Bežné krémy na opaľovanie často obsahujú množstvo toxických prísad, ktoré na našej koži nechceme. Našťastie, prírodné oleje ponúkajú spôsob, ako jemne a ľahko chrániť vašu pokožku pred slnečnými lúčmi.

1. Malinový olej

Je jedným z najpopulárnejších olejov na ochranu pokožky pri opaľovaní s ochranným faktorom v rozsahu 28 – 50 (v závislosti od kvality oleja). Navyše chráni pokožku pred UVB aj UVA lúčmi.

Malinový olej je v skutočnosti takmer rovnocenný s ochranou, ktorú by ste dostali od oxidu titaničitého, ktorý sa nachádza vo väčšine minerálnych krémov na opaľovanie. Vitamín E, esenciálne mastné kyseliny a množstvo antioxidantov v tomto oleji sú tiež vynikajúce na iné účely hojenia pokožky vrátane ekzému a psoriázy.

Všetky tieto faktory spolu s vysoko hodnotenou SPF ochranou z neho jednoznačne robia jeden z najlepších olejov na ochranu pred slnečným žiarením.

Kúpiť malinový olej s pumpou

2. Mrkvový olej

Olej z mrkvy s ochranným faktorom okolo 38 – 40 poskytuje prirodzenú ochranu pred slnkom. Je tiež bohatý na antioxidanty a má antiseptické vlastnosti. Pomáha liečiť suchú, popraskanú pokožku a dodáva jej potrebnú vlhkosť. Mrkvový olej je sám o sebe dosť silný, preto by ste ho mali vždy používať spolu s nosným olejom.

Kúpiť bio mrkvový olej 

3. Olej z pšeničných klíčkov

Olej z pšeničných klíčkov je vynikajúcim zdrojom vitamínu E, K a B a cholínu. To je fantastická kombinácia na hydratáciu pokožky a ochranu pred voľnými radikálmi. Olej z pšeničných klíčkov s SPF 20 poskytuje strednú ochranu pred slnečným žiarením.

Kúpiť olej z pšeničných klíčkov

Ostatné oleje s nízkou ochranou (SPF 10 alebo menej)

Existuje mnoho ďalších olejov s nižším ochranným faktrom, ktoré môžu byť vhodné pre ľudí s tmavšou pokožkou:

Avokádový olej – SPF 4 – 10 (môže byť až 15)

Kokosový olej – SPF 2 – 8

Olivový olej – SPF 2 – 8

Makadamiový olej – SPF 6

Konopný olej – SPF 6

Mandľový olej – SPF 5

Jojobový olej – SPF 4

Sezamový olej – SPF 4

Recept na domáci vodeodolný opaľovací krém

Bambucké maslo dodáva potrebnú hutnosť a taktiež poskytuje ochranný faktor (SPF 3 – 6). Čajovú lyžička roztaveného včelieho vosku zabezpečuje vodeodolnosť opaľovacieho krému.

Ako nosný olej použite niektorý z horeuvedených olejov s nízkou ochranou. Esenciálne oleje podporujú hojenie pokožky, použiť môžete niektorý z nasledujúcich:

Vyhnite sa citrusovým esenciálnym olejom. Citrusové oleje sú fotosenzitívne a môžu spôsobiť popálenie od slnka.

Zloženie:

 

Postup:

Bambucké maslo a nastrúhaný včelí vosk dajte do menšieho hrnca a ten vložte do väčšieho hrnca s vodou. Zapnite platňu a počkajte kým sa všetky ingrediencie nerozpustia.

Odsuňte hrniec z platne a pridajte nosný olej, esenciálny olej a mrkvový olej. Dobre premiešajte, aby sa oleje rozložili do celej zmesi. Skladujte na chladnom mieste.

Súvisiace články

10 esenciálnych olejov na celulitídu

10 esenciálnych olejov na celulitídu

Čo je to celulitída? Celulitída je slovo, ktorým sa označuje zakrpatené alebo hrudkovité tkanivo, ktoré sa môže nachádzať na stehnách, bokoch, zadku alebo bruchu. Dospievajúce a dospelé ženy sú najčastejšie skupiny, ktoré bojujú s týmto kožným problémom, často...

5 esenciálnych olejov účinných na alergie

5 esenciálnych olejov účinných na alergie

Ako esenciálne oleje bojujú proti alergiám? Alergická reakcia začína v imunitnom systéme. Alergén je látka, ktorá napáda imunitný systém, takže si myslí, že alergén je votrelcom. Imunitný systém potom nadmerne reaguje na alergén, ktorý je v skutočnosti neškodnou...

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Najuznávanejšie esenciálne oleje a ich historické použitie

Esenciálne oleje sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života ľudí už tisíce rokov. Éterické oleje sa v Biblii označujú aj ako arómy, parfumy a sladké vône. V Biblii je celkovo viac ako 600 odkazov na esenciálne oleje alebo aromatické rastliny, z ktorých boli...

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

8 esenciálnych olejov na bolesť hrdla

Vedeli ste, že éterické oleje môžu skutočne pomôcť k rýchlejšiemu vyliečeniu bolesti hrdla alebo dokonca k tomu, aby ste sa jej úplne vyhli? Bolesť hrdla sa môže vyskytnúť kedykoľvek počas roka, a to z rôznych dôvodov. Bolesť v krku je dráždenie, škriabanie alebo...

3 Esenciálne oleje na prirodzenú rovnováhu hormónov

3 Esenciálne oleje na prirodzenú rovnováhu hormónov

V tomto článku sa dozviete, ktoré esenciálne oleje pomáhajú vyrovnať hladinu progesterónu a estrogénu, zlepšujú hormóny štítnej žľazy a pomáhajú mužom prirodzene zvyšovať nízku hladinu testosterónu. 1. Šalviový olej Štúdia z roku 2014 zverejnená v časopise Journal of...

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

3 Esenciálne oleje na podporu chudnutia

Mnoho ľudí chce spaľovať tuky a schudnúť rýchlo, ale zároveň bezpečne a efektívne. Z tohto dôvodu sú esenciálne oleje na chudnutie jednou z vašich najlepších možností. Samotným používaním esenciálnych olejov neschudnete 20, 30 alebo 50 kilogramov. Môžu však pomôcť...