Cédrový olej má protizápalové, protiplesňové, močopudné, sedatívne vlastnosti, ničí hmyz a uvoľňuje kŕče. Preto niet divu, že sa v Biblii tak často spomína ako zdroj ochrany, múdrosti a hojnosti.

Esenciálny olej z cédrového dreva sa extrahuje z kúskov dreva cédrového stromu. Hlavnými zložkami cédrového oleja sú alfa-cédrén, beta-cédrén, seskviterpény, cérol a thujopsén. Všetky spomínané zložky významne prispievajú k jeho úžasným prínosom pre zdravie.

12 účinkov a použití cédrového oleja

1. Ekzém

Ekzém je bežné kožné ochorenie, ktoré spôsobuje suchú, červenú, svrbivú pokožku, ktorá môže praskať. Esenciálny olej z cédrového dreva zmierňuje nepríjemné zápaly a suchosť. Existuje niekoľko spôsobov, ako zahrnúť cédrový olej do svojej každodennej rutiny. Môžete ho pridať do pleťového mlieka alebo mydla, zmiešať ho so základným olejom a aplikovať priamo na svrbiace miesto alebo pridať 5 kvapiek do kúpeľa.

2. Vypadávanie vlasov

Cédrový olej stimuluje vlasové folikuly a zvyšuje cirkuláciu krvi vo vlasovej pokožke. To prispieva k rastu vlasov a spomaľuje ich vypadávanie. Aromaterapeuti často odporúčajú olej z cédrového dreva na vypadávanie a rednutie vlasov.

Aká je najlepšia kombinácia olejov pre rast vlasov? Existujú dôkazy, že použitie oleja z cédrového dreva v kombinácii s tymiánovým olejom, rozmarínovým olejom a levanduľovým olejom zlepšuje rast vlasov až u 44% ľudí po siedmich mesiacoch liečby. Cédrový olej môžete pridať do šampónu alebo kondicionéra alebo ho vmasírovať do pokožky hlavy pomocou nosného oleja, ako je kokosový olej, a nechať pôsobiť 30 minút.

cédrový olej hanus

Kúpiť cédrový olej

3. Suchá pokožka hlavy

Cédrový olej sa často používa na zlepšenie suchej alebo šupinatej pokožky hlavy, pretože zvyšuje cirkuláciu krvi. Zmiešajte dve kvapky s kokosovým olejom a aplikujte zmes na pokožku hlavy. Najlepšie výsledky dosiahnete, ak ju necháte pôsobiť približne 30 minút.

4. Antiseptické vlastnosti

Cédrové drevo sa v dermatológii používa kvôli mnohým priaznivým účinkom na pokožku, vrátane antiseptických schopností. Cédrový olej zabraňuje vývoju a množeniu škodlivých mikroorganizmov, ktoré môžu nepriaznivo ovplyvniť zdravie pokožky. Pretože má antiseptické vlastnosti, môže sa použiť s nosným olejom na miestnu dezinfekciu rán a akné. Jednoducho zmiešajte esenciálny olej z cédrového dreva s kokosovým olejom a potom môžete zmes použiť na rezy a škrabance, aby ste predišli infekcii.

Cédrový olej je účinný aj proti baktériám a kvasinkám, ktoré spôsobujú infekcie v ústach. Podobné vlastnosti má aj škoricový olej, klinčekový olej, eukalyptový olej a olej z citrónovej trávy.

5. Pomoc pri artritíde

Zápal kĺbov a tkanív, ktorý je častým príznakom artritídy, môže viesť k bolesti a nepohodliu. Cédrové drevo je považované za jeden z najlepších éterických olejov pre artritídu, pretože má protizápalové vlastnosti. Aj lokálne lieky proti bolesti kĺbov a svalov často obsahujú tento esenciálny olej.

Jeho vonkajším použitím na pokožku môžete znížiť zápal, ktorý potom môže minimalizovať stuhnutosť kĺbov. Cédrový olej môžete naniesť s nosným olejom na problémovú oblasť, alebo si môžete spraviť kúpeľ s 5 až 10 kvapkami.

6. Prírodný osviežovač vzduchu

Esenciálny olej z cédrového dreva je upokojujúci a navyše má príjemnú drevitú vôňu. Dodáva teplý tón akejkoľvek parfumovej zmesi alebo zmesi olejov. Navyše, keď sa používa v domácnosti, pôsobí ako prírodný osviežovač vzduchu. Difúzia cédrového oleja môže mať pre vás a váš domov dlhodobé terapeutické účinky.

7. Sedatívne a upokojujúce účinky

Ak potrebujete upokojiť a zrelaxovať siahnite po cédrovom oleji. Má výrazné sedatívne účinky, preto je vhodný aj na problémy so spánkom.

8. Podporuje vylučovanie moču

Je známe, že účinné látky obsiahnuté v cédrovom dreve majú prirodzené diuretické schopnosti. To znamená, že cédrový olej môže zvýšiť frekvenciu močenia a pomôcť telu odstraňovať toxíny a prebytočnú vodu z tela.

9. Porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD)

Štúdia, ktorú vykonali vedci z Brigham Young University, zistila, že používanie oleja z cédrového dreva môže výrazne zlepšiť problémy s pozornosťou a hyperaktivitou.

Tridsaťštyri detí si prikladalo fľašu s éterickým olejom k nosným dierkam tridsať dní trikrát denne. Na konci terapie došlo k zlepšeniu mozgovej činnosti a k zníženiu prejavov ADHD.

10. Úľava od kašľa

Ak vás trápi kašeľ, vyskúšajte cédrový olej predtým, ako pôjdete večer spať. Dve kvapky oleja zmiešajte s nosným olejom a votrite do hrude a na hrdlo. Zmes si môžete pridať aj nad hornú peru, ak máte problémy s dýchaním.

11. Odpudzovač hmyzu

Cédrový olej obsahuje cedrol, aktívnu zložku účinnú proti škodcom, ako sú mravce, blchy a kliešte. Môžete ho použiť ako prírodný replent, stačí ak zriedite olej vo vode a nastriekate ho na pokožku. Alebo rozptýľte olej pomocou difúzera, aby ste hmyz udržali mimo domu alebo bytu.

Je tiež známe, že olej z cédrového dreva zabíja larvy molí. Pridajte cédrový olej do vatových guľôčok a vložte ich do skrine a do vnútra úložných boxov.

12. Zmierňuje stres a podporuje spánok

Olej z cédrového dreva je sedatívum, preto má schopnosť uvoľniť napätie a podporiť spánok. Vôňa cédrového oleja podporuje spánok zvyšovaním parasympatickej aktivity a zvyšovaním produkcie serotonínu.

Tieto aromaterapeutické vlastnosti môžu skutočne pomôcť ľuďom bojujúcim s chronickým stresom a napätím. Cédrový olej môžete inhalovať priamo z fľaše alebo rozptýliť pár kvapiek do vzduchu pomocou difúzera.

cédrový olej Salus

Cédrový olej Salus

cédrový olej Nobilis Tilia

Cédrový olej Nobilis Tilia

cédrový olej hanus

Cédrový olej Hanus

Cédrový olej – Vedľajšie účinky a preventívne opatrenia

Esenciálny olej z cédrového dreva nie je bezpečné užívať vnútorne. Jeho konzumácia môže spôsobiť zvracanie, nevoľnosť, smäd a rozsiahle poškodenie tráviaceho systému.

Ak sa cédrový olej používa vo vysokých koncentráciách, môže spôsobiť podráždenie pokožky. Pred použitím ho zrieďte s nosným olejom, ako je kokosový olej. Vyhýbajte sa slizniciam, očiam a citlivým miestam.

Ak ste tehotná alebo dojčíte poraďte sa so svojím lekárom skôr, ako začnete tento olej používať.

Súvisiace články

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej na imunitu a zlepšenie nálady – účinky a použitie

Pomarančový olej pochádza z ovocia rastliny Citrus sinensi. Niekedy sa mu tiež hovorí „sladký pomarančový olej“. Získava sa z vonkajšej kôry pomaranča, ktorá je po stáročia veľmi vyhľadávaná kvôli svojim účinkom na posilnenie imunity. Väčšina ľudí už prišla do styku s...

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej na bolesť zubov – účinky a použitie

Klinčekový olej ma neuveriteľne široké možnosti použitia. Od zlepšenia zdravia ďasien a krvného obehu po zníženie zápalu a pomoc s akné. Najznámejšou výhodou klinčekového oleja je jeho schopnosť zmierniť bolesti zubov. Aj výrobcovia zubných pást sa zhodujú, že...

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej na boj proti infekciám – účinky a použitie

Tymiánový olej pochádza z trvácnej byliny známej ako Thymus vulgaris. Táto bylina sa používa na varenie, na vyplachovanie úst a na aromaterapiu. Tymiánový olej má množstvo zdravotných výhod. Je antiseptický, antibakteriálny, uvoľňuje kŕče, znižuje vysoký krvný tlak a...

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej na zlepšenie imunity – účinky a použitie

Kadidlový olej je bežný typ esenciálneho oleja pripomínajúci vôňu borovice, citrónu a dreva. Ponúka celý rad zdravotných výhod, vrátane zmiernenia chronického stresu a úzkosti, zníženia bolesti a zápalu a posilnenia imunity. Kadidlo pochádza zo živice stromu...

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej – účinky plus 16 tipov na domáce použitie

Citrónový olej sa v ajurvédskej medicíne používa na liečenie širokého spektra zdravotných problémov najmenej 1 000 rokov. Citrusové rastliny sú hlavným zdrojom esenciálnych olejov s pozitívnymi účinkami pre zdravie a širokým využitím v potravinárstve a medicíne....