlastnosti. Pomáha liečiť suchú, popraskanú pokožku a dodáva jej potrebnú vlhkosť. Mrkvový olej je sám o sebe dosť silný, preto by ste ho mali vždy používať spolu s nosným olejom.

Kúpiť bio mrkvový olej 

3. Olej z pšeničných klíčkov

Olej z pšeničných klíčkov je vynikajúcim zdrojom vitamínu E, K a B a cholínu. To je fantastická kombinácia na hydratáciu pokožky a ochranu pred voľnými radikálmi. Olej z pšeničných klíčkov s SPF 20 poskytuje strednú ochranu pred slnečným žiarením.

Kúpiť olej z pšeničných klíčkov

Ostatné oleje s nízkou ochranou (SPF 10 alebo menej)

Existuje mnoho ďalších olejov s nižším ochranným faktrom, ktoré môžu byť vhodné pre ľudí s tmavšou pokožkou:

Avokádový olej – SPF 4 – 10 (môže byť až 15)

Kokosový olej – SPF 2 – 8

Olivový olej – SPF 2 – 8

Makadamiový olej – SPF 6

Konopný olej – SPF 6

Mandľový olej – SPF 5

Jojobový olej – SPF 4

Sezamový olej – SPF 4

Recept na domáci vodeodolný opaľovací krém

Bambucké maslo dodáva potrebnú hutnosť a taktiež poskytuje ochranný faktor (SPF 3 – 6). Čajovú lyžička roztaveného včelieho vosku zabezpečuje vodeodolnosť opaľovacieho krému.

Ako nosný olej použite niektorý z horeuvedených olejov s nízkou ochranou. Esenciálne oleje podporujú hojenie pokožky, použiť môžete niektorý z nasledujúcich:

Vyhnite sa citrusovým esenciálnym olejom. Citrusové oleje sú fotosenzitívne a môžu spôsobiť popálenie od slnka.

Zloženie:

 

Postup:

Bambucké maslo a nastrúhaný včelí vosk dajte do menšieho hrnca a ten vložte do väčšieho hrnca s vodou. Zapnite platňu a počkajte kým sa všetky ingrediencie nerozpustia.

Odsuňte hrniec z platne a pridajte nosný olej, esenciálny olej a mrkvový olej. Dobre premiešajte, aby sa oleje rozložili do celej zmesi. Skladujte na chladnom mieste.

Súvisiace články

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

7 esenciálnych olejov účinných proti kašľu

Aj keď množstvo ľudí trpí kašľom každý rok, mnohí si neuvedomujú, aké prírodné prostriedky sú skutočne účinné. Existuje niekoľko esenciálnych olejov na kašeľ, ktoré majú vykašliavacie, antivírusové a antibakteriálne vlastnosti. Tieto oleje slúžia ako bezpečný a účinný...

4 esenciálne oleje účinné na bolesť hlavy

4 esenciálne oleje účinné na bolesť hlavy

Milióny ľudí na celom svete trpia každý deň bolesťou hlavy a často si nie sú istí, čo ju spôsobuje. Existuje veľa príčin, medzi ktoré patrí únava, stres, alergie, hormóny, zápcha, nízka hladina cukru v krvi, zlé držanie tela, a konzumácia alkoholu alebo drog....

Obklady a zábaly s esenciálnymi olejmi

Obklady a zábaly s esenciálnymi olejmi

Pre tieto účely je nutné esenciálne oleje rozpustiť s emulgátorom. Môžete použiť šľahačku, mlieko, med, syrovátku, liečivé bahno alebo ocot. V emulgátore najskôr rozmiešajte udaný počet kvapiek esenciálneho oleja a celok potom vmiešajte do misky s vodou. Do nej potom...

Masáže a esenciálne oleje

Masáže a esenciálne oleje

Esenciálne oleje by mali byť pred kontaktom s pokožkou vždy primiešané do základného, nosného oleja a zriedené. Táto zmes sa potom vmasíruje a pôsobí prostredníctvom pokožky na hlbšie vrstvy tkaniva, resp. svaly a orgány. Všetky množstvá udané v kvapkách sú priemerné,...

Na čo si pri aromaterapii dávať pozor

Na čo si pri aromaterapii dávať pozor

Rizikových faktorov je len veľmi málo a u každého esenciálneho oleja sa líšia, je však nevyhnutné ich poznať. Dodržujte správne dávkovanie. Dve kvapky znamenajú dve kvapky. Nie tri. A áno, naozaj sa tým všetko mení. Malé deti majú svoje vlastné esenciálne oleje a...

Použitie éterických olejov do aromalampy

Použitie éterických olejov do aromalampy

Éterické oleje pôsobia prostredníctvom dýchacích orgánov veľmi silno, obzvlášť prostredníctvom čuchu, na celé ľudské telo. Jednotlivé účinné látky týchto olejov sú príjímané v najjemnejších vonných molekulách pľúcami, a z nich sa dostávajú do krvného obehu. Ten ich...